Güllüklülerden Su Tepkisi: “KİMİN SORUMLU OLDUĞUNA DAİR SUÇLAMALARI DİNLEMEK İSTEMİYORUZ!”

Güllük’te üç günden bu yana yaşanan su kesintileriyle ilgili vatandaşlar sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirirken, konuyla ilgili bir açıklama da Güllük Körfezi Koruma Platformu’ndan geldi. Güllük Belediye Meydanında bir araya gelen platform üyeleri yaşanan sorunu bir kez daha dile getirerek, “kimse bu konuda gereğini yapmamıştır” dedi.

Güllüklülerden Su Tepkisi: “KİMİN SORUMLU OLDUĞUNA DAİR SUÇLAMALARI DİNLEMEK İSTEMİYORUZ!”

Güllük’te işletme hakkı şu anda HZR firmasında bulunan su ve kanalizasyon hizmetleriyle ilgili yaşanan sorunlar gün geçtikçe büyüyor. Özellikle son 3 günden bu yana sürekli yaşanan su kesintisinin ardından bölge halkı tepki üzerine tepki göstermeye başladı.  

Güllük Körfezi Koruma Platformu üyeleri de dün düzenlediği protesto gösterisi ve basın açıklamasıyla sorunun çözümü için tüm tarafların çalışma yapması gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Adayı ve ayrıca Güllük Körfezi Koruma Platformu üyesi Neşe Tuncer tarafından okunan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“2005 yılında Güllük Belediyesi bir imtiyaz  sözleşmesiyle beldede su ve kanalizasyon hizmetini özelleştirmiş, ülkemizde başka bir örneği olmayan bu uygulamayla su ve kanalizasyon hizmetleri 35 yıllığına özel bir şirkete devredilmiştir.

Geçen 15 yıllık sürede ne yeni bir kanalizasyon yatırımı yapılmış, ne de musluktan akan su içilebilir hale gelmiştir.

Tüketici olarak hizmet sağlayıcımızı seçim hakkımızın olmadığı bir yerde ancak en temel insan haklarından olan "içilebilir, ulaşılabilir, ucuz (ve hatta bedava) su hakkı" ile "etkin ve sıhhi bir arıtma ile sağlıklı bir ortamda yaşama hakkımız" ihlal edilmektedir!

SOYGUN VAR!

İçemediğimiz, yemek yaparken kullanamadığımız suyun tonuna (şimdilik) 80 TL ödemek, ödediğimiz paranın karşılığını alamamak ve bu hukuki konuyla ilgili karşımızda muhatap bulamamak isyanımızı çoğaltmaktadır! Bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için, fazladan bedel ödeyip şişelenmiş su alıyoruz veya pahalı filtrasyon sistemleri kullanıyoruz. 

Güllük Körfezi, Kentsel Atıksu Yönetmeliğine göre Hassas Alan olarak belirlenmiş ve buraya deşarj edilen suyun Ek IV Tablo 2'deki kriterlere göre arıtılması gerekmektedir.

Denize deşarj edilen atıksuyun ve musluktan akan suyun mikrobiyolojik, kimyasal, fiziksel olarak denetimleri yapılmakta mıdır? Muhatabımız kimdir? Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu denetimi yapmakta mıdır? Milas Belediyesi bu denetimleri yapmakta mıdır? MUSKi/Muğla Büyükşehir Belediyesi bu denetimleri yapmakta mıdır?

Şirket güvence bedellerini güncelleme adı altında kendine yeni bir finans kaynağı yaratmıştır.  Gelen tepkiler sonucunda, şimdilik bundan vazgeçmiş gibi görünse de, gelecekte yine bu ve bunun gibi hukuksuz işlemlere devam edeceğine unutmamak gerekiyor. İmtiyaz sözleşmesini alan şirket, kamu hizmeti vermeye talip bir şirketten çok para toplamaya çalışan bir yapı görünümü vermektedir.

İmtiyaz sözleşmesinin devredilemeyeceğine dair hüküm olmasına rağmen, sözleşme devredilmiş ancak kimse bu konuda gereğini yapmamıştır!

Biz artık bakanlıklar ve belediyeler arasında kimin sorumlu olduğuna dair suçlamaları dinlemek istemiyoruz! Bu sorunun hemen bugün çözülmesini istiyoruz! Vatandaşın su hakkı ve sağlıklı ortamda yaşama hakkını ihlal etmeden gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz.

Tüm kurumları, vatandaşın yani kamunun yanında olmaya, kamu yararını gözetmeye çağırıyoruz.”

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık