Eczacılardan koronavirüs açıklaması

32. Bölge Muğla Eczacılar Odası, koronavirüs nedeniyle bir açıklama yayınladı.

Eczacılardan koronavirüs açıklaması

Muğla Eczacılar Odası, vatandaşların büyük panik yaşadığı Koronavirüs tehdidine yönelik bir açıklama yayınladı. Açıklamada, salgının ciddiyetine dikkat çekilerek, “Bu mücadelede biz eczacılar da Covid-19’un önlenmesine, tanısına, durdurulmasına ve hastaların tedavisine yoğunlaşmış durumdayız. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemleri, yürüttüğü çalışmaları ilk günden itibaren titizlikle takip ediyor, bu çalışmaları yerinde buluyor ve destekliyoruz. Bu noktada sağlık erki ile mücadelemizin ortak olduğunu belirtiyoruz.” denildi.
Vatandaşların maske ve dezenfektan gibi ihtiyaçlarını karşılamak için ellerinden geleni yaptıklarını kaydeden eczacılar, “Ancak ürün temini noktasında büyük sıkıntılar söz konusu, ecza depolarının elinde ürünler bulunmuyor. Tüm bunların yanı sıra halkın endişesini, ranta ve fırsata çevirenlerin sayısının her geçen gün arttığına üzülerek şahitlik ediyoruz. Söz konusu ürünlerde stok sıkıntısının yanı sıra fahiş fiyat artışları söz konusu. Bir diğer endişemiz ise tedarik sıkıntısının beraberinde merdiven altı, denetimsiz, sağlıksız ürünleri getirmesi ve bunun sonucunda halk sağlığının zarar görmesi. Bu noktada denetimlerin artırılması gerektiğine dikkat çekiyoruz.” dedi.
Halka en yakın sağlık danışmanı olarak eczanelerde 7/24 hizmet verdiklerini kaydeden eczacılar, “İçinden geçtiğimiz bu olağandışı günlerde de profesyonel birer sağlık çalışanı olarak vatandaşlarımıza her zaman olduğu gibi hizmet etmeye devam ediyoruz. Halkımızın, virüsün hastalarımıza bulaşmaması ve dağılmaması için eczanelerde yapacağımız uyarıları dikkate almalarını ve bu konuda alacağımız önlemlere uymalarını özellikle rica ediyoruz. Alacağımız her önlemin amacının vatandaşlarımızı virüsten korumak olduğunu özellikle ifade etmek istiyoruz. Halkımızı doğru bilgi, doğru ürün için doğru adres olan eczanelerimize çağırıyor; güvenilir bilgi için eczacılarımıza danışmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.
Eczacılar, eczanede ilaç alırken vatandaşların dikkat etmesi gereken hususları da paylaştı. Açıklamada, “İhtiyaç halinde el antiseptiği kullanın. Her kullanım sonrasında 20 saniye kadar elinizi herhangi bir yere/kişiye temas ettirmeyin. Eczanede eczane personeli ile aranızda 1 metre mesafe olmasını sağlayın. Kalabalık ortamlardan uzak durun. Sağlığınız için 1 metre mesafe kuralına uyun. Eczane içerisindeki yoğunluk anında dışarıda bekleyip, eczaneden sırayla hizmet alın. Eczanede bankolar ile en az 1 metre mesafede durun” denildi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık