Çevre Şehircilikten, Kıyıkışlacık’taki Maden Limanına Ruhsat!..

Milasımızın en güzel turizm bölgelerinden biri olan Kıyıkışlacık’ta tarihi limanın hemen arkasındaki koya yapılmak istenen maden yükleme iskelesinde, vatandaşların ve belediyenin bütün itirazlarına karşın, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü ruhsat verdi.

Çevre Şehircilikten, Kıyıkışlacık’taki Maden Limanına Ruhsat!..

Vatandaşlar, şimdi de ruhsatın iptali için yargıya başvuruyor.

Konuyla ilgili olarak İasos Mahalle Meclisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Scobie, yazılı bir basın açıklaması yaptı. Scobie’nin açıklaması şöyle:

“KAMUOYU DUYURUMUZDUR!!

Bildiğiniz gibi bölgede yakından takip ettiğimiz Ayıldız Madencilik ve Yükleme AŞ isimli özel şirket, devletin hüküm ve tasarrufunda bulunan deniz alanında, Güllük Körfezi’nin Tarım ve Turizme ayrılmış bölgesi, Muğla Milas’a bağlı antik kentimiz İasos - Kıyıkışlacık’ta, geri dönüşü olmayan çevre felaketine neden olacak maden yükleme limanı yapmak için ÇED sürecini başlatmıştı.

Halkın ve belediyelerimizin tüm itirazlarına rağmen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ÇED olumlu kararı vermiş, biz de bu karara itiraz ve yürütmeyi durdurma istemli davamızı açmıştık.

Davada hukuksal boşluk kullanılarak yürütmeyi durdurma istemimiz mahkemece reddedildi. Bu karar sadece bizim açtığımız dava için değil, aynı konuya aynı istemle açılan tüm davalara da aynı karar uygulandı.

Mahkememiz sürerken, Ayıldız şirketi yürütmeyi durdurma istemimizin reddedilmesini fırsat bilerek, ruhsat almak için önce Milas Belediyemize başvurdu. Belediyemiz planı olamayan bir alana ruhsat vermem diyerek şirkete ruhsatı vermedi ve geri çevirdi. Bunun ardından şirket, Muğla Valiliğine başvurarak istediği ruhsatı Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden aldı.

Verilen ruhsatlar yürüklükteki tüm kanunlarca hiçbir temele dayanmayan ruhsatlardır. Bu ruhsatların iptali için hukuksal süreci başlatacağız. Tüm bölge halkının bu haklı davamıza desteğini her zaman hissetmekteyiz. Halkımızdan aldığımız güçle mücadelemize yılmadan sonuna kadar devam edeceğimizi Kıyıkışlacık halkımıza ve kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 1

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık