Girgin TBMM’de dile getirdi: “STAJ, SİGORTALILIK BAŞLANGICI SAYILSIN”

​​​​​​​CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, staj sigortası uygulamasından dolayı mağdur olan 1 milyon 500 bin kişinin sesine kulak verilmesi çağrısında bulundu. Girgin açıklamasında şunları söyledi:

Girgin TBMM’de dile getirdi: “STAJ, SİGORTALILIK BAŞLANGICI SAYILSIN”
  • 21 October 2022, Friday 10:12

STAJ SİGORTASI EMEĞİ YOK SAYIYOR

“Ülkemizde "staj sigortası" adı verilen ve başlı başına mağduriyet yaratan bu uygulamaya göre, meslek lisesi ve üniversitelerde staj yapanlar ile çıraklık okulunda okuyan öğrenciler aktif olarak çalıştıkları hâlde sigortalarının sadece meslek kazası ve hastalığı kısmı yatmakta olup bu durum emekliliğe başlangıç sayılmamaktadır. Hâlâ yürürlükte olan ve oldukça eski olan bu yasa, emeği yok saymakta, genç yaşta çalışmak zorunda kalan veya bir mesleğe yönelen insanları resmen cezalandırmaktadır.”

ÜRETİME DAYALI BİR EKONOMİK KALKINMA İÇİN MESLEKİ EĞİTİME GEREKEN DEĞER VERİLMELİ

“Ranta dayalı bir ekonomi anlayışıyla ülke ekonomisini tamamen üretimden koparan anlayış, mesleki eğitime gereken değeri vermiyor. Oysa mesleki eğitim ekonominin sağlıklı işleyişi için hayati bir unsurdur. Stajın sigortalılık başlangıcı sayılması bu alana yönelik önemli bir teşvik olacaktır.”

“MESLEK LİSESİ, MEMLEKET MESELESİ”   

“Staj mağdurlarının defalarca bu konuyu dile getirmesine ve hatta "Ortada bir maliyet sorunu varsa borçlanarak onu da karşılayalım." demelerine rağmen hâlâ çözüm getirilmemiştir. "Meslek lisesi, memleket meselesi" diyen ve iktidara sesini duyuramayan 1 milyon 500 bin mağdurun sesine kulak verilsin.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık