• 26 February 2019, Tuesday 17:16
FeridunHayati ÜNÜVAR...

Feridun Hayati ÜNÜVAR...

MÜLTECİ DEĞİL,  BİLİNÇSİZ  UCUZ İŞ GÜCÜ

Sosyalist düşüncelerinden taviz vermeyen Avrupa sosyalistleri, gittikçe gözden kayboluyor.

 

Avrupa ülkelerinin genelinde, YABANCI İŞÇİ olarak  veya  mülteci olarak gelmiş ve çalışmaya başlamış olan işçilere BAKIŞ ve DAVRANIŞLAR, çok değişti..!

Avrupa İşçi  sınıfıyla dayanışmaya girmeyen, giremeyen  göçmen işçi iyot gazı gibi açıkta.

 

Mücadele etmeyen ve midesinden başka bir şey düşünmeyen bu feodal, egoist  ve KÖLE RUHLU yabancı  işçiyle Avrupalı işçilerin kimyası hiç birleşemiyor.

Bu yüzden  kendilerine ve sınıfsal mücadeleye katılmayan bu bilinçsiz işçileri, kendi yapacakları sınıfsal mücadeleye,  potansiyel bir engel olarak görüyorlar.

Bu düşünceleri teorik olmayabilir, yanlış olabilir ama, böylesine sürüden farksız gördükleri insan kılığındaki işçilerle birlikte olmak istemiyorlar.

 

Emeklerini yok parasına satan bu göçmen UCUZ İŞ GÜCÜNÜ grev kırıcılarına benzeten Avrupalı işçilerin bireysel olarak başlayan tepkileri, gittikçe genişledi ve örgütlerine kadar sirayet ederek tüm topluma ve ülkelere yayılmaya başladı.

Zaten var olan işsizlik ve ekonomik krizin faturası işte bu yabancı, bilinçsiz ve örgütsüz göçmen işçilere çıkarılıyor.

İnsan, ister istemez bu  ezilen yabancı işçilere bir önder arıyor.

Kurtarıcıları, sahiplenenleri yok. İşçi sınıfının öteden beri önderliğini yapan Komünist ve Sosyalist düşünceler ve partileri işte tam da bu zamanda akla geliyor.

 

Görünen o ki, ASALAK ve KÖLE RUHLU İŞÇİ istemeyen  1960'ların.. 70'lerin  AVRUPA İŞÇİ SINIFI, YILLARCA VERDİKLERİ MÜCADELE sonucu, rahatı ve  REFAHI YAKALAMIŞ gibi görünüyor.

Mültecilerin yaşadığı ülkelerde, mülteci karşıtı  olmak ve bunu açık olarak yazılı ve görselde göstermek,  çok POPÜLER bir düşünce ve davranış haline geldi ve geliyor.

Bakalım bunu ne kadar sürdürebilecekler..?

 

Türkiye, bu gelişmelere, tavır ve düşüncelere zaten hiç  yabancı değil.

Zira, Türkiye'de  Avrupa'dan daha çok açlık ve işsizlik kol geziyor.

Aradaki fark, Türkiye'de yabancı göçmen işçilere gösterilen tepkiler, sınıf bilinciyle yapılmıyor.

 

Avrupa Ülkelerinde yaşayan 6 milyon Türkiyeli işçi, bu olumsuz gelişmelerden şüphesiz ki, çok  etkilenecektir.

Umarız, süreci atlatmanın bedeli, tüm çalışan emekçilere ağır olmaz.

Olaya nereden bakarsak bakalım, kaşıyanı çok olacaktır.

 

Bütün bu göçlerin, fakirliğin, savaşların müsebbibi, elbette adi kapitalist sistemdir.

İhtiyaçtan fazlasını üreten, bir tarafta bolluk, bir tarafta kıtlık yaratan, insanları köleleştiren, dünyayı kirleten, ülkeleri sömüren, halkları mültecileştiren, savaşlar çıkararak, kan ve gözyaşı döktüren, paraya tapan ve taptıran, tek millet.. tek millet... tek.. tek.. tek deyip, TEK DÜNYAMIZ VAR diyemeyen,

ve sadece kendilerini öven, ırkçılık düşüncelerini geliştiren, dünyayı parça, parça bölen, ve sınırlar çizip, duvarlarla ören düşünce ve zihniyetler var oldukça , elbette barış..  sosyal refah.. adil paylaşım ve globalleşme düşünceleri de hep havada kalır.
 

Umarız Avusturya İşçi Sınıfı inisiyatifi ele alır.

Daha da uzatmadan haykıralım.

Kahrolsun KAPİTALİZM ve İş-BİRLİKÇİLERİ.

Yaşasın Sosyal düşünceler ve tüm çalışan emekçilerin iş-birliği, dostluk ve dayanışması.

Kahrolsun faşizm, ırkçılık ve ayrımcılık.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Site en altı
yukarı çık