Başkanlar Ortak Bildiriye İmza Attı

 “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı 4’üncü Belediyeler Buluşması” “İklim Nötr Şehirler Hedefinde Adil Geçiş” temasıyla Bodrum'da gerçekleşirken iklim üzerine geniş kapsamlı paneller düzenlendi.

Başkanlar Ortak Bildiriye İmza Attı
  • 12 December 2022, Monday 20:34

Buluşmanın birinci oturumu “Kimseyi Geride Bırakmamak” temasıyla ikinci oturum ise “Birlikte Dönüşmek temasıyla gerçekleşti. Üçüncü oturum olan belediye başkanları oturumunda ise başkanlar, iklim üzerine yapmış oldukları çalışmalardan ve belediyelerin hedeflerinden bahsetti.

İklim Politikaları Başkanı Gamze Çelikyılmaz’ın başkanlığında gerçekleşen Birinci Oturuma Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nezih Orhon, İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği Başkanı Dr. Baran Bozoğlu, Ziraat Mühendisi Mehmet Vuran, Gazeteci Ali Peltek ve Altı Nokta Körler Derneği Üyesi Dr. Bedriye Gürkan, Aktivist Tülin Erol konuşmacı olarak katıldı. Oturumda dezavantajlı bireylerden, karşılaştıkları zorluklardan ve iklim kaynaklı afetlerde karşılaştıkları zorlu süreçlerden bahsedildi.

“Birlikte Dönüşmek” temasıyla gerçekleşen İkinci Oturumda ise Bodrum Belediyesi Çevre Danışmanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar oturum başkanlığını yaparken Ekodenge Yönetim Kurulu Başkanı Kimya Mühendisi Dr. Zeynep Yöntem, Yenilenebilir Enerji Birliği Eurosolar Türkiye Genel Sekreteri Doğancan Beşikci, Nilüfer Belediyesi İklim Politikaları Danışmanı Önder Algedik, İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu’ndan Öğr. Gör. Pelin Özden konuşmacı oldu. Oturumda akademisyenler ve yerel yönetimler perspektifinde dezavantajlı gruplar için atılacak adımlar konuşuldu.

Cem Seymen’in moderatörlüğünde “İklim Nötr Şehirler Hedefine Adil Geçiş” temasıyla Belediye Başkanları Oturumu ile devam eden panelde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Karşıyaka Belediye Başkanı Op.Dr. Cemil Tugay, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Remzi Çınar iklim çalışmalarından ve hedeflerinden detaylı olarak söz etti.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sürdürülebilir bir Bodrum yaratmak için izlenen yol haritasından bahsederken şunlara değindi:

“İklim krizinden en çok etkilenen düşük gelir seviyesine sahip vatandaşlara ulaşmak için yürüttüğümüz derin yoksulluk çalışmalarımız var. Tek tek bütün mahallelerde dolaşarak hayatın sonuçlarından etkilenen insanları tespit ediyoruz, büyük bir analiz çalışması yapıyoruz. Yerel yönetimlerin en büyük misyonu bu eşitsizliği dengelemeye çalışmak.”

“TURİZM İKLİMLE ÇOK ÖRTÜŞEN BİR SEKTÖR”

İklim ile turizmin birbirine bağlantılı olduğunun altını çizen Başkan Aras, “Bodrum bir turizm kentiydi ancak bu kadar nüfus artışının olduğu bir kentte turizmden söz etmek çok zorlaştı. Çünkü kentsel sorunların baş gösterdiği trafiğin, alt yapı sorunlarının olduğu bir kentte kıyı kullanım problemlerin olduğu bir kentte, çevresel sorunların, yoğun yapılaşmanın olduğu bir kentte insanların tatil yapmasını çok da bekleyemezsiniz aslında ama turizm aslında iklimle çok örtüşen bir sektör. Turizmin olduğu yerde ağır sanayi olmamalı, çevresel faktörler sorunlar olmamalı, maden ocakları olmamalı, Yalıkavak’ın göbeğinde resler olmamalı. İmarsız alanlar imara açılmamalı. Turizm bacasız sanayidir bütün yereli de destekler. Tarımı destekler istihdam yaratır.” şeklinde sözlerine son verdi.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ise Kadıköy’ün iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yaptığı atılımlardan bahsederken şu sözlere de yer verdi:

“Biz bugün 7 belediye başkanı bir karar aldık. Dedik ki Türkiye’de iklim üzerine çalışalım. Bunun için bizi zorlayan olmadı. Kendi konfor alanlarımızda yaşayabilirdik. Ama dedik ki bizim geleceğe bir borcumuz var. Yaşadığımız kentleri bugünden geleceğe hazırlamamız gerekiyor. Hepimiz sosyal demokratız. Biz bunu yapmak mecburiyetindeydik. O yüzden bunları yapıyoruz. Bugünden sonra ne yapacağımızı da konuşacağız. Cesur olmamız gerekiyor, farklı şeyler söylememiz gerekiyor. İklim krizinin içindeyiz. Şu an onu yaşıyoruz. Yerel yöneticilerden başlayarak cesur olmazsak dünya gidiyor, dünya yok. Bu 7 Belediye Başkanı bunun için bir ateş yaktı. Umarım bu büyür. Diğer belediyeleri de etkiler.”

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, temel amaçlarından bahsederken israf politikasının devre dışı bırakılması gerektiğinin altını çizdi. Seyhan Belediyesi’nin projelerinden bahseden Akay, “Bugün yapılan toplantılarda zaten hepimizin bildiği artık yaşamaya başladığı bir iklim krizinden konuşuyoruz. Bunun en temel noktalarından bir tanesi yenilenebilir enerji. Buna ait zaten teknik anlamda son derece ciddi şeyler yapıldı, yapılmakta. Bunun planlamaları da hepimiz tarafından yapılıyor. Bizler özellikle israfa dayalı tüketimler içinde olduk. Şimdi çok ciddi sosyal ve ekonomik sıkıntılar içindeyiz. Bunların giderilmesi için de ciddi anlamda üretime ihtiyacımız var.” dedi.

İklim adaletsizliğine karşı sosyal politikalardan bahseden Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ise, “İklim değişikliğine sebep olan uygulamalar önce ABD ve Avrupa Birliği’nin başını çektiği gelişmiş ülkelerle ortaya çıktı. İklim değişikliği iklim adaletsizliğini de beraberinde getiriyor. Bu adaletsizlikten en çok etkilenen yoksullar, çocuklar, kadınlar, yaşlılar.” diyerek bu gruplar için Şişli Belediyesi olarak neler yaptıklarından bahsetti.

Karşıyaka Belediye Başkanı Op.Dr. Cemil Tugay, konuk bir belediye başkanı olarak onlara ev sahipliği yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a, ekibine ve bu süreci başından itibaren samimiyet ve ciddiyetle takip eden diğer belediye başkanlarına ve onların çalışma arkadaşlarına ve sabırla dinleyen tüm katılımcılara teşekkür etti. Başkan Tugay, sözlerine şöyle devam etti:

“Bizler, yönettiğimiz şehirlerde yaşadığımız çevre, iklim ve bununla bağlantılı sorunlarla mücadele ediyoruz. Bazı sorunlar var ki bu sorunlar böyle yetki tanımayan sorunlar. Çünkü tam ortasında yaşıyorsunuz ve fark ettiğiniz anda duyarsız kalamıyorsunuz. Bunlardan birisi ve en önemlisi şu anda içinde bulunduğumuz yaşadığımız sürecin direkt ortasında olduğumuz iklim sorunu. İklim sorununun bizi görevli kıldığı bu durumun ilerlemesinin durması için yapmamız gerekenler bölümü var. Belediyedeki arkadaşlarla birlikte bunları tanımlamaya ve kendimize yol haritası çizmeye çalışıyoruz.”

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, sürdürülebilir kalkınma politikalarından ve gerçekleştirdikleri projelerden bahsederek, “Hepimiz için çok verimli bir gün geçti. Bundan sonrası çok önemli. Tüm bunların bir kimliğe kavuşması lazım. Muhakkak önemli bir şeyin yapılması lazım ki önemli bir kimliğe kavuşsun. Bundan sonra diğer belediyelere de örnek olmamız çok önemli.” dedi.

Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Remzi Çınar, bundan önce 3 toplantı gerçekleştirdiklerini ve Nilüfer’deki sonuçlardan başlamak istediğini söyleyerek, “Nilüfer’de iklim krizinin halk sağlığı üzerindeki süreçlerini değerlendirdik. Aşırı iklim olaylarının halk sağlığı üzerinde özellikle hava kalitesi üzerinde ve gıda ekosistemindeki sıkıntıları üzerinde bir değerlendirme yaptık. Bu değerlendirmeden gördük ki iklim krizi aynı zamanda bir halk sağlığı problemini de ciddi bir şekilde bizlerin önüne getiriyor.” diyerek özellikle halk sağlığı boyutundaki sıkıntıları incelerken iklim yılı nedeniyle ekiplerinin yaptığı detaylı çalışmalardan ortaya çıkan verileri anlattı.

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in yerine geçeceği sırada bir kedinin sandalyesine oturması sebebiyle hayvan dostu belediyeler olarak tüm canlılara saygı duymak gerektiği inancıyla kedi sandalyesinde otururken yeni bir sandalye getirilerek Keskin’e yer verildi. Bu duyarlı davranış katılımcılar tarafından da büyük beğeni topladı.

Buluşma sonunda Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras sonuç bildirisini katılımcılara okudu ve ardından 7 belediye sonuç bildirisini imzaladı. Son olarak Trio Klasik Müzik Dinletisi ve Sema Akbel’in İleri Dönüşüm Sergisi katılımcılara sunuldu.

 

Editör: Nuran Uras
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 1

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

Milas eczane
Site en altı
yukarı çık