Başkan Aras’tan YK Enerji’nin kamuoyu açıklamasına cevap

​​​​​​​Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sosyal medya hesabından “YK Enerji Şirketi tarafından yapılan kamuoyu açıklamasına cevap” başlıklı bir açıklama paylaştı.

Başkan Aras’tan YK Enerji’nin kamuoyu açıklamasına cevap
  • 29 July 2023, Saturday 12:36

Başkan Aras’ın açıklaması şu şekilde;

“Sayın Yetkililer..

Yaptığınız kamuoyu açıklamasının başında, 1987 yılından itibaren yerli kaynaklarımızı kullanarak ülkemizin enerji ihtiyacını karşıladığınızı ve başta faaliyet bölgeniz olmak üzere ülke ekonomisi ve halkımızın refahı için katma değer sağladığınızı, özellikle belirtiyorsunuz ancak, her ne hikmetse su konusundan tek bir kelime dahi söz etmiyorsunuz.

Şirketinizin işlettiği iki termik santral, Bodrum’un iki yıllık su ihtiyacını bir yılda kullanıyor ve böylece Türk Turizm Sektörü’nün gözbebeği olan dünya markası Bodrum, şirketinizin sayesinde susuzluktan kıvranıyor.

Siz ülkemizin enerji ihtiyacının %2.5 oranındaki kısmını üreteceksiniz diye 3500 yıllık bir antik kent çöle dönüşsün ve insanları susuzluk içinde sürünsün mü?

Açıklamanızda sanki bir lütufmuş gibi çoğunluğu bölge halkından olmak üzere 3100 kişiyi çalıştırdığınızı ve bunun aileleriyle birlikte 15 bin kişinin geçiminin sağlanması demek olduğuna vurgu yapıyorsunuz. Ne yani, rant uğruna ormanlarını, sularını talan ettiğiniz insanların yerine Afgan Mültecileri mi çalıştıracaktınız ? Bunu yapmadığınız için size minnet duymamız, teşekkür etmemiz mi gerekiyor ?

Diyorsunuz ki, bu santraller yılda bir milyar Euro pozitif katkı sağlıyor. Doğrudur, sağlıyordur ama bu para zaten vatandaşlara değil, patronlarınız tarafından işletilen köprülerin, tünellerin ve havalimanlarının milyarlarca Euroluk garantili geçiş ödemelerine gidiyor.

Ayrıca, on binlerce ağacın canını alarak gerçekleştirmekte olduğunuz kömür madeni kazısı vahşetinden sonra atom bombası atılmış gibi bir görünüme ulaşan, içinde tek bir canlı bile kalmayan alanları yeniden ağaçlandırsanız ne olur ağaçlandırmasanız ne olur ?

Son olarak, size göre öyle olmasa da marifet, doğayı öldürdükten sonra rol icabı diriltmeye çalışmak değil, doğayı öldürmeden üretmek için var olmak ve çalışmaktır.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık