GİRGİN’İN “BODRUM VE MARMARİS’TE DE SINAV MERKEZİ AÇILSIN” TALEBİNE RED

Üniversite sınavları bu hafta sonu (18-19 Haziran) yapıldı. Sınav gününün geçtiğini ama Muğla’daki sınav merkezi sorununun çözülmediğini söyleyen CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin konu hakkında açıklamalarda bulundu.

GİRGİN’İN “BODRUM VE MARMARİS’TE DE SINAV MERKEZİ AÇILSIN” TALEBİNE RED

Sınavdan önce bir açıklama yapan Girgin şunları söyledi:

KİŞİSEL MENFAAT- KAMUSAL MENFAAT DENGESİNE UYGUN DEĞİLMİŞ

“Bu yılki üniversite sınavlarına başvuru kılavuzunda, Muğla’dan sadece 3 merkez yer alıyor. Bütün Muğla’da sadece bu yıl mezun olacak 10 bine yakın öğrenci üniversite sınavlarına girecek. Kılavuza göre sadece Menteşe’de, Fethiye’de ve Milas’ta sınavlar yapılacak. Başta Bodrum ve Marmaris olmak üzere büyük ilçelerdeki öğrenciler sınav günü başka ilçelere gitme çilesi yaşayacak.

Ailelerin ve öğrencilerin daha fazla sınav merkezi talebini, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle verdiğimiz soru önergesiyle Mart ayında TBMM’ye taşımıştık. Ancak Bakanlık verdiği cevapta, “sınava başvuracak potansiyel aday sayısı, bina ve salon kapasitesi, görevli sayısı, sınav merkezleri arasındaki mesafe, sınav güvenliği ve sınav maliyetini teşkil eden nakli kriterlere uygun” olmadığını söyledi. Kısacası, Milli Eğitim Bakanlığı ailelerin talebine kulaklarını tıkadı.

ÖĞRENCİLERİN 1 YILI HEBA OLUYOR

Sınav günü öğrenciler için çileye aileler içinse ekstra maliyete dönüştü. Zaten yüksek enflasyonla ailelerin perişan olduğu bir süreçten geçiyoruz. Bakanlık “başka ilçede sınava gireceksiniz” diyor. Ancak hiç sormuyor: “yakıt fiyatını, yol parasını, konaklama maliyetini nasıl karşılayacaksınız?” diye. Bu uygulama yüzünden, yolda bir olumsuzlukla karşılaşıp, geciktiği için sınava giremeyen öğrencilerin 1 yılını çalınıyor.

Durum buyken, Bakanlığın, Bodrum ve Marmaris uygun değil açıklamasını anlamak mümkün değil.  Soruyorum: O zaman neresi uygun? 

İKTİDARIMIZDA AİLELERİ BU MAĞDURİYETTEN KURTARACAĞIZ

İlk sandıktan sonra partimiz iktidara gelecek. Öğrencilerin bulunduğu ilçede sınava girmesini sağlayacağız. Aileleri bu çileden kurtaracağız. Sınava giren çocuklarımız o gün stres çekmeyecek.

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık