Birliğim Gıda Sol Sabit
Sağ Sabit SARI KONAK

SİVAS KONGRESİ 100 YAŞINDA..

Kurtuluş Savaşımızın başlangıcını, Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasıyla başlatırız. Bu tarihten, Ankara’da 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışına kadar geçen sure içerisinde ise üç önemli tarih, yer ve olay vardır. Birincisi Amasya Tamimi’nin yayımlanmasıdır. Çok önemlidir. Ardından Erzurum ve Sivas Kongreleri’nin yapılması gelir. Kurtuluş Savaşımızın önderleri, daha sonra Sivas’dan Ankara’ya geçerler ve TBMM’ni kurarak, Osmanlı’nın fiili olarak sona ermesi sürecini başlatırlar. Siyasi irade İstanbul’dan Ankara’ya geçer.

SİVAS KONGRESİ 100 YAŞINDA..
  • 05 Eylül 2019, Perşembe 15:36

İşte Sivas Kongresi’nin 4 Eylül – 11 Eylül 1919 arasında toplanması, bu nedenle ülkemiz tarihi açısından çok önemlidir. Bu önemli gün vesilesiyle, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP Parti Meclisi’nin Sivas Kongresi 100. Yıldönümü Sonuç Bildirgesi’ni, yazılı bir basın açıklamasıyla paylaştı. ADD Genel Merkezi de Sivas Kongresi ile ilgili “Ya İstiklâl Ya Ölüm” başlıklı bir bildiri yayınladı.

Her iki belgeyi de okurlarımızla paylaşıyoruz.

“CHP Parti Meclisi’’

 Sivas Kongresi 100. Yıl Dönümü Sonuç Bildirgesi” 

Bugün, Sivas Kongresi'nin 100. yıldönümünü gururla kutluyoruz.

Sivas Kongresi, esaret ve tahakküm altında yorgun düşmüş ve fakirleşmiş büyük bir milletin, emperyalistlerin manda ve himayesini reddederek, tüm güçlerini tam bağımsızlık için birleştirdiği ve milli iradeyi tek kurtarıcı olarak ilan ettiği bir büyük şahlanıştır.

Sivas Kongresi, halkımızın vicdanından yükselen Kuvayı Milliye ruhunu, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti çatısı altında birleştiren kongredir.

Sivas Kongresi, Büyük Önderimiz ilk Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadeleriyle, Kuvayı Milliye Ruhundan ve Müdafaa-i Hukuk anlayışından neşet eden, onun bağrından doğan Cumhuriyet Halk Partisi'nin de ilk kurultayıdır.

İlk kurultayımızın ve ilk genel başkanımızın aydınlattığı yolda partimiz, yüz yıldır her türlü hukuksuzluğa ve adaletsizliğe karşı, ayrım yapmadan tüm yurttaşlarımız için hakkı, hukuku, adaleti savunmaya devam etmiştir ve edecektir.

Köklerini Müdafaa-ı Hukuk anlayışından alan ve çok partili demokrasiye geçişin öncülüğünü yapan partimiz, aziz milletimizin büyük mücadeleler sonunda elde ettiği hukuki ve demokratik kazanımları koruma kararlılığındadır.

Hiç şüphesiz ki, bu kazanımların en büyüğü tüm yetkilerin bir saraydan, bir tek adamdan alınıp Meclis'e, milletin temsilcilerine, yani milletin kendisine verilmiş olmasıdır.

Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yıl önce olduğu gibi bugün de, saray rejiminin yurttaşlarımıza reva gördüğü haksız, hukuksuz ve adaletsiz yönetim anlayışına karşı, yurttaşlarımızın birlikteliğini, demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü kararlılıkla savunacaktır. Milletimizin demokratik iradesinin ve refahının önündeki tüm engelleri kaldırmak için mücadele edecektir.

Bu çerçevede öncelikle; 

1) Cumhurbaşkanının kesinlikle tarafsız olmasını, 

2) Güçler ayrılığı ilkesine mutlaka uyulmasını, 

3) Devlet yönetiminde şeffaflık ve hesap verebilirliğin sağlanmasını, 

4) Ekonomik ve Sosyal Konseyin düzenli olarak toplanmasını, 

5) Kamu Özel İşbirliği Projelerine döviz bazında verilen garantilerin derhal TL ye çevrilmesini gerekli görüyoruz.

Sivas Kongresi’nin Yüzüncü Yıldönümünde ADD:

“YA İSTİKLAL YA ÖLÜM!”

Sivas Kongresi’nin yüzüncü yıldönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi, “Ya İstiklal Ya Ölüm” başlıklı bir bildiri yayınladı. Bildiri şöyle:

“Sivas Kongresi’nin yüzüncü yıl dönümünde, Tek Liderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün manevi önderliğinde YA İSTİKLAL YA ÖLÜM parolasıyla yolumuza kararlılıkla devam etmekteyiz.

Kökü, Milli Mücadeleye ve Milli Kongrelere dayanan Atatürkçü Düşünce Derneği; bu tarihi günde toplumsal uyarılarını yapacak ve doğruları yine söyleyecektir. Çünkü,yüzyıllık mücadele azmini Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Genel Merkezi ve saygın örgütü asla bitmeyecek bir heyecanla yaşatmaktadır.

Bugün, milletçe yaşadığımız tüm sıkıntıların temelinde Milli Mücadelemizin ve Milli Kongrelerimizin çizgisinden kopuş yatmaktadır. Kurtarıcımız ve kurucumuz Büyük Atatürk’ün adına bile tahammül edemeyen siyasi ve bürokratik zihniyet, aslında Atatürk düşmanlığı değil millet düşmanlığı yapmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Büyük Zaferin 97. yıl dönümünde Cuma vaazında Büyük Atatürk’ün adını anmaması; Trabzon’da imam Ali Sait YILMAZ’ın görevli olduğu camiye Atatürk posteri asması nedeniyle müftülükçe baskı ve soruşturma görmesi; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Çorum Belediye Meclis Üyesinin milli haysiyet ve milli vicdandan mahrum sözleri Atatürk düşmanlığının kısa günde yansımalarıdır. 17 yıllık siyasi iktidarın getirisidir.

Atatürkçü Düşünce Derneği, bu tür çıkışlarla vuku bulan millet düşmanlığına geçit vermeyecektir.

“Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.” diyen Tek Liderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, ulusal kurtuluş için saraya ve muktedirlere değil milletimizin ferasetine güvenmiştir. Atatürk Devrimi böylece oluşmuştur. Bu nedenle, sözde değil özde Atatürkçü duruşa ihtiyaç vardır.

02 Eylül 2019 Pazartesi günü gerçekleşen adli yıl açılışı, hukukun üstünlüğüne gölge düşürmüştür. Dünyanın hiçbir çağdaş ülkesinde yaşanmayacak görüntüler, Atatürkçü Düşünce’ye inanan herkesi derinden üzmüştür. Bu durum, bizlere hukukun üstünlüğünü inşa konusunda da tarihi sorumluluk yüklemektedir.

Türkiye Barolar Birliği’nin takındığı tavra karşı net duruş sergileyen barolarımızın ve yargı mensuplarımızın yanındayız. Biliyoruz ki milletimizin ve devletimizin geleceği açısından yaşamsal önemdeki kurumlarımızın bozulması, yozlaşması ve Atatürk düşmanı yapılar haline dönüşmesi tehlikeli bir oyundur. Sivas Kongresi’nin yüzüncü yıl dönümünde Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi, bu tehlikeye dikkatleri çekmeyi ve ilgilileri uyarmayı vatani bir görev kabul etmektedir.

Sivas Kongremizin yüzüncü yıl dönümünde, Tek Liderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve yol arkadaşlarını, devrim ve demokrasi şehitlerimizi, vatan savunmasında canlarını feda edenleri bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM…

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık