TES-İŞ’ten 1 Mayıs ve Koronavirüs açıklaması

TES-İŞ Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı ve TÜRK-İŞ Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik, yazılı bir basın açıklaması yaparak, Türk-İş’in aldığı karar nedeniyle, her yıl meydanlarda kutlanan 1 Mayıs işçi bayramının bu yıl, Muğla’daki Türk-İş’e bağlı sendikalarının başkanlarının katılımıyla Yatağan TES-İŞ şube binasında kutlanacağını belirtti.

TES-İŞ’ten 1 Mayıs ve Koronavirüs açıklaması

Fatih Erçelik’in basın açıklaması şöyle:
“Dünyayın büyük bir bölümünde ve ülkemizde yayılan yeni koronavirüs (Covid-19) günlük yaşamın birçok alanında olumsuz etkilere yol açmıştır. Ülkemizde de sağlık nedenleriyle ciddi tedbirler alınmıştır. Bu tedbirler kapsamında her yıl kitlesel bir coşkuyla kutladığımız “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü”nü bu yıl sembolik bir kutlama ve anma şeklinde yapılması düşünülmüştür.

Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ’in almış olduğu karar gereği 1 Mayıs kutlamasının fiziksel mesafe kurallarına mutlak bir şekilde uyulmak şartıyla TES-İŞ Sendikası Yatağan Şube binamızda, Muğla’daki TÜRK-İŞ’e bağlı Sendikaların Şube Başkanlarının katılımıyla düzenleyeceğimiz bir toplantıyla yapacağız.

Koronavirüs en çok işçilere, emekçilere vurdu. Sosyal bir devletin bu koşullarda alması gereken önlemlerle halkın temel ihtiyaçları karşılanmalıydı. Elektrik, su, doğalgaz, iletişim ve ulaşım gibi ihtiyaçları ücretsiz olmalıydı. Tedavi ücretsiz, erişilebilir olmalı ve ilaçlar ücretsiz halkın kullanımına sunulmalıydı. Temizlik malzemeleri de dahil olmak üzere eldiven, dezenfektan ve maske gibi ihtiyaçlar ücretsiz verilmeliydi. En önemlisi zorunlu olan sektörler dışında tüm fabrikalarda üretim durdurulmalı ve işçilerin ücretli izinli olmasını sağlanmalıydı. Bütün bunlar yapılmadığı gibi işçiler ücretsiz izin dayatması ve işten atılmalarla açlığa mahkum edildiler.

Şubemiz faaliyet alanı içindeki Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinde ve Maden ocaklarında çalışan işçiler ilk korona vakası görüldüğü günden beri fedakarlık yaparak çalışmaya devam etmişlerdir. Fedakarlık sadece işçilerden beklenmektedir. Patronlar kendilerini izole ettiler, uğradıkları zararlar karşılandı, beyaz yaka çalışanlar evden çalıştılar fakat işçiler köle şartlarında salgınla burun buruna ölüme mahkum edildiler. Bu süreçte gece gündüz demeden çalışan emekçilere ikramiye verilmelidir.

Kronik hastalığı olanlar, 65 yaş ve üstü işçiler salgının başladığı günden beri Hükümetin aldığı tedbirler nedeniyle işveren tarafından izne ayrıldılar. Kullandırılan bu izinlerin kamu çalışanları gibi ücretli idari izin kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir.  

Bu yıl 1 Mayıs’ı buruk şekilde kutlayacağız..

1 Mayısları daha görkemli ve coşkuyla kutlayacağımız günler gelecektir. 1 Mayıs işçi sınıfının sömürüye, zulme başkaldırdığı, bunu alanlarda haykırdığı mücadele günüdür.
Bu vesileyle,
1 MAYIS İşçi Bayramının Üyelerimize ve Alınteriyle geçinen tüm Emekçilere kazanımlar getirmesi dileğiyle.

YAŞASIN 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI!
YAŞASIN SINIF DAYANIŞMASI!
YAŞASIN 1 MAYIS BİRLİK MÜCADELE ve DAYANIŞMA GÜNÜ!”

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık