Image Slider
Fevzi Topuz
Mehmet Cayirli

İYİ Partili Ergun’dan Tarim Bakani Yumakli’ya: Sudan’daki Şirketi Neden Tasfiye Ettiniz, Şimdiye Kadar Bu Şirket İçin Kaç Para Harcadınız? 

​​​​​​​İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, iktidarın Sudan’da iflas eden tarım politikasını TBMM gündemine taşıdı. İYİ Partili Ergun, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle soru önergesi verdi.

İYİ Partili Ergun’dan Tarim Bakani Yumakli’ya: Sudan’daki Şirketi Neden Tasfiye Ettiniz, Şimdiye Kadar Bu Şirket İçin Kaç Para Harcadınız? 
  • 05 December 2023, Tuesday 10:58

28 Nisan 2014 tarihinde “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İkili Tarımsal İş birliği ve Ortaklığına İlişkin Anlaşma” imzalandığını anımsatan Ergun, anlaşmaya göre, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ile Sudan'dan bir kuruluşun ortaklığında kurulan şirketin, Sudan’da 780 bin hektar araziyi uzun vadeli kiralayabileceği ve arazi üzerinde yatırımlar yapılacağı kamuoyuna duyurulduğunu ifade etti. İlk etapta, Sudan'da 12 bin 500 hektarlık bir model çiftlik kurulmasının hedeflendiğini hatırlatan Ergun, anlaşma doğrultusunda “Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi” kurulduğunu ve şirket sermayesinin yüzde 80’inin Tarım Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne, yüzde 20’sinin ise Sudan hükümetine tahsis edildiğini belirtti. 

İYİ Partili Ergun, 1 Aralık 2023 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan 7899 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, “Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi”nin tasfiyesine ve şirket bünyesindeki kadroların iptaline karar verildiğini belirterek konuyla ilgili bazı hususların açıklığa kavuşturulması gerektiğini vurguladı. 

İYİ Partili Ergun Bakan Yumaklı’ya şu soruları yöneltti:

1.Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi’nin tasfiye edilmesinin gerekçesi nedir?

2. Kurulduğu günden itibaren Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi’ne kamu bütçesinden ayrılan kaynak miktarı toplam olarak ne kadardır ve şirket kuruluşundan tasfiyesine kadar hangi yatırımları yapmış ve bu yatırımlara ne kadar kaynak harcamıştır?

3. Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi’nin faaliyetlerinden kaynaklanan yıllara göre net kar ve net zarar rakamları nedir?

4. Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi’nde bugüne kadar hangi pozisyon ve görevlerde kaç personel istihdam edilmiştir?

5. Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi’nin tasfiyesi sonucunda kadroları iptal edilen personellerin akıbeti ne olacaktır? Bu personellere kamu bütçesinden tazminat ödenecek midir?

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık
siteacilis