Marmaris Bördübet yangını, sorunları depreştirdi..

Marmaris Bördübet mevkiinde önceki akşam başlayan ve hızla büyüyen orman yangının kontrol altına alınması ve yerleşim yerlerine sıçramaması için orman ve büyükşehir ekipleri müdahale çalışmalarını sürdürüyor. Yangın hakkında açıklamalarda bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, alevlerin yerleşim alanlarına sıçramaması için tüm önlemeleri aldıklarını söyledi.

Marmaris Bördübet yangını, sorunları depreştirdi..

21 Haziran Salı günü saat 20.00 sıralarında Marmaris Amazon Koyu Bördübet Yedi Adalar mevkiinde bulunan ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Alevler rüzgârında etkisiyle hızla yayılırken Büyükşehir Belediyesi ve Orman Genel Müdürlüğü ekipleri hızla yangına müdahalede bulundu.   

Soruşturma başlatıldı

Orman Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada 20 helikopter ve 14 uçak yangına müdahale edildiği belirtilirken, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Başsavcı Yağcı'nın yaptığı yazılı açıklamada, "Marmaris ilçesi Amazon Koyu Bördübet mevkiindeki ormanlık alanda 21 Haziran tarihinde saat 20.00 sıralarında başlayan ve yaklaşık 300-400 hektarlık kızılçam ormanının zarar gördüğü yangınla ilgili olarak mülhakatımız Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma başlatılmış olup soruşturma tüm yönleriyle titizlikle yürütülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay yangın için "Sabotaj olma ihtimali yüzde 90'larda" demişti.

Büyükşehir Ekipleri Teyakkuzda

Bördübet mevkiinde başlayan yangın öncelikle Değirmenyanı, Çubucak, Okluk Koyu ve Hisarönü bölgesine doğru ilerlemesine devam etti. Yangına ilk andan itibaren müdahale eden Büyükşehir ekipleri 199 personel, 50 iş makinesi, 17 itfaiye aracı ve 34 hizmet aracı ile aktif görev alıyor. Ayrıca 50’nin üzerinde personel, yerleşim alanlarının tahliye ihtimaline karşı 17 otobüs, gerekli görülmesi halinde kullanılmak üzere onlarca tır, tanker ve iş makineleri teyakkuz halinde bekletiliyor.

Başkan Gürün, “Yangının Yerleşim Yerlerine Sıçramasını Engellemek İçin Tüm Önlemleri Aldık”

Yangının çıkmasıyla birlikte Marmaris’e giden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, çalışmaları bizzat yerinde inceleyerek açıklamalarda bulundu. Gürün, Büyükşehir Belediyesi olarak yangının yerleşim alanlarına sıçramaması konusunda yetkili olduklarını vurgulayarak, gereken tüm önlemeleri aldıklarını söyledi. Gece müdahalesinin uygun hava aracı olmaması sebebiyle yapılamadığını ve sabahın erken saatlerinde hava müdahalesinin hızlandığına vurgu yapan Gürün, “Karadan yapılan müdahalede yolun dar olması nedeniyle genişletme çalışmaları yapılarak yoğun bir mücadele gösterildi. Havanın kararmasıyla birlikte gece müdahalesi yapabilecek donanımda uçak ve helikopter bulunmadığı için sabahın erken saatlerinden itibaren uçak ve helikopterle söndürme çalışmaları hız kazandı. Bizim büyükşehir belediyesi olarak öncelikli görevimiz yangının yerleşim yerlerine sıçramasını engellemek olduğu için bu kapsamda gereken tüm önlemleri aldık. Ancak orman ekiplerimizle birlikte koordineli olarak hem araç hem personel hem de diğer tüm konularda birlikte çalışıyor gerekli desteği veriyoruz. Özellikle itfaiye araç gereci olarak hiçbir zafiyetimiz yok. Diğer bölgelerde de çıkabilecek yangınlara karşı teyakkuz halindeyiz. Tüm ekip ve ekipmanlarımızla buradayız. Ayrıca İzmir, Aydın, Denizli, Burdur ve Antalya’dan araç sevkiyatı oldu. Araç gereç ve personel olarak yeterli durumdayız ancak tek sıkıntı gece müdahale yapılamaması. Burada mücadele eden başta itfaiye erleri ve görev alan herkese teşekkür ederim” dedi.   

CHP’li Erbay; Yangına yeterli şekilde müdahale edilmiyor

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, dün sabah yaptığı açıklamada, Marmaris’te devam eden orman yangınına hala etkin müdahale edilmediğini söyledi.

Bölgeyi ziyarete eden Bakanlar tarafından dün itibariyle 20 helikopter ve 14 uçakla yangına müdahale edileceğinin açıklamasına rağmen, henüz böyle bir müdahalenin olmadığını ifade eden Erbay, “Gün ağardı ve yangına 20 helikopter ve 14 uçakla müdahale edilmiyor. Yangın çok geniş bir alana yayılmış durumda. Ancak maalesef Bakanların söylediği gibi 20 tane helikopter de yok 14 tane uçak da yok. Dün geceden bu yana yangın bölgesindeyiz. Yangına gün ağarmasına rağmen sadece 4-5 tane helikopter müdahale ediyor. Ancak rüzgar bu şekilde devam ederse ve müdahale bu kadar kısıtlı kalırsa geçen sene yaşadığımız felaketi tekrar yaşarız. Bir an önce etkin bir şekilde etkin müdahale yapılmalıdır. Bütün Muğla’ya Marmaris’e geçmiş olsun. Şu ana kadar tek tesellimiz can kaybının olmamasıdır.” dedi.

Marmaris yangınından saat 13.00 itibarıyla son bilgiler

Yangın bölgesinde olan gazeteci abimiz Can Pulak, dün saat 13:00 itibariyle geçtiği bilgi notunda ise şunları aktardı: “Rüzgar şiddetini arttırdı. Yangını kontrol altına almak giderek zorlaşıyor. Bölgede tüm önlemler alınmış durumda. Havadan karadan yoğun bir mücadele var. İş makınaları, tankerler, çevre belediye ve kuruluşlardan gelen arazözler, çok kalabalık bir gönüllü yardım ekibi ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Cumhurbaşkanı, içişleri ve Orman bakanları Okluk’talar. Yangın şu anda Datça Aktur istikametine doğru ilerliyor. Uçaklar havadan kimyevi yangın tozu atıyorlar. Helikopterler ise denizden aldıkları suyu alevlerin üstüne boşaltıyorlar. Halk ayakta, dikkatli ve çok yardımcı..”

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık