Metin Ergun, Belediye pasaportuyla insan kaçakçılığını sordu..

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof.Dr. Metin Ergun, belediye hizmet pasaportuyla insan kaçakçılığı konusunda son günlerde pek çok belediyeden benzer vakalar geldiğini belirterek, konuyla ilgili, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi. Önerge şöyle:

Metin Ergun, Belediye pasaportuyla insan kaçakçılığını sordu..
  • 26 Nisan 2021, Pazartesi 9:35

“Malatya’nın Yeşilyurt ilçe belediyesi tarafından ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek' projesi kapsamında yurt dışına gönderilen 45 kişiden 43’ünün geri dönmediği ortaya çıkmıştır. Bu olay ile ilgili olarak basına yansıyan haberlerden sonra bazı belediyelerde hizmet pasaportunun amacının dışına çıkarak insan kaçakçılığı için kullanıldığı anlaşılmıştır. Dolayısıyla, Bakanlığınızın hizmete mahsus pasaport verme yetkisini valiliklere devretmesinden bugüne kadar yapılan işlemler hakkında geniş kapsamlı bir soruşturmanın yapılması ve sonuçlarının açıklanması kamuoyunca beklenmektedir.

Bu bilgiler çerçevesinde;

  1. Bakanlığınızın hizmete mahsus pasaport verme yetkisini Valiliklere devretmesinden sonra şimdiye kadar kaç kişiye hizmet pasaportu verilmiştir?
  2. Bu pasaportlar ile yurtdışına çıkanlardan kaç kişi ülkemize geri dönüş yapmıştır? Dönüş yapmayanlar olmuşsa ilgili kurumlar nezdinde herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır?
  3. Böyle bir soruşturma yapılmış ise kaç kamu görevlisi hakkında hangi kurumlarda ve hangi tarihlerde adli ve idari işlem yapılmıştır?
  4. Söz konusu insan kaçakçılığı faaliyetinde yurt dışına gönderilen ama ülkeye dönüş yapmayan kişilerin pasaportlarının damgalandığı ve resmi evraklarda dönmüş gibi kayıtlara geçirildiği iddia edilmektedir. Bakanlığınızca, görevini kötüye kullanan kamu görevlilerine yönelik şimdiye kadar herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır? Yapıldıysa, bu kapsamda kaç kamu görevlisi hakkında adli ve idari yaptırım uygulanmıştır?”
Editör: Gülçin Erşen
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık