Suat Özcan YEKA mağdurlarını ziyaret etti..

​​​​​​​“YENİLENEBİLİR ENERJİYE EVET, İZİNSİZ ŞERHE HAYIR…”

Suat Özcan YEKA mağdurlarını ziyaret etti..
  • 31 December 2021, Friday 10:20

CHP Muğla Milletvekili Suat ÖZCAN; YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) mağduru Bodrum Mazı mahallesindeki aileleri ziyaret ederek onları dinledi.

 Muğla ve ilçelerinde Temmuz ve Ağustos ayları içersinde çok geniş ve etkili yangınlar meydana geldiğini söyleyen Milletvekili Özcan “maalesef mahallelimiz, üzülerek belirtmeliyim ki çok büyük zarar gördü. Yangın döneminin hemen öncesinde ve sonrasında Muğla’nın Milas, Bodrum, ilçelerinde yangından doğrudan etkilenen Mazı, Gökbel, Bozalan ve Fesleğen mahallelerinden şahısların özel mülkiyetlerinin tapu kayıtlarına (Konusu: Taşınmaz 21.03.2021 tarih ve 31430 Sayılı Resmi Gazetede rüzgar enerjisine dayalı YEKA(yenilenebilir enerji kaynak alanları olarak ilan edilmiştir.) şerhi konulmuştur” dedi.

Rüzgar santrallerini temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak gördüğünü söyleyen Özcan  “Bunlar, aynı zamanda Karbondioksit  emisyonunu azaltmak üzere de desteklenmesi gereken enerji üretim teknolojisidir. Koruma kullanma dengesi gözetilmediği zaman yapılaşmalar başlıyor, Vatandaşın rızası alınmadığı ve ÇED süreçleri sağlıklı işletilmediği için yerel halkla karşı karşıya geliniyor” dedi.

 Mazı ve diğer yerleşim yerlerimiz olan Bozalan, Fesleğen ve Gökbel’de yapılması gerekenin, vatandaştan izin alınması ya da yerel yönetimlerle işbirliği yapılması olduğunu belirten Özcan, “bu yapıldığı takdirde mağduriyetler büyük ölçüde önleyecektir. İktidar maalesef her şeyi ben bilirim düşüncesinde olup sadece bu konuda değil birçok konuda olduğu gibi ben bilirim ve de ruhsat veririm havasındadır” dedi.

            Konuyla ilgili olarak TBMM’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplandırılması istemiyle bir soru önergesi verdiğini de belirten Milletvekili Suat ÖZCAN, “hem tarım hem turizm gelirleri ile öne çıkan ve devletimize çok önemli gelir kaynakları sağlayan İlimiz Muğla’da eğer RES’ler kurulacaksa, mağduriyet yaratmadan olmalıdır. Bununla ilgili olarak haksız bir şekilde vatandaşlarımızın özel mülkiyetlerine ait tapularına konan şerhlerin kaldırılması gerekiyor. Bu konuda her zaman vatandaşlarımızın haklı mücadelesinin yanında olacağım” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık