Orman Alanlarına Giriş Yasağı Başladı. Hangi Ormana İzinsiz Girmek Yasak!

Muğla'da Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu'nca alınan kararla havanın ısınmaya başlaması ve orman yangınları riskinin artması nedeniyle bazı bölgelerde ormanlara giriş yasağı başlatıldı. Yasaklar 1 Haziran – 31 Ekim 2024 tarihleri arasında geçerli olacak.

Orman Alanlarına Giriş Yasağı Başladı. Hangi Ormana İzinsiz Girmek Yasak!

Valilik tarafından yapılan açıklamada, "Muğla İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonun 03.04.2024 tarih ve 2024/01 sayılı kararının 22’ inci maddesine dayanarak aşağıda sınırları belirtilen ormanlara girişlerin, 01.06.2024 – 31.10.2024 tarihleri arasında yasaklanması, 6831 Sayılı Orman Kanunun 74’ üncü maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 9’ uncu ve 66’ncı maddeleri uyarınca uygun görülmüştür" denildi.

Muğla Kent Ormanı, tescillenmiş piknik ve mesire alanlarının bu kapsamın dışında kaldığı belirtildi.

Muğla İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu’nun ormanların korunması için aldığı kararlar madde madde şu şekilde; 

Madde 1-Aşağıda İlçesi, mahallesi ve sınırları belirtilen ormanlık sahalara yetkililerden ve yetkili makamlardan izinli olanların dışında girilmesi kesinlikle yasaktır.

Madde 2-Aşağıda belirtilen sahalarda, çevresinde ve içinden geçen yollarda, orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak yasaktır.

Madde 3-Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan tescilli piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak ateşsiz piknik yaparak yararlanabileceklerdir. Bu piknik alanlarında ateşsiz piknik yapılması sırasında, tescilli piknik alanlarında faaliyet gösteren işletmeler, vatandaşlara yangınlar konusunda gerekli uyarılarda bulunarak çöp bırakılmaması konusunda denetim ve kontrol yapacaklardır.

Madde 4-Orman içi ve kenarında her türlü yanıcı, parlayıcı, patlayıcı, tutuşturucu atık malzemeler, inşaat atıkları ve hafriyatı, cam türü atıklar vb. bırakılması yasaktır.

Madde 5-Orman içi ve kenarında tadilat ve yeni yapım kapsamında faaliyet gösteren iş sahipleri ve firmalar Oksi-Asetilen Kaynağı, Elektrot Art Kaynağı vb. kaynak işlemleri sırasında yanlarında en az 2 adet 12 kg’lık yangın söndürme tüpü bulundurmak zorundadırlar.

Madde 6-Orman Yasasının 31 ve 32’ inci maddesi kapsamında olan mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır. Bu mahallelerimizde hasat makinesinin yanında 12 kg’lık 2 adet yangın söndürme tüpü bulundurma zorunludur. Bunun denetimi Kaymakamlıklarımız, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, kolluk kuvvetlerimiz ve muhtarlıklarımız tarafından sağlanacaktır.

Madde 7-Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları; yerleşim yerleri ve ormanı etkileyebilecek yangınlara karşı gerekli önlemleri alarak, söndürme ve koruma ekiplerini kuracaklardır. Orman ile parsel sınırları içerisinde yanıcı maddeleri temizleyerek mineral toprağı açığa çıkartmak suretiyle koruma bandı oluşturulacaktır. Bu konudaki denetim ve kontrol işlemleri Muğla Büyükşehir Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, yetkili ve sorumlu kurumlar tarafından yerine getirilecektir.

Madde 8-Enerji Nakil Hatlarının ve trafo merkezlerinin yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. – TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli hatların, hat altının ve çevresinin bakımlarını gerçekleştirecekler, yetkililerce istenilmesi durumunda hattaki enerjiyi keseceklerdir.

Madde 9-Belediyeler orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama ve depolama alanları çevresinde, kullanılan alan içerisinde orman sınırı ile arasına koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (dozer, loder, kepçe) hazır bulunduracaklardır.

Madde 10-Orman İdaresi, Jandarma, Emniyet, Sahil Güvenlik, Belediye Zabıta Birimlerince oluşturulan devriye sistemi etkin bir şekilde uygulanacak, gerekirse Kaymakamların emirleri ile tüm kamu personel ve olanaklarından, önleyici hizmetler (devriye kontrol vb.) ile yangınlara karşı müdahalede yararlanılabilecektir.

Madde 11-Orman içi ve kenarında bulunan turizm tesisleri, çadırlı kamp alanları, piknik alanları, düğün ve eğlence organizasyonlarında havai fişek, dilek balonu, parlayıcı ve patlayıcı maddelerin kullanılması yasaktır. Bunun denetimi Kaymakamlıklarımız, kolluk kuvvetlerimiz ve muhtarlıklarımız tarafından sağlanacaktır.

Madde 12-Ormanlık sahalarda sürek avı yapılması yasaktır.

Madde 13-Orman sahilindeki limanlarda (marinalarda) izinli bağlamalar dışında uzun süreli ve izinsiz bağlamalarla ilgili kontrol ve gerekli işlemler Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Liman Başkanlıkları tarafından yapılacaktır.

Madde 14-Karayolları güzergahında seyir ve park halindeki araçlardan yangına sebebiyet verebilecek malzemelerin (sigara, şişe, cam, çöp vb.) atılması ve bırakılması yasaktır.

Madde 15-Yangın ihbarı ücretsiz 112 Acil No’ lu telefonlara da yapılabilecektir.

İşte Milas’ta Yasaklanan Ormanlık Alanların Listesi;

Fesleğen - Demirciler - Güvercinlik - Kemikler - Akyol - Gökçeler - Karapınar - Kısırlar - Bahçe - Baharlı - Beçin - Aslanyaka - Alaçam - Kuzyaka - Gökçeler - Çamovalı - Ilbıra - Selimiye Labranda - Kayadere - Ören ormanlarına izinsiz girişler yasaklandı.

Bodrum’da Yasaklanan Ormanlık Alanların Listesi;

Mazı, Kızılağaç, Torba, Yalı, Çamlık, Pınarlıbelen, Yeniköy, Çiftlik, Çamarası, Göltürkbükü, Yalıkavak, Ortakent, Konacık, Gündoğan, Göltürkbükü, Güvercinlik, Dağbelen, Gölköy, Kemer, Mumcular, Kumköy, Sazköy ve Gökpınar ormanlarına izinsiz girişler yasaklandı.

Bodrum-Milas Karayolu üzerindeki ormanlara da izinsiz girilemeyecek.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık