Image Slider
Fevzi Topuz
Mehmet Cayirli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç; AKP MENTEŞE’DE SAMİMİYSE, ÖNCE ÇED OLUMLU KARARINI İPTAL ETSİN !!!

Geçtiğimiz hafta, AKP Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, TBMM’nde yaptığı konuşmada, Bayır’da yapılacak Çimento Fabrikası’nın doğayı kirleteceğini belirterek, sürenin bitmesine bir gün kala fabrika için ruhsat veren Menteşe Belediyesi’ni eleştirmişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç; AKP MENTEŞE’DE SAMİMİYSE, ÖNCE ÇED OLUMLU KARARINI İPTAL ETSİN !!!
  • 08 February 2022, Tuesday 10:07

Konuyla ilgili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Menteşe Belediyesi’nin bir gün kala neden ruhsat vermek zorunda kaldığını belirten ve AKP Yönetimini ve Yelda Erol Gökcan’ı, ÇED olumlu raporunu iptal ettirmeye çağıran azılı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“Çimento Fabrikası amaçlı imar planı 2007 yılında AKP’li Bayır Belediyesi ve Muğla İl Özel İdaresi tarafından yapılmış olup, projeye ilişkin ÇED olumlu kararı ise 2006 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilmiştir. Açılan davayla ÇED Olumlu Kararı iptal edilmesine karşın, Bakanlık 2010 yılında tekrar aynı alanda yeni bir ÇED süreci başlatmış ve 2014 yılında tekrar ÇED olumlu kararı vermiştir.

Hem Muğla Büyükşehir Belediyesi hem de Menteşe Belediyesi bu planları meclislerinde iptal etmesine rağmen Bakanlığın aldığı ikinci ÇED olumlu kararı sonrasında, belediye meclislerinde alınan kararları bozmuş ve belediyelerimiz yönünden yargı yolu tükenmiştir. Danıştay 6. Dairesi’nin E:2017/7640 K:2019/229 sayılı kararı sonrasında belediyelerimizin iptal ettikleri imar planları tekrar yürürlüğe girmiştir.

Menteşe Belediyesi tarafından ÇED olumlu kararının geçerli olup olmadığına ilişkin ÇED olumlu kararının verildiği tarih itibariyle 7 yıllık  süre içerisinde yatırıma başlama koşulunun yerine getirilip getirilmediği hususunda Bakanlıktan yazı istenilmiş, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün 19.01.2022 tarihli yazısı ile proje sahibinin 7 yıllık süre içerisinde yatırıma başlama koşulunu tamamladığı, verilen 2014 tarihli ÇED olumlu kararının geçerli olduğu bildirilmiştir.

İmar planları ve ÇED olumlu kararıyla ilgili hukuki süreçlerin Belediyelerimizin aleyhine sonuçlanması, bu konuda iç hukuk yollarının tüketilmesi nedeniyle ilgili mevzuat hükümleri ve yargı kararları karşısında projeye ilişkin ruhsatın düzenlenmesi yasal bir zorunluluk haline gelmiştir.

Son zamanlarda bu konuyu siyasi malzeme yaparak partimize karşı karalama çalışmalarında bulunan AKP Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan’ın açıklamalarının samimiyetten ve sahicilikten uzak olduğunu beyan ediyor, Gökcan nezdinde AKP’ye ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına çağrıda bulunmak istiyoruz.

Tüm bu sürecin ve ruhsat işlemin dayanağı olan 2014 tarihli ÇED olumlu kararının iptal edilmesi gerekmektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığını verdikleri ÇED olumlu kararını iptal etmeye davet ediyor, ÇED olumlu kararının iptal edilmesi durumunda CHP’li Belediyelerimizin gerekli işlemleri yerine getirerek ruhsatı iptal edeceğini taahhüt ediyoruz.

Doğayla ilgili hassasiyetinizde samimiyseniz, hodri meydan !

Sayın Gökcan, eğer çevre hassasiyetiniz konusunda samimi ve kararlıysanız partinizde bu konuyu gündeme taşıyın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ile görüşün ve ÇED olumlu kararını iptal ettirin. Yetki sizde, elinizi tutan yok !”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık
siteacilis