Zirai Ambalaj Atıklarının Bertarafı Projesi Çevre Dostu ve Sürdürülebilir  Olmasıyla Dikkat Çekiyor

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Muğla Vakfı ve MUÇEV ortaklığında hayata geçirilen doğa dostu “Bitki Koruma Ürünleri ve Gübre Ürünleri Zirai Ambalaj Atıklarının Toplanması ve Bertaraf Projesi” ile zirai ambalaj atıklarının olumsuz etkileri bertaraf ediliyor.

Zirai Ambalaj Atıklarının Bertarafı Projesi  Çevre Dostu ve Sürdürülebilir  Olmasıyla Dikkat Çekiyor
  • 07 Haziran 2022, Salı 15:46
 

Birçok kurum ve kuruluş iş birliğinin yanı sıra; Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, ZİMİD (Zirai Mücadele İlaçları Üreticileri Derneği) üye firmalar, TİSİT (Tarım İlaçları Sanayi, İthalatçı ve Temsilcileri Derneği.) üye firmalar, Ergün Enerji A.Ş, Muğla İlindeki Tarım Kredi Kooperatifleri, bitki koruma ürünü bayileri ile tedarikçileri, üretici firmaları, gübre dağıtıcıları ve üretici firmalar projeye katkı sundu.

Muğla’nın tüm ilçelerinde 456 lokasyona yerleştirilen konteynerlerde toplanan atıklar, özel atık taşıma aracıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığından izinli bertaraf firmasına gönderiliyor. Bu konteynırlardan 70 tanesi, Milas İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından Milas’ın tarımla uğraşan kırsal mahallelerine yerleştirildi.

Bitki sağlığı, Gıda güvenilirliği, Çevre duyarlılığı ve Doğayı korumak için Bitki koruma ürünü ambalaj atıkları ile gübre ambalaj atıklarının çevreye zarar vermeden toplanması ve imha edilmesinin amaçlandığı proje ile bugüne kadar 6 bin 500 kilogram zirai ambalaj atığının tarım alanlarına ve yer altı sularına vereceği zararın önüne geçildiği bildirildi.

Proje kapsamında en çok bitki koruma ve gübre ürünleri ambalaj atıklarının geri dönüşümü sağlandı. En çok geri dönüşüm sağlayan üreticilere seralarda çevreye ve insan sağlığına zararı olmayan beyaz sinek ve yaprak galeri güvesi gibi zararlılarla kimyasal kullanmadan biyoteknik mücadele amacıyla kullanılmak üzere sarı yapışkan tuzak hediye edildi. Ayrıca örtüaltı sebze üretimi yapan üreticilere birer kovan bombus arısı hediye edildi.

Doğal hayatın ve çevrenin korunması ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmanın sorumluluğu ile projenin hayata geçirildiğini ve önemli kazanımlar sağladığını belirten Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla’nın tarım ve turizm ile ülke ekonomisine büyük katkı sunduğunu, Çevre dostu projenin turizme ve çiftçi gelirlerine de katkı sunduğunu belirtti.

Bu projeyle pestisitlerin, su kaynaklarını, tarımsal arazilerini, çevrenin ve denizlerin kirletmesinin önüne geçmek için büyük bir adım olduğunu vurgulayan Vali Orhan Tavlı “Milletimiz ve tüm insanlığın geleceği için olmazsa olmazımız sürdürülebilir tarım ve güvenilir gıda arzının kesintisiz devamını sağlamaktır. Temiz su, temiz toprak, temiz çevre için çalışmalarımız artarak devam edecek.” ifadelerini kullandı.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık