Demirel’in kolları hayat oldu

Milas’ta 2010 yılında geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demirel’in kolları, 7 saatlik operasyonla, iki kolunu silaj makinesine kaptıran evli ve bir çocuk babası Cihan Topal’a nakledilmişti. Küçük oğluna operasyonu gerçekleştiren doktorun ismini veren Topal, organ bağışının hayat kurtaracağını gözler önüne seriyor.

Demirel’in kolları hayat oldu
  • 09 Aralık 2019, Pazartesi 11:20

Milas’ta oto yıkamacıda çalışan 23 yaşındaki Fatih Demirel, 2010 yılının eylül ayında geçirdiği motosiklet kazası sonucu ağır yaralandı. Demirel, olay yerine gelen ambulansla önce Milas Devlet Hastanesi’ne, sonra da Aydın Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Burada yapılan tüm müdahalelere rağmen 23 yaşındaki Fatih Demirel’in beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi tarafından organları bağışlanan Demirel için Dokuz Eylül Hastanesi’nden ekipler iç organlarını almak için yola çıktı. Ancak ekip gelmeden yarım saat önce Demirel’in kalbi durdu. Bu nedenle de iç organları alınamadı. Fatih Demirel’in yalnızca kolları ve korneası alınabildi. 
Bir bağışçıdan kol alınması o güne kadar normal değildi. Çünkü kol nakli Türkiye’de hiç yapılmamıştı. Durum bu kadar ciddiyken iki kol naklinin yapılması ayrı bir önem taşıyordu. Ameliyat için Antalya’daki Akdeniz Üniversitesi Hastanesi ayarlandı. Ancak helikopter akşam karanlığına kalacağı için uçuş izni verilmedi. Bu nedenle kollar ve nakil yapılacak hasta Antalya’ya sevk edildi. Aydın Devlet Hastanesi'nden ambulansla gönderilen kollar ve kolların nakledileceği Cihan Topal aynı ambulansla ve polis eskortu eşliğinde Antalya'ya getirildi. 
Nakil için bekleyen hasta, Aydın’ın Umurlu Beldesi’nde mısır silaj makinesinde geçirdiği kaza sonucu iki kolunu dirsekten kaybeden Cihan Topal’dı. Topal ameliyat öncesi kollarını alacağı Fatih Demirel’in annesi Fatma Ayaz'a sarılarak, ''Benim annem rahmetli oldu. Artık benim annem sensin. İnşallah hem yeni kollara kavuşacağım, hem de anneme'' diye konuştu.
Ameliyat başarıyla gerçekleşti.  Demirel’in kolları, iki kolunu silaj makinesine kaptıran evli ve bir çocuk babası Cihan Topal'a nakledildi. Ameliyat 7 saat sürdü.
Cihan Topal, bugün Aydın'ın Efeler ilçesinde yaşıyor ve yaşamını 9 yıl önce nakil yapılan iki kolla sürdürüyor. 
Türkiye'deki çift kol nakli yapılan ilk kişi olan Topal, tüm işlerini başkalarına ihtiyaç duymadan yapabilmenin sevincini yaşadığını belirtip, şu an 5 yaşında olan oğluna isim olarak nakli yapan doktoru Prof. Dr. Ömer Özkan'ın adı ve soyadını verdiğini söyledi.
Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından nakil yapılan Topal, Türkiye'de ilk çift kol nakli yapılan hasta olarak tıp tarihine geçti. 9 yıldan beri nakil edilen iki kolu ile yaşamını normal insanlar gibi sürdüren Topal, koyunlarının bakımını yapıyor, bahçesinden odun getirip, baltayla kırabiliyor, otomobil, traktör, motosiklet kullanabiliyor, tarlasını tırpanla bile biçebiliyor.
Hayat mücadelesini asla bırakmayan, normal bir vatandaş gibi günlük yaşantısını kimsenin yardımı olmadan sürdürebildiğine dikkat çeken Topal, şöyle dedi: "2 yıl kolsuz olarak yaşadım. Türkiye'de çift kol nakli yapılan ilk kişiyim. 9 yıldır nakil olan kollarımla yaşantımı devam ettiriyorum. Odun kırabiliyorum, traktör, otomobil, motosiklet kullanabiliyorum, küçükbaş hayvanlarıma bakabiliyorum. Normal bir vatandaş gibi günlük yaşantımı kimsenin yardımı olmadan sürdürebiliyorum. Daha önemlisi oğlum Ömer Özkan ve kızım Necmiye Topal'ın elinden tutarak okula, parka götürebiliyorum. Saçlarını okşayabiliyor ve bunu hissedebiliyorum. Bunlar benim için hepsi bir hayaldi. Çok şükür organ bağışı sayesinde 2010 yılında yapılan nakille tüm her şeyimi kendim yapabiliyorum. Allah kimseyi bir ele muhtaç etmesin. Kimseye muhtaç olmadan eşimle çocuklarımla mutlu bir şekilde hayatımı sürdürüyorum."
Geçmişteki acıyı bir daha yaşatmaması için Allah'a dua ettiğini ifade eden Topal, "Her şeyi yapabilirken, bir anda hiç bir şey yapamaz hale geliyorsunuz. Mecburen bir arayış içine giriyorsunuz. Allah, bu acıyı kimseye yaşatmasın. Bunları yaşamak çok zordur. Çocuklarım için mücadeleye devam ettim. Benim için 'Artık, mektup yazamaz' diyorlardı. Ancak, nakil yapılan kollarım sayesinde, mektup yazabildiğim gibi, imzamı da atabiliyorum. Kalemi istediğim şekilde kullanabiliyorum" diye konuştu.
Nakil yapılarak yeniden iki koluna kavuşan Topal, ameliyatını gerçekleştiren doktorun adı ve soyadını oğluna verdiğini dile getirip şunları söyledi: "2014 yılında bir oğlum dünyaya geldi. Oğluma, bana kol naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan'ın adı ve soyadını verdim. Oğlum Ömer Özkan Topal, şu an anaokuluna gidiyor. Oğluma onun adını vererek ismini yaşatıyorum. Çok mutluyum. Türkiye'deki 4'üncü çift kol nakli geçen 27 Kasım'da Yusuf Oğuz Şimşek'e yapıldı. O da benim gibi 6 aydan sonra yavaş yavaş ellerini kullanmaya başlayacak. Halkımızın organ bağışına duyarlı olması gerekiyor. Bağışlanan her organ nakil bekleyen hastalar için umut oluyor. Yaşarken bırakabileceğimiz en güzel miras, organ bağışıdır. Organ bağışı her zaman hayat kurtarır." 
 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık