BALIKÇILARIN DENİZ HASRETİ BİTTİ...

​​​​​​​Balık avı sezonu başladı..

BALIKÇILARIN DENİZ HASRETİ BİTTİ...
  • 01 Eylül 2022, Perşembe 15:49

Muğla´lı balıkçılar, 2022-2023 av sezonunun başlamasıyla birlikte `Vira Bismillah´ diyerek denize açıldı.

En uzun kıyı şeridine sahip Muğla'da denizlere hasret sona erdi. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce bu yılki av sezonunun başlaması nedeniyle, Gündoğan Balıkçı Barınağı’nda renkli bir etkinlik düzenlendi.

Açılışa Bodrum Kaymakam vekili Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, İl Müdürü Barış Saylak, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birlik Başkanı Ramazan Özkaya, Bodrum Sahil Güvenlik Karakol Komutanı Binbaşı Koray Kemiksiz, Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, Muğla Sür-Koop Birlik Başkanı Serhat Kozinoğlu, kooperatif ve birlik başkanları, siyasi parti temsilcileri, balıkçılar ve vatandaşlar katıldı.

Deniz dibi temizliği yapıldı…

Yoğun ilgi gören açılışta "En büyük temizlik kirletmemektir" sloganı ile Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Dalış ekibi deniz dibi temizliği yaptı. Temiz denizlerle sezonu karşılayan Muğla, tüm vatandaşlara denizlere sahip çıkalım temiz tutalım mesajını verdi.

Denize 25 bin yavru balık bırakıldı.

Ardından 25 bin çipura balık yavrusu Gündoğan Balıkçı Barınağından denize bırakıldı. Temiz deniz, sürdürülebilir deniz yaşamı amacıyla yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından folklor gösterisi ile devam etti. Protokol konuşmalarını ilk olarak balıkçılar adına Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya yaptı.

Balıkçılıktan 350 bin kişi ekmeğini kazanıyor.

Birlik Başkanı Ramazan Özkaya, balıkçılığın ekonomiye katkısı ve balıkçılığın sürdürülebilirliği hakkında bilgiler verdi. "15 Nisan´da yasağa giren balıkçılarımızla bugün av sezonu açıyoruz. Denizlerimizde 18 bin 796 tekneyle balıkçılık yapan balıkçılarımız yılda 328 bin ton balık yakalayıp ekonomiye katkı sağlıyor. Dolaylı olarak balıkçılıktan 350 bin kişi ekmeğini kazanıyor. Bu nedenle denizlere hep birlikte sahip çıkmalıyız." dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise balıkçılığın yüzyıllardan beri yapıldığını belirterek, "Binlerce yıldır denizcilik kültürüyle yoğrulmuş bu topraklarda bu denizlerde yaşayan sevgili balıkçılarımızın yanındayız. Bu topraklar binlerce yıldır binlerce denizci yetiştirmiş. Bugün balıkçılarımızın bayramı. Bereketli, kazasız belasız bir av sezonu diliyorum" diye konuştu.

Denizlerimize hep birlikte sahip çıkmalıyız.
Av sezonunun bereketli olmasını dileyerek söze başlayan Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, "Biz İl Müdürlüğü olarak bu denizlerin temiz ve bereketli olması, sürdürülebilir su ürünleri avcılığı ve gelecek kuşaklara miras bırakabilmek için sürekli çalışma içerisindeyiz. Deniz dibi temizliği, balıklandırma, hayalet ağ temizliği, yapılan çalışmalarımızdan bazıları. Bunların yanında balıkçılarımızla birlikte yaptığımız çalışmalara vatandaşların duyarlı olmasını bekliyoruz. Denizlerimize hep birlikte sahip çıkmalıyız. Ayrıca bölgemize Türkiye´nin çeşitli illerinden amatör balıkçılar geliyor. Bölgemize gelen dostlarımız lütfen atıklarını denize atmasın. İlimizde 2022 yılında 902 balıkçımız  1.172.200 TL destek aldı. Muğla’da yaklaşık 18 bin kişi avcılıktan geçimini sağlıyor. Ruhsat sahibi 4.468 balıkçımızın olduğu ve 1134 adet kayıtlı balıkçı gemisinin varlığı da hesap edildiğinde, ekonomide de büyük payı olan bir sektör. Devlet balıkçımızın her zaman yanında. Denizlerimize ve balıkçılığa hepimiz sahip çıkalım.
Av sezonumuzun bereketli, bolluk içinde olması ve kazasız belasız devam etmesini diliyor, Vira bismillah diyorum” sözleriyle konu
şmasını bitirdi.

'Doğa Plastik Şişeyi 250 Senede Yok Ediyor'
Etkinlikte konuşan Bodrum Kaymakam Vekili ve Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, "Balıkçılık anlamında önemli bir gün. Av yasağının son günündeyiz. Balıkçılık derken, bugün başlamayan, yüzyıllardır devam eden bir uğraştan bahsediyoruz. 250 sene sonra balıkçılık yine yapılacak; biz olmayacağız, tek olacak olan plastik şişeler. Çünkü doğa onları 250 senede yok ediyor. Özellikle deniz temizliği konusunda daha titiz, daha duyarlı olmanızı rica ediyorum. Balıkçılarımıza bereketli bir sezon diliyorum. " dedi.

Tekne sahiplerine belge ve nazar boncuğu takdiminden sonra temsili mezat yapıldı. Uluslararası Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı nedeniyle balıkçılarla kutlama pastası kesilerek, bereket duası okunarak sezon açılış kurdelesi kesildi. Vira Bismillah diyerek konvoy  eşliğinde denize açılan balıkçılar vatandaşları  denizden selamladı.

Balık ekmek ikramı ile program sona erdi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık