Yollar, durak yerleri, bisiklet yolları ve Labranda yolu meclise taşındı

CHP Muğla Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon üyesi Süleyman Girgin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması için yazılı soru önergesi verdi.

Yollar, durak yerleri, bisiklet yolları ve Labranda yolu meclise taşındı
  • 08 Aralık 2021, Çarşamba 10:25
 

Muğla ili genelinde yolcu indirme-bindirme noktalarında vatandaşların can güvenliğinin sağlanması ve kazaların önlenmesi için karayollarının sorumluluk alanına giren karayolu üzerinde kavşak ve durak ihtiyacı olduğunu belirten Girgin vatandaşlar tarafından talep edilen durak noktalarının imal edilmesi için bir çalışma olup olmadığını sordu. Girgin şunları söyledi:

Bodrum-Turgutreis karayolu, Yatağan-Muğla karayolu, Menteşe-Fethiye karayolu, Datça-Marmaris karayolu ve Marmaris-Menteşe karayolu, Karayolları Genel Müdürlüğü yetkisindedir. Bu noktalara Büyükşehir Belediyesinin yanaşma cepleri yapmaya yetkisi yoktur. Vatandaşlarımızın ulaşımlarının sağlanması amacıyla UKOME Genel Kurulunca kararı alınacak olan ve montaj yetkisi Büyükşehirde bulunan yolcu duraklarının montajının yapılması için gerekli olan ceplerin imal edilmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması bakımından talep edilen durak noktalarının imal edilmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca bu konuda çalışmanız var mı diye sordu.

KARAYOLLARI  BİSİKLET KULLANIMI İÇİN REVİZE EDİLMELİDİR

“Karayolları yetkisi itibarıyla iller arası yollarda hizmet  vermesi gerekirken, Muğla gibi bir çok ilde karayolları sorumluluğunda bulunan yollar kent içi yol statüsünde kalmaktadır” diyen CHP’li Girgin sözlerine şöyle devam etti: “Karayollarının banketinde bisiklet kullanımına izin vermemesi, yayaların güvenli şekilde yürüyebileceği bir alan bulunmaması, kırsal bölgelerde başta traktör olmak üzere hızın yüksek olmasından dolayı yük taşımacılığına uygun olmamaktadır. Karayolları standartları otomobil dışında yolları kullanan unsurlar göz önünde bulundurularak revize edilmeli veya bu yollar ilgili yerel yönetime devredilmelidir” Girgin bu konuda bir çalışma var mıdır diye sordu.

LABRANDA YOL KESİTLERİ NE ZAMAN DÜZENLENECEK?

 Milas ilçesi Labranda yolu ağır tonajlı araçların ana güzergahı olup, yol kesitlerinde meydana gelen daralmalar kaza riski oluşturmaktadır diyen Girgin, “yol en kesitlerinin düzenli hale getirileceği söylenmişti ancak şimdiye kadar bir işlem yapılmamıştır” diyerek bu konuda yürütülen bir çalışma var mı diye sordu.

Girgin bu konuların takipçisi olacağını belirtti.

Editör: Celal DURGUN
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık