Girgin: Ortaöğretim hemşirelerinin sesini duyun!

​​​​​​​CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazılı soru önergesi vererek ortaöğretim hemşirelerinin atanma talebini TBMM gündemine taşıdı.

Girgin: Ortaöğretim hemşirelerinin sesini duyun!
  • 28 December 2022, Wednesday 11:45

Girgin şunları söyledi:

EN AZ 10 BİN ORTAÖĞRETİM MEZUNU HEMŞİRE ATANMALIDIR

“Ortaöğretim mezunu hemşireler yıllardır atanma sorunu yaşamaktadır. Ortaöğretim mezunu hemşirelerimiz de diğer hemşirelerimiz gibi zor şartlarda sağlık hizmeti vermekte ve bir dizi sorunla uğraşmaktadır.

Bütün hemşirelerimiz atanma sorunu yaşamaktadır.

Hastanelerimizdeki açığın kapanması için acilen lisans mezunu ve ortaöğretim mezunu hemşirelerimiz atanmalıdır. Ortaöğretim mezunu hemşirelerimizin talebi 10 bin atamanın acilen yapılmasıdır.

Yeni hastanelerde ve şehir hastanelerinde hemşire istihdam yetersizliği kadrolu hemşireler yerine geçici görevlendirmelerle gideriliyor. Bunların çözümü hem lisans hem de ortaöğretim hemşire ataması yapılmasıdır.

SEVEREK OKUDUK AMA MESLEĞİMİZİ İCRA EDEMİYORUZ

Bize ulaşan bir ortaöğretim hemşiresi sorunlarını şu cümlelerle ifade ediyor:

“Ortaöğretim hemşireleri olarak aldığımız eğitimi uygulamaya geçiremiyoruz. KPSS gibi zor bir sınavdan yeterli puan alsak da kamu hastanelerine atanmamıza yeterli olmuyor. Severek okuduğumuz okuldan sonra mesleğimizi icra etmek istiyoruz. Yapılan ve yapılacak olan atamalarda bizler için ayrılan kontenjan sayısı çok az,atanma puanlarımız ise çok fazla. Bu adaletsizlik sonucunda hastanelerde ihtiyaç olan hemşire sayısı tam olarak karşılanamıyor. Bizler ise geleceğe dair umutlarımızı kaybediyoruz… Bizler öğrenci olarak üzerimize düşeni yaptık devlet de kendi üzerine düşeni yapıp adaletsiz atama düzenini değiştirmelidir.”

AÇIĞI GEÇİCİ GÖREVLENDİRMEYLE DEĞİL ATAMA YAPARAK GİDERİN

Girgin Bakan Koca’ya şu soruları sordu:

10 bin ortaöğretim mezunu hemşire ataması yapacak mısınız?

2) Hemşire yetersizliğine bağlı hemşirelik bakım hizmetlerinin niteliğinin azalmasının, hasta yatış gün sayılarının artmasının kamuya olan yüküne dair çalışmalarınız var mıdır?

3) Açtığınız yeni hastane ve şehir hastanelerinde hemşire istihdam yetersizliğini kadrolu hemşireler yerine geçici görevlendirmelerle giderdiğiniz bilinmektedir.  Son iki yılda kaç hemşire geçici görevlendirme yoluyla kadrosu dışındaki hastanelerde görevlendirilmiştir?

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık