KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Son günlerde kamuoyunda yer alan, kıdem tazminatının tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında düzenlenmesi haberleri üzerine basın açıklaması yapan Maden İşçileri Sendikası Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan; “Kıdem tazminatı işçinin son kalesidir ve kırmızı çizgisidir” dedi.

KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR
  • 17 Haziran 2020, Çarşamba 15:23

Yatağan Maden-İş Sendikası Şube Başkanı Osman İlhan; “İşçinin elinde bir tek kıdem güvencesi vardır ona da göz dikilmiştir. Bizler kıdem tazminatı konusunda hiç taviz vermedik, verilmesine de müsaade etmeyeceğiz. Gerekirse bütün varlığımızla direneceğiz. Kıdem tazminatı sadece biriken para değildir. Kıdem emekçinin güvencesidir, heba ettiği yıllarıdır, yıpranmasıdır, umududur. Emekçinin umudunu söndürmeye, hiçbir emekçi izin vermeyecektir” dedi.

“İŞÇİNİN YAKASINDAN ELLERİNİZİ ÇEKİN ARTIK !!!”

İşçinin, emekçinin alın teri geleceğinin teminatı olan kıdem tazminatlarına göz dikerek başlatılan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi dönüşüm sürecinin kesinlikle karşısında olduklarını belirten İlhan; “Son yıllarda ısıtılıp ısıtılıp farklı şekillerde önümüze koyulan kıdem tazminatlarının fona devredilmesi konusu, kamuoyunun büyük tepkisi sonucu geri çekilmişti. Ancak yine işçi haklarını gasp eden yeni bir modelle önümüze çıktılar. Yeni sisteme göre işçiler 60 yaşına kadar kıdem tazminatlarının sadece yüzde 25’ini alabilecek. 75 yaşına kadar da toplu ödeme alamayacak. İşveren, tazminat verme korkusu olmadan işçi kıyımı yapabilecek. Bu iş hukuksuzluktur, bu iş emekçinin geleceğini mezara koymaktır. İşçilerimizin, emekçilerimizin zararına olan her türlü girişimin, yeni oluşumların, önümüze süslü paketlerde sunulmaya çalışılan hak gasplarının sonuna kadar karşısındayız. İşçinin teminatı kıdem tazminatına dokundurtmayacağız” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık