Genel Müdür hakkında suç duyurusu: “YK Enerji yargı sürecini etkilemeye çalışıyor”

​​​​​​​Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin işletmecisi YK Enerji’nin Genel Müdürü Serhat Dinç, geçtiğimiz aylarda ulusal basına verdiği demeçte, “Akbelen Ormanı bize teslim edilmezse yakında İzmir, Muğla, Aydın’da elektrik kesintileri başlar” demişti. Uzmanlar ise, elektrik düşüşü ile yerel elektrik kesintileri arasında bir bağlantı bulunmadığını belirtiyor. Akbelen Ormanı’ndaki direnişin yakın takipçisi çevre örgütleri ve avukatlar, YK Enerji Genel Müdürü Serhat Dinç’e yargı sürecini etkilemeye çalıştığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Genel Müdür hakkında suç duyurusu:  “YK Enerji yargı sürecini etkilemeye çalışıyor”
  • 03 Şubat 2022, Perşembe 10:08

Milas’a bağlı İkizköy sakinleri, yaklaşık 200 gündür Akbelen Ormanı’nın linyit madenine dönüşmesini önlemek için çadır nöbeti tutuyor. İkizköylüler’in direnişi sayesinde, Muğla 1. İdare Mahkemesi, Akbelen Ormanı için verilen açık maden işletme izninin yürütmesini durdurmuştu. Ancak ormandan kömür çıkarmakta ısrarcı olan YK Enerji Genel Müdürü Serhat Dinç basına bir süredir, “Akbelen Ormanı bize teslim edilmezse yakında İzmir, Muğla ve Aydın’da elektrik kesintileri başlar” demeçleri veriyor.

Medyascope’un haberine göre; enerji uzmanlarının bir çoğu, Türkiye’deki elektrik iletim sisteminin YK Enerji Genel Müdürü Dinç’in ileri sürdüğü gibi çalışmadığını belirtti. Uzmanlar, enterkonnekte sistemin yerel bir kaynaktan üretilen enerjiyi yerele dağıtmadan ulusal ağa aktardığı için yerel bir elektrik arzı düşüşü ile yerel elektrik kesintileri arasında bağ bulunmadığını kaydediyor. Bazı uzmanlarsa gaz kesintileri ve hidroelektrik santrallerdeki üretim kapasitesinin son dönemde düşük oluşu ve iletim hattındaki eksiklikler birlikte değerlendirildiğinde, kesinti ihtimalinin mümkün olduğunu söylüyor. İkizköylüler’in avukatları ise yargı sürecini etkilemeye çalıştığı gerekçesiyle YK Enerji Genel Müdürü Dinç hakkında suç duyurusunda bulundu.

Köylerinin bir mahallesi 2019’da, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri’ne ait linyit madeni tarafından yutulan İkizköy halkı, madenin genişleme rotasındaki Akbelen Ormanı’nı korumak için yıllardır mücadele ediyor. Bu mücadele 17 Temmuz 2021’de Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin kesim için Akbelen Ormanı’na girmesiyle çadırlı nöbete dönüştü. Yaklaşık 200 gündür Akbelen Ormanı girişindeki çadır nöbetini sürdüren İkizköylüler, Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin 11 Ağustos 2021 tarihindeki yürütmeyi durdurma kararıyla sevinmiş ve yargı sürecinin sonuçlanmasını beklemeye koyulmuştu.

Ormanda linyit madenciliği yapılmasına olanak tanıyan orman izninin yürütmesi durduruldu ama henüz mahkeme İkizköylüler lehine karar vermiş değil. Eylül 2021’de olaylı geçen keşif ve bilirkişi incelemesi sonrası mahkeme keşfin tekrarlanmasına karar verdi.

Ekim 2021’den beri ulusal ve yerel birçok basın organına konuşan YK Enerji Genel Müdürü Serhat Dinç, aynı ifadeleri tekrarlayarak Akbelen Ormanı’nda kesintiye uğrayan madencilik faaliyetlerinin elektrik arzını tehlikeye düşürdüğünü, bu durumun öncelikle İzmir, Muğla ve Aydın’da, hatta Türkiye’nin genelinde elektrik kesintilerine yol açabileceğini ileri sürüyor:

YK Enerji Genel Müdürü Serhat Dinç ekonomi basınına yaptığı açıklamada, “Bugün kömürümüz var ancak yürütmeyi durdurma kararının devamı arzda sıkıntı yaratacak. Yedi-sekiz ay içinde bunun sonuçlarını yaşayabiliriz. İzmir, Muğla ve Aydın başta olmak üzere bu durum tüm Türkiye’yi etkileyebilir. Barajlardaki su seviyesinin düşük olması da bu riski artırıyor. İthal kömürdeki fiyat artışını da düşünürsek, güvenilir yerli kaynağı kaybetmeyi millet olarak istemeyiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Avukat Arif Ali Cangı: “Bilirkişiler ve mahkeme üzerinde baskı yaratılmak istenmesi girişimine tanık oluyoruz”

İkizköylüler’in ve bölgedeki linyit madenleri ile termik santrallerden etkilenen diğer köylerden vatandaşların katılımıyla kurulan Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı ve Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK) avukatları Arif Ali Cangı ve İsmail Hakkı Atal, Türk Ceza Kanunu 288’inci maddesi uyarınca, YK Enerji Genel Müdürü Serhat Dinç’in adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ettiği iddiasıyla, Dinç hakkında suç duyurusunda bulundu.

Medyascope’a konuşan avukat Arif Ali Cangı, mahkeme ve bilirkişiler üzerinde baskı yaratılmasını önlemek için suç duyurusunda bulunduklarını belirtiyor. Avukat Cangı’ya göre, elektrik kesintisi iddialarının kamuoyunda tedirginlik yaratması muhtemel. Cangı, “İkizköylüler tarafından açılan iki ayrı davada, ÇED muafiyeti ve Akbelen Ormanı alanının maden işletmesi haline getirilmesi işleminin iptali davasında, biz mahkemenin tarafsız karar verebilmesi için hiçbir baskı altında kalmadan değerlendirme yapmalarını ve vicdani kanaatlerini kullanmalarını isteriz. Davanın başından beri olabildiğince hassas davranıyoruz. Buna karşın daha henüz dava devam ederken, bilirkişilerin rapor düzenlemesi aşamasında, eksik ve yanlış bilgilendirmelerle kamuoyunda bir tedirginlik yaratmak ve bu tedirginlik nedeniyle bilirkişiler ve mahkeme üzerinde baskı yaratılmak istenmesi girişimine tanık oluyoruz. Bu durumun, Cumhuriyet Savcılığı tarafından, ceza sorumluluğu açısından değerlendirilmesi için başvurumuzu yaptık. Asıl amacımız söz konusu davalarda müvekkillerimizin ve o bölgede yaşayan tüm canlıların yaşama hakkını korumak için mahkemeden adil ve hukuka uygun karar almaktır.” dedi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık