Başkan Sabancı, “Esnafımızın da prim gün sayısı düşürülmeli”

​​​​​​​Başkan Özay Sabancı, 8 Eylül 1999 öncesinde kaydı bulunan esnafın da 5 bin prim gününü doldurmasının yeterli görülmesini isteyerek, “Çalıştırdığı işçilerle ülke ekonomisine katkı sağlayan esnafımızın prim günü sayısı düşürülmeli” dedi.

Başkan Sabancı, “Esnafımızın da prim gün sayısı düşürülmeli”
  • 10 January 2023, Tuesday 10:00

Milas Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Özay Sabancı, konuyla ilgili açıklamasında; esnafların da emekli olmasının önünün açılması gerektiğine vurgu yaptı. Bu yöndeki taleplerinin, kanunun komisyonlardaki görüşmelerde gündeme alınmasının elzem olduğunu ifade eden Başkan Sabancı, “Camiamızın taleplerinin değerlendirilerek ilgili komisyondan çıkacak müjdeli haberi dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Sabancı, şöyle devam etti:

“Esnafımızın istihdama ve ekonomiye katkıları göz önünde bulundurularak sosyal devlet ilkesi gereği norm birliğinden istifade etmesi sağlanmalı. Esnafımızın bugüne kadar kaybettiği haklarının EYT düzenlemesi kapsamındaki çalışmaların içine alınarak hakkaniyetle bağdaşır şekilde çözülmesini talep ediyoruz. BAĞ- KUR'lu esnafımız, priminden dolayı emeklilik hakkı kazanamadığı gibi bir de yaşa takılarak uzun vadede mağduriyetler yaşıyorlar. Yıllarca primini ödemiş, devlete vergi vermiş ve devlete yük yüklememiş esnafımız, bugünkü şartlarda emeklilik hakkını kazanamadığı gibi bir de yaşa takılarak uzun vadede mağduriyetler yaşıyorlar. Esnafımızın yanında çalıştırdığı işçi ya da personel, 5 bin gün üzerinden emekli olabiliyor. Ama kendisi 9 bin prim günü ve 25 yıllık hizmet süresine takılıyor. Esnafımız bu konuda büyük mağduriyet yaşıyor. Bir yandan sürekli artan sigorta primlerini yatırmakta zorlanan esnafımız diğer yanda da emekli olabilmek için yıllar beklemek zorunda kalıyor.

Çünkü aynı şekilde EYT’ye takılı kalıp emekli olamayan bir sürü esnafımız var. Şehirlerin ve ülkenin ,toplumların yapısında mihenk taşı olan esnafımız,karar TBMM’ye gitmeden resmi gazete de yayınlanmadan bu konuda bir müjde bekliyor.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık