YETKİ BELGESİ OLMAYAN EMLAKÇILIK YAPAMAYACAK

Muğla Emlak Meslek Odası (MEDEO), yerleşik düzende bir ofis veya iş yerleri bulunmayan, evden, Kafe’den, telefonla emlak alım-satım işleri veya sosyal medya üzerinden emlakçılık yapan, vergi dairesi ve meslek odalarında kayıtları olmayan kişilerin tespiti ve bu kişilerin çalışmalarının, Taşınmaz Ticareti Hakkında çıkan Yönetmelik ve ilgili diğer Kanunlara uygun hale getirilmesi için bir dizi çalışma başlattı.

YETKİ BELGESİ OLMAYAN EMLAKÇILIK YAPAMAYACAK
  • 25 Mart 2019, Pazartesi 9:41

Milas Emlak Müşavirleri Derneği (MEMDER) Başkanı Mehmet Kırkık ve MEDEO (Muğla Emlakçılar Meslek Odası) Yönetim Kurulu Üyesi Hadi Karasu tarafından ortak yapılan açıklama şöyle:

“Türkiye geneli emlak sektörünü düzenleyen bir yasanın olmamasından dolayı, Muğla’da uzun yıllar boyunca dağınık bir düzende iş yapmaya çalışan emlak sektörü, 2000’li yılların başından itibaren Muğla genelinde emlakçıları dernek çatıları altında toplanmaya başlamış, 2018 Haziran ayı içerisinde de, il geneli tüm emlakçıların aynı çatı altında birleştirilmesi ile Esnaf Meslek Odası olarak, tüzel bir kimlik kazanmış ve Eylül ayı içerisinde Kurucu Genel Kurulunu gerçekleştirerek, Emlak sektörü içerisinde çalışmalarına başlamıştır.

Emlak Meslek Odası olarak ilk önemli çalışmamız, kayıt dışı emlakçılık faaliyetlerine bir düzen getirmek olmuştur.

Kayıt dışı olarak, yerleşik düzende bir ofis veya iş yerleri bulunmayan, evden, Kafe’den, sadece telefon ile emlak alım-satım aracılık faaliyetlerinde bulunan, sosyal medya’da emlakçılık yapan, vergi dairesi ve meslek odalarında kayıtları olmayan kişilerin tespiti ve bu kişilerin çalışmalarının, Taşınmaz Ticareti Hakkında çıkan Yönetmelik ve ilgili diğer Kanunlara uygun hale getirilmesi için Emlak Meslek Odası olarak bir dizi çalışma başlattık.

MEDEO, Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası olarak; Öncelikle İlçeler bazında da temsilciliklerimiz vasıtasıyla Vergi İdaresi Başkanlığına ve Sanayi Ticaret İl Müdürlüğüne, yukarıdaki şekilde gayri kanuni faaliyetlerini sürdürmekte olan emlakçıların, ‘Kayıt Dışı’ olmaktan çıkarılarak kayıt altına alınması için resmi yazı yollamış bulunmaktayız.

Bu türde faaliyetlerini gayri yasal devam etmekte olan kişilerin, çalışma koşullarını en kısa sürede Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında olması gerektiği şekil ve şartlara taşımasını sağlayacağız.

Bu bağlamda, sektörümüzün adil bir düzene kavuşmasını, emlak alım-satım hizmeti alacak olan vatandaşlarımızın da güvenilir koşullar altında hizmet almasını hedefliyoruz.

Ve Seslenmek istiyoruz; Kayıt dışı olarak emlak alım, satım aracılık faaliyetinde bulunan, Sosyal medyada emlakçılık yapan, vergi dairesine ve meslek odalarına kayıtlı olmayan kişiler; vergi kaydınızı ve meslek odası kaydınızı yaptırınız.

En kısa zamanda işinizi ve işletmenizi 05 Haziran 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Taşınmaz Ticareti” hakkında çıkan yönetmeliğe ve kanunlara uygun hale getiriniz. Aksi takdirde cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sürecin takibi, Muğla bölgesinde Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası, ilçelerde oda temsilcilikleri ve emlak dernekleri tarafından, cezai işlemler ise İlçe Vergi Daireleri ve Muğla Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Sosyal medyada ve emlak satış sitelerinde ‘Kayıt Dışı’ olarak emlak alım satım, kiralama, taşınmaz ticaretine aracılık yapan kişileri öncelikle Odamız, Temsilciliklerimiz ve Derneklerimiz vasıtasıyla takip ediyoruz, tespit ediyoruz ve tespit ettiğimiz ilgilileri ikaz ediyoruz, kayıt altına alınmalarını sağlıyoruz.
Yürürlükte olan yasa ve yönetmeliklere göre; her türlü emlak alım satım, kiralama, taşınmaz ticaretine aracılık yapan kişilerin ‘Vergi Kaydı’nın, ilgili Meslek Odası Kaydının yapılmış olması zorunludur. Söz konusu faaliyetler ‘Yetki Belgesi’ olan ‘Yerleşik İşletmeler, Ofisler’ tarafından yapılacaktır.
Ayrıca; buradan kamuoyuna mesaj vermek istiyoruz; meslek kuruluşu olarak emlak sahiplerini, gayrimenkul alıcılarını, satıcılarını, kiralama yapan kişileri uyarmak istiyoruz.
Mağduriyetleri önlemek için; resmi emlakçılar ile alış veriş yapınız, birikimlerinizi riske atmayınız.”

 

Editör: Adem KANKAYNAR
Beğendim 2 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık