Ikizköylüler isyanda!..

Bilinndiği gibi İkizköy, Yeniköy Termik Santrali’ne kömür sağlayan saha içinde kaldığından, köylülerin arazi istimlak edilmek isteniyor. Şirket, epeyce bir süreden beri bu konuda çalışma yapıyor. İkizköy’ün Işıkderesi bölümü zaten şimdiye kadar yapılan çalışmalarla boşaltılmış durumda. İkizköy Karadem ve Akbelen ve Ova mevkiisi için bir süredir çalışıyor şirket. Sırada ise, bölgedeki başka pek çok köy var.

Ikizköylüler isyanda!..

İkizköylüler, yaptıkları pek çok eylemle, arazilerini satmayacaklarını belirterek, büyük bir mücadele sürdürüyorlar. Bu arada, yeni gelişmeler de oluyor.

İkizköylü, eski Milas İlçe Eğitim Müdürü ve gazetemiz yazarı Mehmet Oğultürk, 4 Aralık günü sosyal medya hesabından bir gelişmeyi adeta haykırarak duyurdu.

Sayın Mehmet Oğultürk’ün sosyal medya paylaşımı aynen şöyle:

“Bir yılı aşkın bir süreden beri İkizköy' ün ekolojik dengesinin bozulmaması, köylünün yaşam alanlarının korunması için yapmış olduğumuz mücadelemiz ve direnişimiz boşuna mı gidecek? Bu gün Milas Kaymakamlığında İkizköy ve Çamköy muhtarlarıyla Şirket yöneticileri arasında yapılan toplantıda "Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığının emri var, gelin sizlerle anlaşalım " diye konuşulmuş.

Anlaşılıyor ki bağımız bahçemiz, zeytinliklerimiz, evlerimiz , sularımız yok edilecek. "Sizlere yeni yaşam alanları tahsis edeceğiz" deyip Işıkdere Mahallemizi yok ettiler. Şimdi de Karadam ve Akbelen ile Ova semtlerimizi toprağa gömecekler. Daha iki yıl önce yerleştiğimiz ve altında kömür bulunmayan evlerimizi de yok edecekler. Sıra, Çamköy,İncirköy, Karacahisar, Çamovası, Alaçam ve Söğütçük' e de gelecek. Burada yaşayanlar Kamu dan sayılmıyor. Bu insanların hiç bir hakları yok. Üç kuruş parayı Bankaya yatırıp ne yaparsanız yapın diyecekler.

Bugün yaşadığımız hastalıkların ve sıkıntıların çoğunun havadaki kirli ve zehirli asit yağmurlarından meydana geldiği ve küresel ısınma nedeniyle susuz , havasız kalacağımız günlerin yakın olduğu bilim insanları tarafından sık, sık dile getiriliyor.

Bir kaç kişi zengin olacak diye binlerce kişinin yaşamları hiçe mi sayılacak?”

Bakalım bu feryattan sonra yetkililer bir açıklama yapacaklar mı? Gerçekten böyle bir toplantı yapıldı mı? Ne oluyor? Hem yoredeki yurttaşlar hem de termik santralin artık durması gerektiğini düşünen yurttaşlar, bu sorunun cevabını bekliyor.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık