Kavaklıdere’nin Su Tutturulamayan Menteşe Göleti

         Kavaklıdere Menteşe göleti yapımı tamamlandıktan sonra geçen yıl yağmurların çok olduğu kış aylarında su tutmaya başlamış, hiç sulama yapılmadığı halde barajdaki su miktarı çok azalmıştı. Bölgede yaşayan vatandaşlarımızdan edindiğimiz bilgiye ve yerinde yapmış olduğumuz incelemede sadece yağmur suyu ile dolabilecek bir baraj gördük. Yağmurun dışında barajı besleyecek ekstra bir çay ya da dereyi de orada göremedik. Böyle sorunlu yani su tutmayan bir barajın ne gibi bir faydası olacak? Vatandaşlarımız için sorduk ve araştırdık.

Kavaklıdere’nin Su Tutturulamayan Menteşe Göleti

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan: TBMM çalışmalarının dışında zamanının büyük bölümünü Muğla ve ilçelerini ziyaret ederek vatandaşlar, STK’lar ve çeşitli kuruluşlar ile bir araya geldiğini, kendisinden çözümünü istedikleri konuları ve problemleri ilgili makamlara basın toplantısı ,TBMM genel kurulunda bir ve beş dakikalık konuşmalar veya ilgili Bakanlıklara soru önergeleri vererek, çözüm bulma, aksaklıkların nedenleri konusunda elde ettiği bilgileri de vatandaşlarımızla ve kamuoyu ile paylaşarak konuları aydınlatmaya çalıştığını söyledi.

Milletvekili Özcan hem nüfus hem de mahalle sayısı bakımından en az olan ve genelde mermer işçiliği dışında tarım ile geçimini sağlayan Kavaklıdere ilçesine sık sık ziyaret etmeye çalıştığını, burada her ne kadar mermercilik önemli olsa da ilçe merkezinde yaşayan vatandaşlar dahil ilçenin tüm mahallerinde tarımsal faaliyetlerin hep ön planda olduğunu, bu nedenle olacak ki bölgeye DSİ bir sulama barajı yapmaya karar verir. Bu durum bölge halkı tarafından memnuniyetle karşılandığını bu mahallelere yapmış olduğu ziyareti sırasında öğrendiğini belirtti. Menteşe barajı ile ilgili birçok konuda tereddütlerin ve şikayetin bulunduğunu gördükten sonra CHP Kavaklıdere İlçe Başkanımız Mehmet GÜLHAN ve bir grup vatandaş ile barajın bulunduğu Nebiler mahallesine gittiğini, durumu bizzat yerinde gördüğünü, hiç sulama yapılmadığı halde barajda suyun yok denecek kadar az olduğunu gördüğünü, konuyu T.C. Tarım ve Orman Bakanlığına bir soru önergesi ile sorduğunu? yaklaşık 4,5 ay sonra yani süresi geçtikten sonra gelen aşağıdaki yanıtı kamuoyu ile paylaşıyorum dedi.

 

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’nın

MUĞLA milletvekili SAYIN SUAT OZCAN'A AİT 7/69861 ESAS NUMARALI YAZILI SORU ÖNERGESİNE DAİR CEVAPLAR

Sulama amaçlı depolama tesislerinin yapılacağı yer seçilirken; hidrolojikjeolojik ve topografik etkenler ile memba-mansap su kullanım hakları, sulanabilir arazi varlığı, proje ekonomisi ve çevresel koşullar DSİ kriterlerine ve ilgili Genelge yönergelerine göre inceleme ve değerlendirmeye alınmakta ve yapılan teknik çalışmalar sonucunda gölet için optimum depolama hacmi tayin edilerek en etkili sulama sistemi ile mevcut tarım arazilerinin verimli bir sulama imkanına kavuşturulması hedeflenmektedir. Yukarıdaki esaslar göz önünde bulundurularak Gökdere Mahallesinin yaklaşık 500 metre kuzeyindeki Sarnıç deresi üzerinde yapımı planlanan Menteşe Göleti ile Menteşe Beldesine ait 2.626 dekar tarımsal alanların bir bölümünün sulanması hedeflenmiştir.

Depolama tesislerinin yapımında su sağlayan en önemli kaynaklar akarsulardır. Akdeniz ikliminin etkisine bağlı olarak yazları sıcak ve kurak geçen Ege Bölgesinde akarsuların rejimleri yağmura bağlı olup kış sularının depolanması oldukça önem arz etmektedir. Göletin yağış havzasını temsil eden yağış istasyonları tespit edilerek istasyonların en güncel verileri değerlendirmeye alınmış ve gölete gelen akışı tespit etmek için yapılan su temini çalışmaları sonucunda proje yerini temsil edecek su potansiyelini belirleyecek olan en garantili ve güvenilir akımlar tespit edilmiştir.

Menteşe Göleti, ön yüzü membran kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilmiştir. Gövde yüksekliği 35 metre olan gölet ile 1,4 milyon m^ su depolanarak 2.626 dekar tarımsal arazinin modern basınçlı borulu sistem şebekesi ile sulanması sağlanacaktır. Göletin tamamlanmasına müteakip yapılan izlemeler sonucunda gölette kaçak olup olmadığı, ortaya çıkacak veriler doğrultusunda belirlenecektir.

Muğla îli, Kavaklıdere ilçesinde bulunan 2.626 dekar tarımsal arazinin basınçlı borulu sistem ile sulanmasını sağlayacak " Muğla Kavaklıdere Menteşe Göleti ve Sulaması " 09.06.2016 tarihinde imzalanmış akabinde 14.06.2016 tarihinde yer teslimi yapılarak inşaat faaliyetleri başlatılmıştır. İşin devamında ortaya çıkan muhtelif teknik ve/veya ekonomik sebeplerden dolayı süre uzatımlı iş bitim tarihi 27.10.2020 olan iş, jdiklenicinin talebi üzerine 18.01.2019 tarih ve 30659 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe giren 7I6I sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hülonünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 32. Maddesi hükümleri doğrultusımda Bölge Müdürlüğümüzün 19.03.2020 tarih ve 190633 sayılı Olur'u ile tasfiye edilmiştir. Tasfiye esnasında gölet inşaatı tamamlanmış ancak sulama şebekesine ait ise herhangi bir imalat yapılmamıştır.

Bu nedenle; işin eksik kalan kısımlarının tamamlanarak bir an önce faydaya dönüşmesi için "Muğla-Kavaklıdere Menteşe Göleti Sulaması" adı altında 10.11.2020 tarihinde yapılan yeni ihalenin sözleşmesi 04.02.2021 tarihinde imzalanarak işe başlanmıştır. İşte %50 fiziki gerçekleşme sağlanmış olup sahada 12.400 metrenin üzerinde HDPE boru döşenmesi tamamlanmış, çalışmalara hızla devam edilmektedir. İşin 2023 yılı sulama sezonundan önce tamamlanarak, 2.626 dekar tarımsal arazinin basınçlı borulu sistem ile sulanmasını hedeflenmektedir.

Milletvekili Özcan ; Soru önergemize verilen yanıtta çelişkili açıklamalar mevcuttur. Bu barajın inşaatını yapan yüklenici firmanın tasfiyesinde (19.03.2020 tarihinde)  işin tamamlandığı belirtilmektedir. Sonraki süreçte barajın su tutmadığı o halde barajda kaçak olduğu düşünülmektedir. Bu durumda bile şu soruları yeniden sormak gerekmiyor mu?

  • Barajın yapıldığı sahanın zemin etüdü yapılmış mıdır? Yer seçiminde bir sorun mu vardır?
  • Menteşe barajı toplam ne kadara ihale edildi? Yüklenici firmaya tasfiye yapıldığı ana kadar ne kadar ödeme yapıldı?
  • Baraj inşaatını yapan Yüklenici firma İşin sahibi olan DSİ’ye barajı sağlam ve kullanılabilir olarak teslim etmesi gerekmiyormu? Vs. vs.
  • DSİ Suyu olmayan baraj ile hangi tarlayı, hangi bahçeyi sulayacak? Gerçekten merak edilecek bir durum değil mi?

 

CHP Muğla Milletvekili Suat ÖZCAN: Menteşe sulama gölet yapımında ve sonrasında baştan sona birçok suistimalin ve cevaplandırılması gereken soruların bulunduğunu, tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyeceğini ve bu işin peşini de sonuna kadar takip edeceğini söyledi.

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık