Orman Genel Müdürlüğü Akbelen Ormanı’nda maden işletme iznini askıya aldı!

Medyascop’tan Doğu Eroğlu’nun haberine göre, Muğla-Milas’taki İkizköy sakinlerinin, 17 Temmuz’dan beri ağaç kesimlerini önlemek için çadır nöbeti tuttuğu Akbelen Ormanı için Orman Genel Müdürlüğü (OGM) nihayet adım attı. Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin 11 Ağustos’ta yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından, OGM de Akbelen Ormanı’nı linyit madenine dönüştürecek açık maden işletme iznini askıya aldı.

Orman Genel Müdürlüğü Akbelen Ormanı’nda maden işletme iznini askıya aldı!
  • 27 Eylül 2021, Pazartesi 11:10
 

Konuyla ilgili Doğu Eroğlu’nun Medyascop’taki haberi şöyle:

Maden işletme izni askıya alındı

Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini işleten YK Enerji firmasının, santrallere linyit sağlayan açık ocak madenleri Akbelen Orman’ını da kapsayacak şekilde genişletme planı, İkizköy sakinlerinin direnişiyle sekteye uğramış, Muğla 1. İdare Mahkemesi Akbelen Ormanı’nı linyit madenine dönüştürecek açık maden işletme izninin yürütmesini 11 Ağustos’ta durdurmuştu.

Yargıdan gelen yürütmeyi durdurma kararı sonrasında İkizköylüler, Orman Genel Müdürlüğü’ne (OGM) de başvuruda bulundu. Yürütmesi durdurulan açık maden işletme izninin askıya alınmasını, 17 Temmuz ve 8 Ağustos’ta Akbelen Ormanı’nda yapılan ağaç kesimleri hakkında idari soruşturma başlatılmasını isteyen İkizköylüler’in 13 Ağustos tarihli dilekçesine OGM’den yanıt geldi.

OGM’ye bağlı Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün 7 Eylül tarihli yanıtında, “Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş [YK Enerji] adına Bakanlığımızın 28/11/2020 tarihinde Orman Kanununun 16’ncı maddesine göre verilen izin, Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin 11/08/2021 tarihli ara kararı nedeniyle, mahkemece yeni bir karar verilinceye kadar askıya alınmıştır” denildi.

OGM kaçak ağaç kesimi yapan YK Enerji hakkında işlem yapmayacak, şikâyetçi olmayacak

OGM Muğla Orman Bölge Müdürlüğü İzin ve İrtifak Şube Müdürlüğü ise 17 Temmuz ve 8 Ağustos’ta Akbelen Ormanı’nda gerçekleştirilen ağaç kesimleri hakkında İkizköylülerin taleplerini yanıtladı.

17 Temmuz’da OGM ekipleri ve kesimciler, Akbelen Ormanı’nda yaklaşık 30 ağacı kesmiş, İkizköylüler’in tepkisi üzerine kesim durmuş ve yöre halkı çadır nöbetine başlamıştı. İzin ve İrtifak Şube Müdürlüğü, o tarihte mahkeme kararı bulunmadığı gerekçesiyle, 17 Temmuz’daki ağaç kesimi hakkında soruşturmaya konu edilebilecek bir husus bulunmadığını belirtti.

İzin ve İrtifak Şube Müdürlüğü, 8 Ağustos’ta YK Enerji firmasının Muğla’da süren orman yangınlarına destek veren gönüllüleri kullanarak yaptırdığı ağaç kesimi hakkında da kararını verdi. Yaklaşık 100 ağacın YK Enerji çalışanlarının refakat ettiği gönüllüler tarafından kesildiği olay hakkında müdürlüğün yorumu, “Bu tarihte herhangi bir mahkeme kararı bulunmadığından, idari yaptırım ya da suç duyurusunda bulunacak husus bulunmamaktadır” oldu.

Avukat Ali Arif Cangı: “Orman idaresi YK Enerji’yi korumaya devam ediyor”

Medyascope‘a konuşan İkizköylüler’in avukatlarından Arif Ali Cangı, “Anlaşılan Orman idaresi, YK Enerji’yi korumaya devam ediyor. Nasıl ki kesimi İkizköylüler durdurdu, ormana karşı suçun takibini de yine biz yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

İkizköylüler, YK Enerji hakkında, yetkisiz ağaç kesimi yaptığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık