TAĞŞİŞLİ GIDA MADDELERİ’NE TEŞHİR!.. Milas’ta da bir tağşişli zeytinyağı tespit edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, yapılan kontrollerde, taklitli ve tağşişli gıda maddelernin tespit edildiğini belirterek, taklit ve tağşişli gıda maddesi üreten 371 firmanın 559 ürünüyle ilgili cezai işlem uygulanıldığını duyurdu. Bu ürünlerin ve üretici firmalarının isimlerinin yer aldığı liste de ilan edildi.

TAĞŞİŞLİ GIDA MADDELERİ’NE TEŞHİR!..  Milas’ta da bir tağşişli zeytinyağı tespit edildi

Ne yazık ki, bu ürünler arasında Milas menşeli bir ürün de var. Bakanlık listesinde, şöyle geçiyor:

“Latmos Gıda-Ömer Soykan (Milas-Muğla), Altınoran marka ‘Natürel Sızma Zeytinyağı’nda (U.V.’de özgül soğurma, Yağ aside etil esterleri (daha düşük kaliteli zeytinyağı karıştırılması))”

LİSTEDE HİÇBİR MİTSO ÜYESİ YOK

Milas Ticaret ve Sanayi Odası, konuyla ilgili basınla paylaştığı haberinde, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan taklit ve tağşişli ürünlerle ilgili firmalar arasında hiçbir MİTSO üyesi firma ve ürünü bulunmuyor” Listede MİTSO üyelerinin hiçbirinin ve hiçbirinin bulunmamasının MİTSO adına sevindirici olduğunu belirten MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, "Odamız üyelerinin 78 zeytinyağı markası var. Bunların bazıları coğrafi işaret tescilli zeytinyağları. Ayrıca Odamız üyelerinin ürettiği farklı gıda ürünleri de var. Bakanlığın açıklamış olduğu taklit ve tağşişli ürün olan 371 firmanın 559 ürünü arasında MİTSO üyesi hiçbir firma ve ürünü yok. Bu bizim için hem sevindirici, hem de gurur verici bir durum. Odamız üyelerine güveniyoruz. Bu güvenle bundan sonra da bu listelerde MİTSO üyelerinin adları olmayacaktır diyoruz" dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın konuyla ilgili kamuoyu duyurusu şöyle:

“Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bu Kanun kapsamında hazırlanan Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bu uygulama tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması ve sektörde haksız rekabetin önlenmesine büyük katkı sağlamaktadır.

Uygunsuzlukların tespitinde Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan CİMER, Alo 174 Gıda Hattı ve Whatsapp (0 501 174 01 74) gıda ihbar hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı bulunmaktadır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri tüketici sağlığının en üst düzeyde korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Tüketici sağlığının en üst düzeyde korunmasına yönelik yapılan Kanun düzenlemesi ile gıdada taklit veya tağşiş cezaları caydırıcı hale getirilmiştir. Bu kapsamda, taklit ve tağşiş yapan gıda işletmecilerine gayri safi gelirlerine bağlı olarak 50 Bin TL’den 2 milyon TL’ye kadar idari para cezası, hapis cezası, adli para cezası ve gıda sektörü faaliyetinden men cezası getirilmiştir.

Yüksek teknoloji ürünü cihazlar ile güçlendirdiğimiz, güçlü personel altyapısı ile hizmet veren laboratuvarlarımızda taklit veya tağşişe esas her türlü tespit yapılabilmektedir. Önümüzdeki süreçte yeni risklerin belirlenmesinde yeni teknolojiler, yeni sistemler kullanılarak özellikle kasıtlı olarak gıdada taklit veya tağşiş yapan firmalar en ağır şekilde cezalandırılacaktır.

Yeni düzenleme gıda üreticilerine önemli sorumluluk yüklemektedir. Bu kapsamda üreticilerin hammadde tedariğini dikkatli yapmaları, gerekirse üretim prosesini ayırmaları önem arz etmektedir.

Daha önce 26 kez yapılan kamuoyu duyuruları ile gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam toplam 1.609 firmanın 3.605 ürünü kamuoyu ile paylaşılmıştır. 

Bugün yapılan 27. kamuoyu duyurusu ile 371 firmaya ait 559 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1.887 firmaya ait 4.164 parti ürün kamuoyunun bilgisine arz edilmiştir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. “

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık