CHP’li Alban: “Konaklama vergisi ertelenmesin tamamen kaldırılsın”

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, 1 Ocak 2023 tarihine ertelenen ‘Konaklama Vergisi’nin uygulamaya geçmeden tamamen kaldırılması için kanun teklifi verdi.

CHP’li Alban: “Konaklama vergisi ertelenmesin tamamen kaldırılsın”
  • 18 November 2022, Friday 13:13

Turizmcinin üstünde zaten yeterince borç yükü var diyen CHP’li Alban, “Konaklama vergisinin yürürlükten tamamen kaldırılması için kanun teklifimi TBMM Başkanlığı’na sundum. Eğer Turizm Bakanı samimiyse, turizmcinin yanındaysa bu teklife destek verir ve turizmciye ek yük bindiren bu verginin kaldırılması için destek olur” diye konuştu.

TURİZM İŞLETMELERİ BATAKTA

Verginin esasen 1 Nisan 2020’de yürürlüğe girmesinin öngörüldüğünü, Covid-19 salgınının etkisi nedeniyle yürürlük tarihinin 1 Ocak 2022’e ertelendiğini hatırlatan Alban, “Önce 2019 yılında başlayan pandemi, ardından gelen ekonomik kriz ve son olarak Rusya- Ukrayna savaşı turizm sektörünü adeta felç etmiştir. Turizm sektörü şu anda borç yükü içerisindedir. Bu zor günlerde siyasi iktidarın, ülkenin ekonomi kaynaklarını turizm sektörünü desteklemesi için kullanması gerekirken, turizm konaklama vergisi tahsil etmeye çalışması turizm sektörünün yükünü daha da ağırlaştırmaktadır” dedi.

3854 Sıra Sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” kapsamına TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan görüşmelerde, vergi paketine eklenen düzenlemeyle Konaklama Vergisi için yürürlük tarihinin 1 Ocak 2022 yerine 1 Ocak 2023 olarak düzenlenmesi karara bağlanmıştı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık