Image Slider
Fevzi Topuz
Mehmet Cayirli

CHP’li Alban: “Yerel basın tükenme noktasına geldi”

CHP’li Alban: “Yerel basın tükenme noktasına geldi”
  • 03 December 2021, Friday 10:46

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, dövizdeki kur artışı nedeniyle kağıt fiyatlarına yapılan zamlar sonucu birçok yerel basın kuruluşunun kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirterek, “Yerel basına acilen destekleme yapılmalıdır. Aksi halde maliyetlerin artması sonucu Anadolu’nun birçok köşesinde halkın haber ve bilgi alma ihtiyacını karşılayan, demokrasinin olmazsa olmazları arasında yer alan yerel basın bitecektir” dedi.

Dolar ve Euro’daki yükselişin önlenememesi en çok basın sektörünü vurdu. Ekonomide yaşanan duraklama ve artan döviz kurları nedeniyle basın sektöründe yaşanan kağıt sıkıntısından dolayı yerel basın kuruluşlarının birçoğunun yayınlarına ara vermek zorunda kalacağını belirten CHP’li Alban, yerel basın için destek istedi.

RESMİ İLAN FİYATLARI ARTIRILSIN

Yerel basın kuruluşlarının bankalara olan borçlarının ertelenmesini isteyen Alban, ayrıca çalışan personelin sigorta primlerinin yarı yarıya azaltılması gerektiğini belirtti.  Sütun santim fiyatlarının iki kat arttırılması gerektiğini vurgulayan CHP’li Alban, “Bir top kağıt 15 gün içinde yüzde 100 zamlandı. Bunun kalıbı, boyası, kimyasal maddeleri vs. fiyatlar uçtu gitti. Bu ağır şartlarda gazete çıkarmak yerel basın için imkansız hale geldi” diye konuştu.

 

 

 

Editör: Celal DURGUN
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık
siteacilis