Image Slider
Fevzi Topuz
Mehmet Cayirli

Katılım üzdü!

​​​​​​​Dünya Otomobilsiz Kentler Günü ile Sürdürülebilir ve Aktif Ulaşım" konularına dikkat çekmek ve aynı zamanda farkındalık yaratmak için düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 17 Eylül Pazar günü, 150 şehirde eş zamanlı olarak yapıldı. Çok az bisiklet severin katıldığı şehir içi bisiklet turu, Milas Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Filiz Acar rehberliğinde gerçekleşti.

Katılım üzdü!
  • 19 September 2023, Tuesday 16:06

2013 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun Türkiye genelinde 10. yıl, Milas’ta ise 4. yıl etkinliği yapıldı. Milas Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Organizatörü Filiz Acar, “Ulaşıma çözüm arayışları içerisinde alternatif bir çözüm olarak gösterilen bisiklete ilginin az olması üzücüydü. Bu nedenle de etkinlik hedefine ulaşamamıştır.” Dedi.

Katılımın az olmasına üzüldüğünü söyleyen Organizatör Filiz Acar, “Bunun sebebi olarak insanlar süslü kadınları bilmiyor, tanımıyor. Tek başıma bireysel olarak süslü kadınları anlatmaya çalışıyorum. Her yıl 18 Eylül'de yaptığımız Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliği şehir içinde bisiklet kullanımının artması, bisikletin de trafikte bir araç olduğunun kabul edilmesi ve bisiklet kullanıcılarının trafikte sorumsuz sürücüler tarafından dikkatsizce katledilmesine dikkat çekmekti. Otomobilsiz bir şehir yaşamının çok daha güzel ve kolay olacağının farkındalığı için, 17 Eylül Pazar günü saat 17’de Milas Atapark'ta bir araya geldik. Ancak etkinliğimize katılımın olmaması bizi üzdü. Umarım seneye daha çok katılım olmasını bekliyorum.” Dedi.

2013 yılında Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu başlatan Sema Gür ise “Bu tur sadece süslenilen ve yılda bir kez bisiklete binilen bir tur değildir. Bu turun misyonunu iyi okumak gerekir. O yüzden bize sadece “Ay şekerim bir yerden bisiklet bulalım kafamıza çiçek takıp gidelim” mantığıyla yaklaşmanız haksızlık olur. Eğer bu ülkedeki eril zihniyetten, kadınların yaşadıkları olumsuzluklardan, otomobil teröründen, bisikletli ölümlerinden, bisiklet yollarının bozukluğundan, azlığından, her ay en az 1-2 bisikletlinin ölümünden, iklim krizinden, egzoz gazından rahatsızsan bu turda yer almalısın.” Dedi.

SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU NEDİR?

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılından beri bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için her yıl eylül ayının 3. pazar günü yüzlerce şehirde binlerce katılımcı ile gerçekleşmektedir.

Kadının görünür olması, kamusal alanda hak talep edebilmesinin anahtarıdır. Bisiklete binmek, kadınların toplumda görünür hale gelmesi ve özellikle şehirle etkileşime girmesinin mükemmel bir yoludur.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bisiklet sürmenin özgürleştirdiğini hatırlamak, şehirlerde daha fazla kadının bisikletli ulaşımı seçmesini özendirmek, dünya otomobilsiz kentler gününü kutlamak ve belediye başkanımızdan güvenli bisikletli ulaşım altyapısı istemek için bir fırsattır.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bağımsız bir taban hareketidir, kurumlar, şirketler ve dernekler tarafından düzenlenemez.

Bu etkinlik gönüllü kadınlar tarafından gönülden düzenlenmektedir.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık
siteacilis