'Ağaç Kesimi Yapılacağı' duyumunu alan İkizköylüler nöbette

​​​​​​​Milas’a bağlı Akbelen Ormanı’nda maden sahasının genişletilmesine karşı mücadele eden İkizköylüler, 527 gündür nöbet tutuyor.

'Ağaç Kesimi Yapılacağı' duyumunu alan İkizköylüler nöbette
  • 28 December 2022, Wednesday 11:40

Akbelen Ormanı’nda Yeniköy Kemerköy Termik Santrali’ne (YK Enerji) kaynak sağlanması için kömür madeni sahasının genişletilmesine karşı İkizköylülerin mücadelesi sürüyor. Ormanları için 527 gündür nöbette olduklarını belirten İkizköylüler, şirketin ağaç kesimi için Akbelen Ormanı’na gireceği yönünde duyum aldıklarını ifade etti.

"ÇAM KESİLİYORMUŞ' DEDİLER HASTA ANNEMİ BIRAKTIM DA GELDİM"

Akbelen Ormanı’nı korumaya çalıştıklarını belirten Melahat Çulha, “500 gündür çamlarımızı kestirmeyelim diye nöbet tutuyoruz. Yazık değil mi bu çamlara? Benim 500 tane zeytinim gitti. Kesilen çamları hala rüyamda görüyorum. Bir kömür yüzünden cehenneme döndü yerlerimiz. Köyümüzde neler yoktu bizim, hiçbir şeyi satın almıyorduk, mercimeğinden, nohuduna kendimiz üretiyorduk. Gelin bakın benim evimin önüne 5 çuval zeytin oluyordu. Evim gitti. Tarlam gitti, cehennem çukuruna döndü benim evim. Haberiniz var mı? Çocuklarımız için çamlarımız için direniyoruz. 'Çam kesiliyormuş' dediler hasta annemi bıraktım da geldim. Yazıklar olsun" dedi.

“TEK YAŞAM ALANIMIZI DA ELİMİZDEN ALMAYIN”

İkizköy Çevre Komitesi Başkanı Nejla Işık ise gözyaşlarını tutamayarak, Akbelen’de 3 defa bilirkişi keşfi yapılmasına rağmen maden sahasının genişletilmesi için kararın iptal edilmediğine dikkat çekti. Işık, şöyle konuştu:

“Şirket jandarmayla kolluk gücüyle buraya kesime geleceğini söylüyor. 3-4 gündür böyle duyumlar alıyoruz. Geçen sene burada 30 ağacımızı katlettiler içimiz gitti. Hepimiz onlarla ağladık. 1,5 yılı aşkındır herkes diyor ki, ‘Akbelen Ormanını vermeyeceğiz, Akbelen yaşasın’ diyor. Ne olur kömür uğruna feda etmeyin Akbelen Ormanımızı. Tek yaşam alanımızı da elimizden almayın.”

AKLINIZDAN DAHİ GEÇİRMEYİN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Akbelen Ormanı’na yapılması planlanan kömür ocağına izin verilmesi halinde Bodrum'un susuz kalacağına dikkat çekerek planda kamu faydası olmadığını açıkladı. Öztunç, “Akbelen'i aklınızdan dahi geçirmeyin. Zeytin yasasını ısıtıp ısıtıp önümüze geri getirmesinler. Bu işin peşini bırakmayız” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çevre ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Akbelen Ormanı’nda Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’ne kaynak sağlanması için yapılması planlanan kömür ocağına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Geçtiğimiz hafta kanun teklifi olarak getirilen ancak toplumsal muhalefet sonrası 10. Kez geri çekilen zeytinlik alanlarda madenciliğin önünü açan yasayla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP'li ÖZTUNÇ “Kömür hevesleri, kör bir hırsa döndü. Bu nasıl bir ısrardır ki, İkizköy’de kömür çıkaracağız diye, Bodrumu susuz bırakacak, ülkemizi yıllık 5 milyar dolarlık turizm gelirinden mahrum bırakacaklar” çıkışında bulundu.

Zeytinliklerin madenciliğe açılmasının da yer aldığı torba kanun teklifi 14 Aralık’ta TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülmüştü.

Öte yandan Akbelen için Yeniköy termik santralinde 80 kadar kesim motorunun hazır bekletildiği iddia edildi.

CHP'li Öztunç’un açıklaması şöyle:

"YURTTAŞ TEPKİSİ KARŞISINDA GERİ ÇEKTİLER"

“Mart ayında yönetmelikle geldi, tüm yurttaşlarımızı karşılarına aldılar, Danıştay yürütmesini durdurdu. Hiçbir şey olmamış gibi, Meclis'e kanunla getirdiler ancak yurttaş tepkisi karşısında geri çektiler. Peki neden? ‘Beşli Çete’nin ısrarları yüzünden. Günaşırı arayarak Meclis'i, milletvekillerini bunaltmış haldeler. Tüm Meclis yaka silkiyor. Tekrar uyarıyoruz. Dönüp vatandaşa izah edemeyeceğiniz tekliflerle TBMM’yi de bu halkın gündemini de meşgul etmeyin.

“İÇME SULARININ AKIŞ YÖNÜ DEĞİŞECEK”

Son teklifte, zeytinlik alanda madencilik yapanlardan her yıl işletme ruhsat bedeli kadar çevre ile uyum bedeli alınacağı, maden sahalarına faaliyet öncesindeki ağaç sayısı kadar zeytin ağacı dikilerek rehabilite edileceğini söylediler. Sayıştay her yıl diyor ki, bu sahalar rehabilite edilmiyor. Bu proje, Bodrum’un susuz kalması anlamına geliyor. Türkiye Kömür İşletmeleri’nin 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi’ne hazırlattığı raporda, Akbelen Ormanı’nda madencilik yapılırsa, Bodrum’un içme suyu kuyularını besleyen alt su havzalarının su akış yönü değişecek. Bu kömür yataklarına ilişkin maden açık işletme izni verilirse, Bodrum ilçesi susuz kalacak. Ülkemiz, 5 milyar dolarlık turizm gelirinden mahrum kalacak. Bu nasıl bir hırstır.

“ZEYTİN YASASINI ISITIP ISITIP ÖNÜMÜZE GERİ GETİRMESİNLER”

Kömürü çıkacağım diye Akbelen Ormanı’nı yok edecek firmanın yıllık kazancı 200 milyon lira iken, halka ve devlete yıllık sağlık maliyeti 20 milyar lira. Onların ticari kazancının 100 katını devletimize yükleyecekler. Onların kazancının 10 katı devletimizin kasasından sağlık faturalarına gidecek. Kamu yararı da yok. Kör hırs iyi bir şey değildir. Gözünüz kendinizden başka hiç bir şey görmüyor. Bodrum’un yıllık turizm gelir 5 milyar dolar. Devletimizin kasasını boşaltacak, bütçemizi zarara uğratacak bu tarz rant projelerine izin vermeyeceğiz. Zeytin yasasını ısıtıp ısıtıp önümüze geri getirmesinler. Bu işin peşini bırakmayız.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık