​​​​​​​SAĞLIK ÇALIŞANLARI EMEĞİNİN KARŞILIĞINI İSTİYOR

Dün yine 1 günlük g(ö)revdeydiler!..

​​​​​​​SAĞLIK ÇALIŞANLARI EMEĞİNİN KARŞILIĞINI İSTİYOR
  • 15 Haziran 2022, Çarşamba 16:17

‘Emek bizim, söz bizim’ diyerek 1 günlük greve giden sağlık çalışanları, Milas Devlet Hastanesi Poliklinikleri önünde basın açıklaması yaptı. Sağlık çalışanları adına açıklamayı okuyan Op. Dr. Süleyman Koç, “Yoksulluk sınırı altı ödemeler ve bizleri ölümüne çalıştıranlara, sağlıkta şiddeti üretenlere karşı sözümüz var diyoruz!” diye konuştu.

Devletin vatandaşla en yakın temasta bulunduğu kurumların başında gelen sağlık kuruluşlarında görev alan sağlık emekçileri, aylardır sesini duyurmaya çalışıyor. Mayıs ayında günlerce iş bırakma eylemi yapan sağlık çalışanlarının gözü kulağı, TBMM’ye gelecek olan yeni yasa teklifindeydi.  Ancak yeni yasa tasarısının sağlık çalışanlarının haklarında yeterli iyileştirme sağlamadığı ortaya çıktı. Önceki gün iş bırakma eylemi yapacaklarını açıklayan sağlık çalışanları, dün Milas Devlet Hastanesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Milas’ta görev yapan sağlık çalışanları adına açıklamalarda bulunan Op. Dr. Süleyman Koç, “Tasarıda şu var. Hekimlerin, sağlık çalışanlarının maaşlarına 1 lira zam yok. Çoğu ay döner sermayeden 1 lira pay almadık. Ancak sağlık çalışanlarının döner sermaye hakkına zam yapılmış. Olmayan döner sermaye üzerinden ‘bizim haklarımızı’ verdikleri gibi algı oluşturuluyor. Aslında sağlık çalışanlarına bu tasarıyla hiçbir şey verilmedi. Ama kendi basın organlarıyla ‘sağlıkçıların haklarını ödedik’ gibi bir yaygara koparıldı. Bu tasarı bizim haklarımızı ve taleplerimizi içeren hiçbir şey ifade etmiyor. Onun için bu direnişimiz devam edecek. Toplumun bir kısmını kandırabilirsiniz ama biz çalışanlar ne aldığımızı, ne çalıştığımızı, ne yaşadığımızı biliyoruz. Bizi dinleyen kesim de bu tasarının içinin ne kadar boş olduğunu biliyor.” diye konuştu.

Op. Dr. Koç, “Bu eylemde ilk defa tüm sendikalar ve meslek örgütleri ortaklaştık ve tüm Türkiye’de 100 bin hekim olarak bu eylemi yapıyoruz. Haklarımızı elde etmeden bu grevler devam edecek.” dedikten sonra tüm dernek, sendika ve meslek örgütlerinin  ortak hazırlamış olduğu basın açıklamasını okudu.

Açıklamada, “Biz, ‘Başka Kamil Furtun'lar, Ersin Arslan'lar olmasın, yaşatmak için yaşamak istiyoruz’ diyenler, Biz, gecesi gündüzü olmayanlar, Biz, hastalandıran bu sağlık sistemine göz yummayan, toplum sağlıksızken nefes alamayanlar, Biz, bu gördüğünüz binalarda sistemin tüm başarısızlığının altında bırakılanlar; Biz, aylardır oyalama taktikleri ile yok sayılan, emeği hiçleştirilen, mesleği değersizleştirilenler, Biz, KHK ve güvenlik soruşturmalarıyla, aile hekimliği ceza yönetmeliğiyle baskı altına alınmaya çalışanlar; tüm bu olumsuzluklara rağmen; Biz, "giderlerse gitsinler"e boyun eğmeyenler, mesleğinin beyazını karanlığa ışık yapanlar; ‘emek bizim, söz bizim’ diyoruz. Uzun mesailerde, yorucu nöbetlerde, kışkırttığınız sağlık taleplerine yanıt vermeye çalışan emeğin sahibi olarak bizler, milyonlar; yoksulluk sınırı altı ödemelere, bizleri ölümüne çalıştıranlara, sağlıkta şiddeti üretenlere karşı sözümüz var diyoruz. Yeni yasa teklifiyle yeniden farkına vardığınız gibi Meclis'te, ekranlarda yürüttüğünüz senaryolarınız, hem bizlerin hem de toplumun gözünde artık hükümsüzdür. Aylar süren oyalamanın ardından, yeni yasa teklifiyle emeğimizle yeniden alay ettiniz. Bizler emekliliğe yansıyacak temel ücret artışı talep ederken, nitelikli şekilde ve baskı altında olmadan çalışabilmemiz için yeterli süre ve olanaklar, sağlıkta şiddetten arındırılmış çalışma alanları, toplumun daha az hastalanması için koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini isterken; sizlerin bize reva gördüğü, performansa dayalı ödeme sistemini dayatmak, emeğimiz için ayrılması gereken bütçeyi şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli olarak gömmek oldu. Sizin bizlere dayattığınız sağlıksızlığa karşı bizler bu gidişatı değiştirmek, sağlıklı bir gelecek için birlikteyiz. Bugünkü G(ö)REV eylemimiz son değil. Bu bir itirazdır! Meclis'te yürütülen senaryoyu reddediştir! Hakkımız olanı alana kadar hep birlikte, sağlıksız politikalarınızın ve emek gaspınızın karşısında olmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. Tüm Türkiye'de hakları için, mesleğinin onuru için bir araya gelen milyonlar olarak biliyoruz ki emeğimizin hakkını aldığımız, sağlıklı bir geleceği birlikte inşa edeceğiz.
Emek Bizim Söz Bizim” ifadelerine yer verildi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık