Image Slider
Fevzi Topuz
Mehmet Cayirli

MİTSO’YA BAŞKAN ADAYI OLMAK İSTEYEN SALİH ÖNEL’DEN AÇIKLAMA

Onsa Madencilik Dış Ticaret Anonim Şirketi yönetim kurulu başkanı Salih Önel, MİTSO meslek grupları seçimlerine yönelik bir açıklama yaptı. Önel, üyelerin cep telefonlarının kendisine verilmemesi nedeniyle mevcut yönetimi anti demokratik davranmakla suçladı. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ise, 6698 sayılı kişisel verileri koruma kanunu hükümlerine göre, kişilerin cep telefonlarının verilmesinin suç olduğunu söyledi.

MİTSO’YA BAŞKAN ADAYI OLMAK İSTEYEN SALİH ÖNEL’DEN AÇIKLAMA
  • 25 September 2022, Sunday 12:59

Salih Önel’in açıklaması şöyle:

“Sayın Üyeler, Bildiğiniz gibi üyesi olduğumuz Milas Ticaret ve Sanayi odası 3 Ekim 2022 günü tüm meslek gruplarında yeni yönetimi ve  Başkanını  seçmek için seçime gidiyor.  Bu sebeple  Yönetim kurulu Başkanı ve Sahibi olduğum ONSA MADENCİLİK DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ Olarak 1 Nolu meslek grubunda seçime katılma hakkı ile Oda Başkanlığına aday olduğumu ve tüm meslek gruplarında üye listelerini yazılı olarak seçimin adil ve demokratik olması için İletişim Adreslerini ve telefon numaralarını istedim. Ancak bugüne kadar alamadım ve bu talebim reddedildi.

Tarafıma verilen listelerde, tüzel kişilerin firma adı, gerçek kişilerin baba adı, doğum yeri tarihi, TC vatandaşlık numaraları veriliyor. Bunlar gizli değil de iletişim adresleri ve telefon numaraları, kişilik hakları gerekçe gösterilerek verilmiyor. Takdir edersiniz ki 1649 üyesi olan odamızın tüm üyelerinin hem iletişim adreslerini hem de telefon bilgilerini bulup hem Başkan Adayı Olduğumu hem meslek grupları listelerinde yer alır mısınız    diye sorup tüm gruplardan oy istememe imkan verilmemiş olup, tüm meslek komitelerinin oluşturmam engellenmek istenmektedir.

Öncelikle odamız yönetimi,  tüm üyelerine cep telefonlarına ölen oda üyesi veya yakını için mesaj gönderebiliyor iken bu sistem üzerinden  yapılacak  seçim için hiçbir üyesine bilgi vermeyi gerek duymuyor. Burada tüm oda üyesi arkadaşlarıma soruyorum; kişi aday olmuş, ancak meslek grubu üyelerinin telefonu ve adreslerini bulamadığı için ne aday olduğunu ne  meslek grubu listelerinde aday olur musunuz ne de firmama oy verir misiniz diye soramıyorsanız.  Böyle seçim sizce adil bir seçim midir?

Mevcut yönetim ve Başkanı, aday çıkmasın diye bu yöntemi kullanıyor. Böyle bir uygulama ile gidilen seçim sonrasında, gazetelerde  Oda Başkanı ve Yönetimi güven tazeledi diye haber çıkar. Abdestinden şüphesi olmayanın namazından şüphe duyulmaz. Odalar, tüm üyelerinin  eşit hakka sahip olduğu bağımsız bir kuruluştur. Bugün sen yönetime girersin Başkan olursun, yarın bir başkası. Sen demokratik, şeffaf, adil bir seçim yap ta, üye senden memnun ise zaten seni seçer.

Sayın Üyelerimize  sesleniyorum, hanginizi arayıp odamızın seçimi var, yönetim kurulunda yer almak ister misiniz diye sordular.   Oyunuzu atarken lütfen bir düşünün. Oda belirli bir zümreyi  yönetimde tutmak için kurulmadı. Hepiniz  bu odada söz hakkına sahipsiniz. Hepinize En derin saygı ve sevgilerimi sunarım.”

MİTSO BAŞKANI REŞİT ÖZER’İN AÇIKLAMASI

ONSA Madencilk AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Salih Önel’in bu açıklaması üzerine aldığımız MİTSO Başkanı Reşit Özer şunları söyledi: “Oda meslek grupları seçimlerinde herkes aday olabilir. Bu, odamız üyesi herkesin demokratik hakkıdır. Biz 30 gün öncesinden seçimlerimizle ilgili olarak İlçe seçim kuruluna başvurarak, seçim takvimini başlattık. Seçimlerimiz ilçe seçim kurulunun gözetim ve denetiminde olacaktır. Biz, meslek gruplarına üye olanların isim listelerini Odamızda astık. Bu konuda bir gizliliğimiz yok. Aday olan herkes bu listelerden birer suret kendisine alabilir. Yalnız 6698 sayılı kişisel verileri koruma kanuna göre üyelerimizin cep telefonu bilgilerini kimseye veremiyoruz. Verirsek, suç işlemiş oluruz. Zaten bu konuda kanun hükmü var.  Bu konuda hakkımızda sağda solda konuşulanları, yazılanları doğru bulmuyoruz. Cep telefonu bilgileri dışında her türlü bilgiye erişim açık. O konuda bir engellememiz yok. Sadece cep telefonlarını veremiyoruz. Bu da bizden kaynaklı, keyfi bir durum değil. Bu durum, yasadan kaynaklanmaktadır.”

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık
siteacilis