Milas Kültür Evi (Cemevi)’nin temeli atıldı

​​​​​​​Milas Belediyesi tarafından Hacıapti Mahallesi'nde hizmete sunulacak Milas Kültür Evi (Cemevi)’nin temel atma töreni, 20 Ocak Cuma günü saat 10.00'da gerçekleşti.

Milas Kültür Evi (Cemevi)’nin temeli atıldı
  • 20 January 2023, Friday 14:46

Temel Atma Törenine Milas Belediye Başkan Yardımcıları Harun Reşit Çavuşoğlu ve Ali Kurt, belediye meclis üyeleri, belediye birim müdürleri, oda başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

Törende yaptığı konuşmada vatandaşlara seslenen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Görev yaptığım dönem içerisinde en mutlu olduğum günlerden birisini yaşıyorum. Uzun zamandan beri amaçladığımız, yapmayı hayal ettiğimiz, bize güvenenlere söz verdiğimiz bir hizmetin fiiliyata dökülmüş ve gözle görülür hale gelmiş olmasının mutluğunu paylaşıyoruz.” dedi.

“Yaşanılan mutluluk öncelikle verilen sözün tutulmasıyla, ikincisi de gerçekten çok önem verdiğimiz bir çalışma olmasıyla ilgili.” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Tokat, “Gözle görülür hale geldi diyorum çünkü on yıldan fazla süredir biz bunun için çalışıyoruz. Daha önce defalarca projeler yaptık, defalarca toplantılar yaptık, defalarca denemeler yaptık. Yaşanan gecikme beni çok üzüyordu. Bugün bu üzüntüden kurtulmuş olacağım ama iyi ki de gecikmiş diyorum. Eğer ilk gelen projeyi yapsaydık buraya bir apartman dikmiş olacaktık.  Ama zaman içerisinde yeni projeler deneye deneye Türkiye’nin belki de en iyi cemevlerinden birisinin temelini atıyoruz. Emeği geçen herkese, Pir Sultan Abdal Kültür Derneğimize, Alevi dedelerimize, değerli çalışma arkadaşlarımıza, başkan yardımcılarımıza, müdürlerimize, muhtarlarımıza çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Proje ile ilgili teknik bilgiler de paylaşan Başkan Tokat, “Toplam inşaat alanı 1268,34 metrekare olan; derslik, kütüphane, endüstriyel mutfak, soğuk hava deposu, gasilhane, kurban kesim ve fuaye alanı ile personel konaklama odalarından oluşan Kültür Evi projemiz; KDV dahil 12 milyon 661 bin 400 TL’ye mal olacak ve yaklaşık 7 ay içinde tamamlanacaktır.” dedi.

Başkan Tokat, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Tarihin her döneminde ellerinde barış ve hoşgörünün sembolü zeytin dalı, yüreklerinde sonsuz sevgi ve hoşgörüyle çok kıymetli Milaslı hemşerilerim;

İnsan tüm değerleriyle yaşamın temelidir. Yaşam, düşünsel yönü ve içinde barındırdığı tüm değerlerle insanı diğer canlılardan ayırır. Tüm değerlerimiz gibi bizleri insan yapan, inanç ve özgürlüklerimizin Milas’ımızda temsil yapılarından biri olacak Milas Kültür Evimizin temel atma törenine hepiniz hoş geldiniz…

Barış ve hoşgörü, Türkiye coğrafyasında yaşayan insanların en temel ihtiyaçlarından birisidir. Bu temel değerleri yaşatacak ve sürdürecek olan bizleriz.

Sonsuz ışıklar ülkesi Milas, yüzünü döndüğü aydınlık medeniyet ve anlayışın bir büyük gereğini daha yerine getiriyor bugün… İnsanı ve insanı yaşatan değerlere hizmet noktasında, büyük bir sevincin ilk gününü bugün burada hep beraber hayata geçiriyoruz. Çok mutluyum bugün. Belediye başkanlığıma başladığım ilk günden beri hizmetlerimizle hemşerilerimizin yanında olduk. Her anlamda gerçekleştirdiğimiz hizmetlerin yanında gerek camilerimizde gerekse ibadethanelerimizde insanlarımızın gönüllerine hizmet etme fırsatını da bulduk. Bugünse burada bu büyük projeyle siz değerli canlarımızın en temel ihtiyaçlarından biri olan Kültür ve Cemevimizin temelini atarak uzun süren büyük bir mücadeleyi taçlandırıyor, canlarımızın gönüllerine hizmet etmenin gurur ve mutluluğuyla yüreklerinize can oluyoruz.

Değerli hemşerilerim, kıymetli canlar;

Bugün Milas’ımızda bu büyük projeyle Anadolu coğrafyasının en önemli değerlerinden Alevi Bektaşi inanç ve geleneklerini yaşatacağımız çok önemli bir merkezin temelini atıyoruz. Projemizin inançlarımıza ve bu büyük kültüre yakışacağına, Milas’ımıza değer katacağına yürekten inanıyorum.

Bugün burada hep beraber; “Bilim, gerçeğe giden yolları aydınlatan ışıktır.” diyen Hacı Bektaşi Veli’nin yolunda, bir çift mavi gözün ışığında sadece kültür ve cemevimizin temelini atmıyor; Milas’ımızda inanç, dayanışma, birlik ve beraberliğimize bir kez daha hep beraber harç karıyoruz.

Selam olsun hakka,

Selam olsun tüm gönüllere,

Selam olsun insana…

Hayırlı uğurlu olsun diyor, hepinizi bir kez daha saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

Başkan Tokat’ın konuşmasının ardından konukların da katılımıyla butona basılarak temel atma başlatıldı.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 1 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık