Yürütmeyi durdurma kararının detayları ortaya çıktı

​​​​​​​Danıştay 8. Dairesi, AKP iktidarının zeytinlik alanları madenciliğe açan yönetmelik değişikliği hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Daire’nin verdiği kararın detayları ise ortaya çıktı. Kararda, “Madencilik faaliyeti nedeniyle tahrip olan alanların eski hale getirilmesinin mümkün olmaması sebebiyle Yönetmeliğin uygulanmasının telafisi güç ve imkansız zararlar doğuracağı açıktır” ifadeleri kullanıldı.

Yürütmeyi durdurma kararının detayları ortaya çıktı
  • 11 Mayıs 2022, Çarşamba 10:38

Resmi Gazete’nin 1 Mart tarihli sayısında, ‘Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’ yayımlandı. Yönetmeliğe göre elektrik üretiminde kullanılan maden sahası zeytinlik alan içinde kalırsa, sahada madencilik faaliyetine izin verilecekti. Buna karşı çok sayıda siyasetçi ve STK tarafından, Danıştay’da yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açılmıştı. Danıştay 8. Daire ise, konuyla ilgili Çiftçi-Sen’in açtığı davayı görüştü. 20 Nisan’da görüşülen davada, yürütmeyi durdurma kararı verildi. Kararın gerekçeleri ise belli oldu.

Daire kararında Maden Kanunu’na atıfta bulunarak, zeytinlik alanlarda sadece Tarım ve Orman Bakanlığı’nın izniyle zeytinyağı fabrikaları ve küçük ölçekli tarımsal sanayi işletmelerine izin verildiğini ve belediye sınırları içindeki zeytinlik sahaların imar hudutları içine alınması halinde, altyapı ve sosyal tesisler dahil, en fazla yüzde onu kadarlık kısmının yapılaşmaya açılabileceğini anımsattı.

Daire, Bakanlığın yönetmelik değişikliğine ilişkin “… Gerek Maden Kanununda yer alan ilgili kanun hükümlerine göre alınacak izinleri zorunlu tutan hüküm, gerekse Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun ile getirilen yasaklama ve sınırlandırmalar göz ardı edilerek, zeytinlik alanlardaki zeytinlerin sökülüp taşınması, başka yere dikilmesi, taşımanın mümkün olmaması halinde ise doğrudan madencilik faaliyetine başlanılarak faaliyetin sonunda sahanın rehabilite edilip eski haline getirilmesi yönünde madencinin vereceği taahhütname ve davalı bakanlığın izni, bu alanlarda madencilik faaliyeti yürütülmesi için yeterli görülmüştür” denildi.

Daire, Bakanlığın yönetmelik değişikliğine ülkenin artan enerji ihtiyacını yerli kaynaklarla karşılama amacını gerekçe gösterdiğini aktararak, “3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun uyarınca korunma altında bulunan zeytinlik sahalardaki faaliyetlerin Kanun ile düzenlenmesi gerektiği ve esasen davalı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bu alanı kendi başına yönetmelik ile düzenleme yetkisi bulunmadığından davalı idarenin bu iddiası yerinde görülmemiştir” dedi.

“Yönetmelik değişikliği ile zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetine, davalı İdarenin izni ve madencinin taahhütnamesi ile olanak sağlayan düzenlemede hukuka uyarlık görülmemiştir” diyen Daire, yürütmeyi durdurma gerekçesini şöyle açıkladı:

“Dava konusu düzenleme ile zeytinlik alanlarda, zeytinlerin sökülmek ve taşınmak ya da sökme ve taşıma yoluna dahi gidilmeksizin madencilik faaliyeti yürütülmesine imkan tanındığından, sökülen ve taşınan ya da madencilik faaliyeti nedeniyle tahrip olan alanların eski hale getirilmesinin mümkün olmaması sebebiyle Yönetmeliğin uygulanmasının telafisi güç ve imkansız zararlar doğuracağı açıktır.”

Öte yandan davalı kurum Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kararın tebliğini izleyen günden itibaren 7 gün içerisinde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na itiraz edebilecek.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık