Milletvekili Ergun, Ilbıra Dağı’ndaki madeni TBMM’ne taşıdı..

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve partinin yerel yönetimler başkanı Prof.Dr. Metin Ergun, Ilbıra dağındaki maden işletmesiyle ilgili olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle, TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.

Milletvekili Ergun, Ilbıra Dağı’ndaki madeni TBMM’ne taşıdı..
  • 03 Haziran 2021, Perşembe 11:51

Ergun’un önergesi şöyle:

“Muğla ilimizin Milas ilçesinde bulunan Ilbıra dağı bölgesinde zültanit ve boksit madenciliği için bir firmaya ruhsat verilmiştir. Söz konusu madencilik faaliyetleri için çok sayıda kızılçam ağacı ile değişik türde ağaçlar kesilmektedir. Madencilik faaliyetinin önemli bir unsuru olan patlatma faaliyetleri ile yer altı su kaynakları tehdit altına girmiştir. Ayrıca 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’un 20’nci maddesinde “Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mâni olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez” hükmü açık olmasına rağmen, söz konusu maden tesisi zeytinliklerin çok yakınında inşa edilmiştir. Bu sebeple zeytin ağaçları ve zeytincilik faaliyetleri bu durumdan olumsuz şekilde etkilenmektedir. Dolayısıyla bölgesinde yeraltı sularına, ekosisteme ve zeytincilik faaliyetlerine zarar veren bu maden tesisi hakkında bazı hususların izah edilmesi gerekmektedir.

Bu çerçevede;

  1. Söz konusu maden ocağının “ÇED Olumlu” raporu var mıdır?
  2. “ÇED Olumlu” raporu var ise tesisin faaliyetleri 3573 sayılı kanunun 20. Maddesi ile çelişmekte midir?
  3. “ÇED Olumlu” raporu yoksa, bu tesise ruhsat verilmesindeki kamu yararı nedir?
  4. Tüm bu ruhsat ve izinler verilirken bölgedeki vatandaşlarımızın, sivil toplum örgütlerinin ve yerel yönetimlerin görüşlerine başvurulmuş mudur? Başvurulduysa ne yönde görüş belirtmişlerdir?”
Editör: Gülçin Erşen
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık