Image Slider
Fevzi Topuz
Mehmet Cayirli

Girgin; İçişleri Bakanı'na Muğla Valisi’nin tavrını sordu

“MUĞLA VALİSİ MUĞLA'NIN KARDEŞLİK ORTAMINA ZARAR VERİYOR”

Girgin; İçişleri Bakanı'na Muğla Valisi’nin tavrını sordu
  • 21 November 2022, Monday 11:47

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda İçişleri Bakanlığı'nın 2023 Bütçesi'nin görüşmeleri yapıldı. CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya Muğla Valisi'nin Milas Zeytin Hasat Şenliği ile ilgili ayrımcı tavrını sordu.

Girgin konuşmasında şunları söyledi:

MUĞLA VALİSİ MUĞLA'NIN KARDEŞLİK ORTAMINA ZARAR VERİYOR

"Her ne kadar aksi gösterge çok olsa da size hatırlatmaya devam edeceğiz:

Burası bir hukuk devleti. Devletin görevi, her bir vatandaşımızın eşit hak ve hürriyetlerini korumaktır.

Mayasında Cumhuriyetin harcı olan Muğlamızda her türlü siyasi görüşe ve inanca sahip insanımızın bir araya gelip huzur ve kardeşlik içinde hoşgörü içinde yaşayabilmesiyle övünürüz.

Maalesef ki, atadığınız Vali tarafından bu ortamın yok edilmeye çalışıldığına şahit oluyoruz."

VALİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ MİLAS HASAT ŞENLİĞİ'NE KATILMASINI ENGELLEDİ

Milas'ta bu yıla kadar birçok Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı yapıldı. Ortak akılla, kurumsal iş birliği ile hepsi de çok büyük bir başarı ile yapılmıştı.

Bu yıl 8.Milas Zeytin Hasat Şenliği’nde Muğla Valisi, İl Tarım ve Orman Müdürünün etkinliğe katılmasını yasakladı. İlçe Tarım ve Orman Müdürünün etkinlikte görev almasını, etkinliğe katılmasını yasakladı. Diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin Milas 8. Zeytin Hasat Şenliğine katılmalarını engelledi.

Milas'taki örnek iş birliğini engelleme sorumsuzluğunu ve cesaretini gösterdi?

Neden?

VALİYE BU TALİMATLARI SİZ Mİ VERİYORSUNUZ?

Yıllardır Milas’ımızda yapılan Zeytin Hasat Şenliğine, CHP’li belediyeler organizasyonda var diye kamu kurumlarının destek vermesinin yasaklanması, Valiye sizin talimatınız mıdır?

Eğer bir talimatınız yok ise Muğla Valisi Tavlı'dan Milas'ın ve Muğla’nın birliğini, beraberliğini bozan bu tavrı nedeniyle bir açıklama isteyecek misiniz? Bu sorumsuz tavrının hesabını soracak mısınız?

KATKI PAYLARI HAKKANİYETLİ KULLANDIRILMIYOR

Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına ait katkı payı valilik tarafından hakkaniyet ölçüsünde kullandırılır. Ancak valilik tarafından başvuruların değerlendirilmesi için mevzuatta objektif kriter olmaması nedeniyle kişisel tercihler ön plana çıkmaktadır.

Birçok örnek var;

Muğla Valiliği, yönetmelik kapsamında belediyelere ayrılan yüzde 50 oranındaki katkı payını CHP'li belediyelere vermeyerek AKP'li belediyeler üzerinden protokol yaparak kazı Başkanlıklarına aktarmaktadır.

Örneğin, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait Fethiye Kayaköy'deki restorasyon projesi tamamlanan taşınmaza 2 defa başvuru olmasına rağmen Vali tarafından katkı payı verilmemiştir.

Kilise restorasyon projesinin yapımı için başvuru yapılmış, bu başvuruya da katkı payı verilmemiştir.

YARGI KARARINA RAĞMEN KIYI TESİSLERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE DEVREDİLMİYOR

Sormak isterim;

Danıştay’ın kesinleşmiş kararına rağmen kıyı tesislerini mevzuatın hükmettiği şekilde Büyükşehir Belediyesine devretmemek için yıllardır Devir Tasfiye Komisyonunu toplamaması Valiye sizin talimatınız mıdır?

Köyceğiz ve Dalyan Kanallarında faaliyet gösteren deniz araçlarının resmi işlemleri mevzuat ve kesinleşmiş yargı kararları gereğince Büyükşehir Belediyesindeyken hukuksuz idari bir işlemle Ortaca Belediyesine devredilmesi, Valiye sizin talimatınız mıdır?

ORMAN YANGINLARINDA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE KOORDİNASYON KURMAMASI YÖNÜNDE TALİMATINIZ VAR MI?

Orman Yangınlarında itfaiye teşkilatı bünyesinde bulunan Büyükşehir Belediyemizle irtibat ve koordinasyon kurmaması, Valiye sizin talimatınız mıdır?

Biz Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yüreği her vatandaşımız için atsın, kolları herkesi eşit kucaklasın istiyoruz… Bunu yapacak olan da başta sizler ve atadığınız valilerdir. Devletin tarafsızlık bilincinin yok edilmesine müsaade etmeyelim sayın bakan.

Gerçi bu konuda iktidarınızdan adım atmasını beklemek ölünün gözünden yaş beklemek gibi bir şey ama uyarımızı yapmak görevimiz ve tarihe not düşelim.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık
siteacilis