Boksit madeni ocağını istemeyen köylüler hukuk mücadelesini başlattı

Milas'a bağlı Çandırlı-Kurudere bölgesinde açılmak istenen boksit madenini istemeyen köylüler Muğla İdare Mahkemesi önünde bir araya gelerek, hukuki mücadele başlattı.

Boksit madeni ocağını istemeyen köylüler hukuk mücadelesini başlattı
  • 15 August 2023, Tuesday 11:20

Çandır ve Kurudere Mahalleleri mevkiinde “IV. Grup Boksit Ocağı” projesi gerçekleştirilmesi planlanıyor.  ‘Köyümüzde boksit madeni istemiyoruz’ diyen Çandır, Kurudere, Hisarcık ve Eğridere köylüleri, zeytinlikler, tarlalar ve ormanlık alanı etkileyecek projeye karşı hukuk mücadelesi başlattı.

Proje tanıtım dosyasında, açık işletme madenciliği yapılacağı ve toplam ocak kapasitesinin yılda 500 bin ton olacağı belirtiliyor.

Köylüler, Çandır, Kurudere, Eğridere, Danişment, Etrenli, Ekindere, Hisarcık ve Ovakışlacık köylerindeki verimli toprakları ve tam da zeytinlik parselleri etkileyeceğini belirttikleri boksit madeni ile ilgili olarak verilen “ÇED Gerekli Değildir” belgesine itiraz etmek üzere Muğla Barosu avukatlarından Arzu Alper’e vekalet verdi.

Muğla İdare Mahkemesi önünde bir araya gelen köylüler ve Av. Arzu Alper maden ocağına karşı dava açtı. Avukat Alper, İdare Mahkemesi önünde yaptığı açıklamada, “Boksit madeninin iptali için 8 köy birleşip dava açtık sadece 2 ilan yapıldı. Maden sahasının alanı çok çok büyük ve kapsamlı bir şekilde kanuna karşı hile kullanılarak 25 dönümün altında olarak ÇED gerekli değildir kararı çıkarıldı. Bu karar yeterince usulüne uygun ilan edilmedi. Ancak şuanda 61 kişi birleşip davamızı açtık. Burası zeytinliklerin olduğu, hayvancılığın yapıldığı, arıcılığın yapıldığı bir alan. Tüm köylüler köylerini teslim etmek istemiyor” dedi.

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

Milas eczane
Site en altı
yukarı çık