Filtre ertelemesine Cumhurbaşkanı'ndan veto

Geçtiğimiz günlerde AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla meclisten geçen filtre takılması zorunluluğunu erteleyen madde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından veto edildi.

Filtre ertelemesine Cumhurbaşkanı'ndan veto
  • 02 Aralık 2019, Pazartesi 20:40

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mecliste AKP ve MHP tarafından kabul edilen termik santrallere filtre sisteminin takılması zorunluluğunu 2,5 yıl daha erteleyen maddeyi veto etti. AKP Sözcüsü Ömer Çelik tarafından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı'nın yasayı uygun bulmadığını ve veto ettiği belirtildi.

Çelik, “Meclis’te 21 Kasım’da kabul edilen torba yasanın 50’nci maddesine göre havayı kirleten 15 termik santrale baca filtresi takma zorunluluğu 2,5 yıl ertelenmişti, düzenleme Cumhurbaşkanımızın onayını bekliyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız bu düzenlemeyi doğru bulmamış ve biraz evvel veto etmiştir” dedi.

Enerji sektörünün son derece önemli bir sektör olduğunu ve sektörün kazanımlarını koruma ve ilerletme konusunda kararlı olduklarını söyleyen Çelik, “Aynı zamanda da çevre hassasiyetinin ülkemizin geleceğini, nesillerin geleceğini gözeten bir yaklaşım konusunda da çok yüksek bir hassasiyete sahibiz. Sayın Cumhurbaşkanımız bu çerçevede enerji sektörünün kazanımlarına, enerji sektörünün daha ileriye götürülmesine dönük hassasiyetini korumakla ve bunu daha da geliştirmek konusundaki iradesini ortaya koymakla birlikte 7 yıldır bu baca filtrelerinin takılmaması çerçevesinde buna yeni bir süre verilmesini yani 2,5 yıl kadar süre verilmesinin gerekli olmadığını değerlendirmiştir. Çünkü 7 yılda yapılmayan bir işlemin bu yeni süre verilmesiyle de yapılacağı konusunda bir kanaat oluşmamıştır” ifadelerini kullandı.

Çelik ayrıca, "Cumhurbaşkanımız, insan sağlığının devletin başta gelen Anayasa görevi olduğunu söylüyor. Anayasa’nın 56 maddesinde de herkesin sağlıklı ve dengeli bir şekilde yaşama hakkına sahip olduğunun altı çiziliyor. Çevreyi geliştirmek, çevre kirlenmesini engellemek devletin ve vatandaşların ayrı ayrı ödevidir ve bu husus hüküm altına alınmıştır. Cumhurbaşkanımız devletin enerji ihtiyacını karşılanması zaruriyetini insan sağlığı ve çevre korunmasının önüne geçmemesi gerektiğini ifade ediyor. Kuşkusuz sayın Cumhurbaşkanımız devletin ve ülkenin başı olarak enerji ihtiyacının karşılanması, ülkemizin dünyada önemli bir enerji oyuncusu olması konusundaki politikaların hem mimarı hem de güçlü bir takipçisidir. Fakat bu politikaları takip ederken ve uygulamaya koyarken bunların sonuçlarını insan sağlığı ve çevresini koruma amacının önüne geçmemesi gerektiğini ifade ediyor. Daha önce 7 yıllık bir geçiş süreci verilmişti. Bu uyum için yeterli olmamış. İncelenen süreçte bu kanuna ek 2,5 yıl daha eklenmiş ve bunun uzatılması planlanmıştır. Cumhurbaşkanımız ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması zaruretinin, insan sağlığının önüne geçmemesi gerektiğini düşünüyor ve bu yüzden düzenlemeyi veto etmiştir” dedi.

Öte yandan filtresi olmadığı veya Çevre Kanunu’ndaki diğer yükümlülükleri yerine getirmediği belirtilen santrallerin içerisinde ilçemizde yer alan 630 kw’lık Limak-İçtaş’a ait Kemerköy, 420 kw’lık Limak-İçtaş’a ait Yeniköy ve 630 kw’lık Bereket Enerji’ye ait Yatağan’daki santraller de bulunuyor. Bu noktada belirtmek gerekiyor ki, bu yasa, sadece filtre ya da bacı gazı arıtma tesisi olmayan santrallerlerle ilgili değildir. Diğer çevre yükümlülüklerinin de tamamlanması gerekiyor. Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy’de uzun yıllardan beri bacı gazı arıtma tesisleri var. Ancak bunların ne kadar düzgün çalıştırıldıkları konusunda yeterli bilgi yok. Söz konusu yasa, bu filtrelerin düzgün çalıştıklarını belgeleyecek inceleme raporlarının olması ve diğer bazı çevre yükümlülüklerini yerine getirme noktasında da, pek çok eksikleri olan işletmeleri de kapsadığı için, bölgemizdeki üç santral de, bacı gazı arıtmaları olduğu halde, çevre yükümlülüklerini yerine getirmeyen santraller arasında sayılıyor.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık