TGF; “Cumhurbaşkanı yerel basının sesini duydu” 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun sık sık gündeme getirdiği, BİK Genel kurulunun toplanamaması sorunu çözüldü. 2018’deki yasa değişikliği ile BİK Genel Kurulu’nda yer alan 12 kişilik Cumhurbaşkanlığı’nın atayacağı kadrolar atanmadığı için BİK Genel Kurulu toplanamıyor ve artan girdi maliyetlerine karşın ilan ücretlerinde yapılacak artış yapılamıyordu.

TGF; “Cumhurbaşkanı yerel basının sesini duydu” 
  • 18 February 2022, Friday 17:06

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama kararına göre, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu temsilciliklerinde boş olan kadrolara 12 kişi görevlendirildi.  Konuya ilişkin atama kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.
Bu konunun sürekli takipçisi olan TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Anadolu basınının mağduriyetinin giderilmesi için BİK Genel kurulunun bir an önce toplanması gerektiğini vurgulamıştı.
Cumhurbaşkanının imzasıyla yayımlanan atama kararına ilişkin bir açıklama yapan Genel Başkan Yılmaz Karaca, “Cumhurbaşkanımız yerel basının sesini duymuştur. Gerek yerel gerekse yaygın gazeteler açısından, resmi ilan yayınlarından elde edilen gelirler, can suyu niteliğindedir ve en önemli gelir kaynağıdır. İğneden ipliğe her şeyin zamlandığı bu dönemde ne yazık ki Resmi İlan Fiyat Tarifesinde artış yapılamamıştır. 
Resmi İlan Fiyat Tarifesi, Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulunun teklifi üzerine Cumhurbaşkanı kararıyla belirlenip Resmi Gazetede yayınlandıktan sonraki ay başında yürürlüğe girmektedir. Bu durumun gecikmesi, kapanmanın eşiğindeki gazeteler ve çalışanlar için büyük mağduriyete neden oluyordu. Bu atama kararıyla BİK Genel kurulunun bir an önce toplanıp Resmi İlan Tarifesini hazırlamalarını ve uygulamaya geçirmelerini bekliyoruz” dedi.


İŞTE O İSİMLER

17 Şubat 2022 tarihli ve 2022/44 sayılı karara göre atanan isimler şunlar;
Fecir Alptekin, Saadet Oruç, Mehmet Akarca, Muhammet Mücahit Küçükyılmaz, Osman Köse, Ahmet Arslan, Ebubekir Şahin, Edibe Sözen, Mehmet Emin Babacan, İsmail Çağlar, Kübra Güran Yiğitbaşı, Zakir Avşar.

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık