• 11 April 2016, Monday 19:35
AlpaslanDartan

Alpaslan Dartan

Eğitimi Birlikte Düşünmek

 

Alpaslan DARTAN

 

Merhaba ...

Milas'ın en çok okunan yerel gazetesine köşe yazarı olarak kendi kendime hoş geldin demek istiyorum. Belirli aralıklarla siz Milaslılarla eğitim üzerine görüşlerimi paylaşacağım. 1983 yılında üniversiteye girişle başlayan kişisel eğitim yolculuğum, devlet ve özel sektörde 30 yıla yakın öğretmenlik, koordinatörlük, yazarlık ve yöneticilik deneyimiyle bugünlere geldi. Eğitimi bir bütün olarak ele alarak, okul öncesinden Üniversiteye dek süren bir yolculuğu ve bu yolculuğun aileler üzerinde yarattığı etkiyi kendi tecrübelerim ışığında sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Sizlere evrensel değerler üzerinden eğitimi ve eğitim yolculuğuna bakışımı aktarmaya çalışırken eğitimi birlikte düşünmek, birlikte fikir üretmek ve tartışmak da elbette bu yazın sürecinin bir devamı olacak. Zaman zaman sayısal verilerle zaman zaman da ulusal ya da uluslararası yayınlanmış makaleler ile eğitimin dünü, bugünü ve geleceği hakkında görüşlerimi paylaşacağım.

Bugün biraz sayısal verilerle hem Türkiye'de hem de Muğla/Milas Bölgesinde eğitim ile ilgili verilere dayalı birkaç konuya değineceğim. Milli Eğitim Bakanlığı her yıl bir önceki yılın Örgün Eğitim İstatistiklerini yayınlar. Örgün eğitim; okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarını kapsamakla beraber Yükseköğretim Kurumlarının istatistikleri Milli Eğitim Bakanlığından bağımsız olarak Yüksek Öğretim Kurulu tarafından yayınlanır.

Bakanlık 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Örgün Eğitim İstatistiklerini10 Nisan 2015 tarihinde yayınladı. Bu istatistiklere göre Türkiye ve Muğla İli karşılaştırmasında 3-17 yaş aralığındaki çocukların okula gitme oranları oldukça yüksek görülmektedir.

 

2014-2015 Eğitim İstatistikleri Okullaşma Oranı

Türkiye

Muğla

Okul Öncesi (3-5)

32,68

38,34

Okul Öncesi (5)

53,78

 

İlkokul

96,3

93,72

Ortaokul

94,35

95,22

Ortaöğretim (Tümü)
Ortaöğretim (Genel Lise)

79,37

83,13
 

Yükseköğretim

39,49

44,31 

 

 

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünün verilerine bakıldığında 806 eğitim kurumunda 7.324 derslikte, 3-17 yaş aralığında toplam 147.077 öğrenci eğitim görüyor. Milas İlçesine baktığımızda da eğitim kurumu sayısı 148 (eğitim veren okul sayısı 109) 800 derslikte 20.512 öğrenci eğitim hayatını sürdürüyor. Muğla’nın eğitim çağındaki çocukların  %14’ü Milas’ta eğitim görüyor.

Ancak Milas’ta derslik başına düşen öğrenci sayısı Muğla geneline göre daha yüksek. Örneğin;  İlkokul ve Ortaokul düzeyinde bir sınıfta ortalama 24 öğrenci, genel ortaöğretimde ise bir sınıfta ortalama 28 öğrenci eğitim görüyor. Bu oran Milas’ta derslik sayısının zamanla artırılması ve öğrenci sayısının azaltılmasının gerekliliğini bizlere söylüyor.

Aynı şekilde 5 Şubat 2016 tarihinde ÖSYM tarafından açıklanan “Ortaöğretim Kurumlarına Göre 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sonuçları Kitabı” Milas’ın Üniversite sınavlarındaki karnesini de bir ölçüde ortaya koymuş görünüyor.

 

 

A d a y S a y ı l a r ı

Ortaöğretim Kurumlarına Göre 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sonuçları Kitabı
Muğla İli Milas İlçesi Sonuçları

4 Yıl ve Üzeri
Fakülteye Yerleşen

2 Yıllık Ön Lİsans Programına Yerleşen Sınavlı+Sınavsız

Açık Öğretim
Fakültesine Yerleşen
Sınavlı+Sınavsız

Selimiye Timuçin Biliktan Çok Programlı Anadolu Lisesi /Sınava başvuran aday sayısı 36, Sınava Giren sayısı 36, 180 puan barajını aşan 17

4

19

 

Milas Cumhuriyet Anadolu Lisesi /Sınava başvuran aday sayısı 156, Sınava Giren sayısı 156, 180 puan barajını aşan 142

68

20

1

Milas Anadolu Lisesi /Sınava başvuran aday sayısı 150, Sınava Giren sayısı 149, 180 puan barajını aşan 145

102

4

 

Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi /Sınava başvuran aday sayısı 85, Sınava Giren sayısı 85, 180 puan barajını aşan 84

55

7

 

Sebahattin Akyüz Fen Lisesi /Sınava başvuran aday sayısı 109, Sınava Giren sayısı 109, 180 puan barajını aşan 109

87

1

 

Milas Anadolu İmam Hatip Lisesi /Sınava başvuran aday sayısı 56, Sınava Giren sayısı 54, 180 puan barajını aşan 26

3

12

3

Mehmet Akif Ersoy Mesleki Ve Teknik  Anadolu Lisesi/Sınava başvuran aday sayısı 239, Sınava Giren sayısı 228, 180 puan barajını aşan 76

21

161

4

Milas Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi/Sınava başvuran aday sayısı 132, Sınava Giren sayısı 130, 180 puan barajını aşan 49

6

71

2

Atatürk Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi//Sınava başvuran aday sayısı 174, Sınava Giren sayısı 170, 180 puan barajını aşan 100

16

102

7

Milas Gürel Lök Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi /Sınava başvuran aday sayısı 40, Sınava Giren sayısı 34, 180 puan barajını aşan 26

2

22

1

 

Türkiye’de çocukların eğitime erişim düzeyleri büyük ölçüde okullaşma oranları üzerinden izleniyor, ancak bu göstergenin eğitime erişimi anlamada tek başına yeterli olmadığını herkes biliyor. Maalesef ülkemizde verilen eğitimin kalitesi de ulusal ve uluslararası sınavlarda elde edilen başarılarla ölçülüyor, yukarıda verdiğim istatistikler bunun için birer örnek.

Oysaki Dünyanın birçok ülkesinde öğrenciler okul öncesinde aldıkları temel eğitim ile evrensel ölçülerde belli başlı küresel etkileşim dinamiklerini öğreniyor, bunların kendilerine kazandırdıkları değerleri ve edindikleri sorumlulukları yerine getirebilecek temel bilgi ve becerilerle donanıyorlar. Bu okul öncesinden başlayan ve hayat boyu öğrenmelerle de devam eden bir süreç haline geliyor.

Türkiye’de son 10 yılda okulöncesi eğitimde ve ortaöğretimde öğrenci sayıları giderek artıyor. Bu konuda dikkat çeken bir nokta, okulöncesi eğitimde öğrenci artışının özel ve resmi kurumlar arasındaki dağılımı. Özel okulöncesi eğitim kurumlarında öğrenci sayısı bir yılda % 26 oranında arttı, resmi kurumlarda ise öğrenci artış oranı yalnızca % 7’dir. Benzer biçimde, ortaöğretimde de özel okullara yönelme söz konusu. Genel ortaöğretimde özel okullara devam eden öğrenci sayısı % 17 oranında artarken resmi kurumlarda bu sayı % 9 oranında azaldı. Mesleki ve teknik ortaöğretimde özel kurumlardaki öğrenci sayısı % 35 oranında arttı, ancak bu oran resmi kurumlarda yalnızca % 8’dir.

Giderek daha fazla aile özel öğretim kurumlarına yöneliyor. Bu artışın tek bir nedeni olduğu söylenemez, öğretmen kalitesinden tutun da sınıftaki öğrenci sayısının az oluşu, öğretmenin öğrenciye daha fazla zaman ayırabilmesi, Milli gelirdeki artışın ödeme gücünü artırması, özel okulculuğun artması, ücretlerin makul seviyelere gelmeye başlaması ve devletin verdiği teşvikler sayılabilir.

Tüm bunlara zaman içerisinde tek tek değinmeye çalışacağız. Asıl Eğitimi Birlikte Düşünmek felsefesini yaratacak olan geleceğin gençleri hangi donanımda ve hangi düzeyde yaşam alanlarını dolduracaklar. Bugünün yereli ile geleceğin evrenselini nasıl kendi benliklerinde yaratacaklar. Okul öncesi neden önemli, ilkokul, ortaokul ve liselerde tek bir müfredatla dünya insanı olunabilir mi, sınırları ortadan kalkacak ir dünyanın tek dilli vatandaşları mı yoksa çok dilli ve çok kültürlü insanları mı olacaklar ve bunu nasıl başaracaklar.

Eğitim yolculuğu başlıyor ...

([email protected] Türk Psikolojik Danışma Rehberlik Derneği İstanbul Şube Başkanı

Eğitim Gazetecileri ve Yazarları Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi)


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Site en altı
yukarı çık