CHP’de Aday Adayı Bolluğu

Mart 2024’te yapılacak yerel yönetim seçimleri için aday adayı bolluğu yaşanıyor. AK Parti’nin adaylarının merkezden belirlenmesi, elektronik ortamda temayül yoklaması dışında sandık konmaması nedeniyle aday adaylarında bu durum görülmese de, muhalefet partilerinde, özellikle ana muhalefet partisi CHP’de aday adayı bolluğu yaşanıyor. 28 Kasım olan son başvuru süresi de 1 hafta uzatılınca, bu sayının iyice artacağı söylenebilir.

CHP’de Aday Adayı Bolluğu
  • 29 November 2023, Wednesday 16:52

Bunların bir kısmı sosyal medyadan aday adaylıklarını duyurması ve henüz süreç devam ettiğinden tam listeyi alamasak da, sosyal medyadan duyurulanlar ışığında, şunlar söylenebilir:

AKP’DE DURUM..

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AKP’de şimdiye kadar Fethiye’den bir kişinin aday adayı olduğunu biliyoruz. Yelda Erol Gökcan’ın adı AKP Muğla Büyükşehir adaylığı için geçse de henüz başvuru yapmış değil. Aynı zamanda MYK üyesi olduğu için, tek başına adaylığını açıklamayacağı, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın olurunu beklediği söyleniyor. Önceki gün Milas’ta Milas Belediye Başkanlığı’na aday adayı olan Mehmet Yavuz Demir, adaylığını açıklarken, Yelda Erol Gökcan’a dönük olarak “Artık Muğla’nın sorumluluğu sende, ben Milas’a odaklanmak zorundayım” demesi de bu ihtimali güçlendiriyor.

Milas AKP’de ise şu ana kadar 5 aday adayı söz konusu. M.Yavuz Demir, Durmuş Özdemir, Barış Saylak, Hürol Önder, Mustafa Aktaş.

Hürol Önder, aday adayı olmasına karşın ortalarda hiç görünmüyor. M.Yavuz Demir’in adaylık açıklaması sırasında da salonda yoktu. Durmuş Özdemir salondaydı. Barış Saylak’ın ise, salona gelmesine karşın, Yelda Erol Gökcan’ın konuşması sonrası M.Yavuz Demir kürsüye gelecekken, kalkıp salondan ayrılması da ilginçti. Barış Saylak, Gökcan yerine otururken, yerinden kalkıp Yelda Erol Gökcan’ın kulağına bir şeyler söyledikten sonra Yavuz Demir’in yanına gelip elini sıktı ve eşiyle birlikte salondan ayrıldı.

Yeri gelmişken söylemek gerek, Barış Saylak hiç rahat değil. Çok gergin. Bilindiği gibi Barış Saylak’ın Muğla Büyükşehir belediye başkan adayı olması beklenirken, buna imkan bulamadığı, bunun olmayacağının kendisine söylendiği konuşuluyor. Bu nedenle de Saylak’ın Milas Belediye Başkan aday adayı olmak için Tarım İl Müdürlüğü’nden ayrılırken yaptığı sunum sonrasındaki ruh hali ve ağlaması, sonrasında Milas’ta aday adaylığını açıklarkenki tavırları, çok tedirgin olduğu şeklinde yorumlanıyor. Bu anlamda, Tarım İl Müdürlüğü’nden istifa etmemesi halinde de, kendisi bunları sonradan yalanlasa da, başka bir ile tayinin çıkartılacağı ve hatta bir süre once tayininin çıktığı, ancak sonradan durdurulduğu söylentileri de hatırlandığında, Milas’a aday adayı olmaktan başka bir yolunun kalmadığı şeklinde yorumlanıyor. M.Yavuz Demir’in aday adaylığı açıklaması sırasında Yelda Erol Gökcan’ın konuşmasında Barış Saylak’ın adını anmaktan kaçınması sonrasında, Barış Saylak’ın öfkelenerek salondan ayrıldığı bile söyleniyor.

Öte yandan, AKP ilçe teşkilatı içinde de pek çok kişinin Saylak’ın adaylığına sıcak bakmadığı, gelen haberler arasında. Yapılan anketlerde de Durmuş Özdemir’in, özellikle kırsalda açık ara önde göründüğü de yine gelen bilgiler arasında..

CHP’DE DURUM..

Osman Gürün’ün önümüzdeki seçimde aday olmayacağını açıklaması, pek çoklarında şok etkisi yarattı. Bu beklenmiyordu. Ancak Osman Gürün, Kılıçdaroğlu’nun yapamadığı basiretli bir davranışla, sosyal medya ve basında kendisine bu kadar yüklenilmesi sonrasında, kendisini daha fazla tartıştırmadan çekildi. Ve.. pek çok kişi, Gürün’ün ayrılması sonrasında, O’nun hiç bir yolsuzluk vb. türünden olumsuzluklara bulaşmamış, Muğla’yı oldukça iyi yönetmiş ve temsil etmiş bir Belediye Başkanı olduğunu teslim etmeye başladı. Gürün aleyhindeki, özellikle sosyal medya ve bir kısım basındaki karalamalar da bıçak gibi kesildi. Bu sefer herkes, büyükşehir için aday adayı olacakların hangisinin ‘layık’ olduğu tartışmalarına daldı.

Şu ana kadar bizim belirlediğimize göre, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday adaylığını açıklayanlar şunlar: Eski milletvekilleri Prof. Dr. Nurettin Demir, Mürsel Alban, Akın Üstündağ, Mehmet Kubilay Özcan. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın da önümüzdeki günlerde aday adaylığını açıklaması bekleniyor.

BODRUM’DA..

Bodrum’da Bodrum Belediye Başkanlığı için pek çok aday adayının başvurulara başladığını sosyal medyadan öğreniyoruz. Bunların içinde, eski Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Sarıhan da var.

MİLAS BELEDİYE BAŞKANLIĞI..

Üç dönemdir Milas Belediye Başkanlığı görevini yürüten Muhammet Tokat, geçtiğimiz günlerde yaptığı çeşitli açıklamalar ve en son bugün Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifi kongresinde yaptığı konuşmayla, kendisinin dördüncü dönem için Milas Belediye Başkanlığı’na aday olmayacağını ihsas etti.

Son başvuru süresi 28 Kasım’dan 5 Aralık’a uzatılırken, şu ana kadar Milas Belediye Başkan adaylığına adaylıklarını açıklayanlar ise şöyle sıralanabilir:

Fevzi Topuz, Halil Mutlu, Servet Evran, Dr. Mehmet Günlük, Op.Dr. Süleyman Koç, Mehmet Ateş, Fahrettin Üstün.

MİLAS BELEDİYE MECLİSİ..

Milas Belediye Meclisi için aday adaylıklarını açıklayanlardan, tespit edebildiklerimiz ise, şimdilik şöyle:

Nurten Burçin Aslan Perçin, Ali Özgür, Cenk Şimşek, Cenker Çetin, Çağrı Uzun, Tayip Kömür, Emrah Mergen, Göksel Billur, Gökhan Güzel, Metin Şahin, Mustafa Ali Demirci, Özgür Mil, Nevzat Çağlar Tüfekçi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık