• 24 March 2022, Thursday 9:09
CanPulak

Can Pulak

​​​​​​​ ÇEVREDE İYİ VE KÖTÜ HABERLER

     Çoktandır iyi habere hasretiz. Genelde hep kötü haberlerle yatıp kalkıyoruz. Şimdi sizlere birkaç iyi ama, çok da kötü haberlerim var. Hangisinden başlayalım acaba? İsterseniz iyilere öncelik tanıyalım…

     Bodrum’un en güzel ormanları yanmış, Çökertme ve Mazı kül olmuş, hepimizin ciğerleri kavrulmuştu ya, şimdi oraları yeniden 300 bin fidanla buluşuyor. Müthiş bir proje, 15-20 yıl içinde yanan yerlerimizde muazzam ormanlar oluşacak. Buna nasıl sevindim, nasıl heyecanlandım anlatamam.. Durun hikayesini nakledeyim sizlere. Geçen 30 Ağustos’ta (çevreci,doğa dostu, orman ve Türkiye sevdalısı, yaratıcı, yurtsever ve insanlarla yardım kuruluşlarının gönüllü neferi) Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Muavini Hakan Alp, geçirdiği ani bir kalp krizi sonucu hayata veda etmişti. Çok geniş muhiti olan, çok sevilen Hakan Alp’in en yakın arkadaşı Halit Kalelioğlu, onun anısına bir hatıra ormanı oluşturmak için kolları sıvadı ve birkaç ay içinde inanılmaz bir sonuç aldı.

     Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne projesini kabul ettirmek için geceli gündüzlü gayret sarfeden Kalelioğlu, sonuçta 300 bin fidanı toprakla buluşturacak izni kopardı ve tüm çevresini bu projeye destek olmaya çağırdı. Önce Bankalar, sonra büyük şirketler, Üniversiteler, esnaf filan derken destek dalga dalga yayıldı, büyüdü ve müthiş bir çığ haline geldi. Bu devirde böyle vefalı dost bulmak kolay değil. Hele sevdiği arkadaşının anısını orman gibi bir milli değerle yaşatmak arzusu, pek rastlanan bir istek de sayılmaz. O nedenle Kalelioğlu’nu yürekten alkışlıyor ve onun duyarlığına ve samimiyetine de çarpıcı bir örnek vermek istiyorum.

     Kalelioğlu fidan bağışı için açtığı kampanyada hesap adresi olarak Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün bankalardaki özel bütçeli gelir hesap numarasını gösterdi. Bağış için ancak buraya gönderilen paralar fidana dönüşüyor. Ziraat Bankasının Muğla Şubesindeki TR 3200 0100 0201 4703 6514 5007 numaralı İBAN hesabına ben de bağış yapacağım. Okuyucularım içinde bağış yapmak isteyenler olursa sevinirim. İşte bu bağışlardan oluşan 300 bin fidanın ilk partisi, bu Cumartesi günü (26 Mart) saat 13.00 de yapılacak törenle yangın bölgelerinde toprağa ekiliyor ve oluşacak ormana da (Hakan Alp hayallerim hatıra ormanı) adı veriliyor. Emeği geçenlere ve Orman Bölge ve Bodrum Müdürlüğü ile Mazı Orman İşletmesi şefliğine de, böylesine anlamlı ve yararlı bir projeyi kucakladıkları ve hedefine taşıdıkları için teşekkürler ederim.

     Şimdi ikinci bir iyi habere geçiyorum. Bodrum’luları öfkeden çıldırtan bozuk ve delik deşik yolların onarımına 1 Nisan’dan itibaren başlanıyor. Buna 1 Nisan şakası gözüyle bakmayın, Büyükşehir Belediyesi ile bizim Bodrum Belediyesi anlaşmaya vararak, gerekli protokolü imzaladılar bile. Hayırlı uğurlu olsun. Gerçekten Bodrum sakinleri çok sıkıntılar çektiler, çok zorluklara göğüs gerdiler ve devlette disiplinin ve koordinasyonun bir türlü sağlanamamasının çok acı faturasını ödediler. Neyse ki sorun çözüldü ve asfalt makinaları devreye girmeye hazır. Ancak AYDEM de, TELEKOM da artık bu gelişigüzel kazma işlerini, hiç değilse sezon sonuna kadar durdursunlar ve asfaltlanacak yerleri hemen kazmaya kalkışmasınlar.

     Sıra geldi kötü haberlere.. Vah Göcek vah demiştik ya, bu da yetmiyor artık, öfkeden saçımızı başımıza yolacak hale geliyoruz. Koylardaki ve adalardaki ihaleler yetmemiş olacak ki, şimdi denize de el atarak, teknelerin bağlanacağı şamandıraları da (mapa) ihaleye çıkarmışlar. Mevcutlara ilaveten yüzlerce tonoz-mapa daha yapılacak ve denize serpiştirilecek Göcek’te. İşte şimdi yandı amatör denizciler. Bu mapaları, ben TURMEPA’nın genel yönetiminde iken, tekneler ağaçlara bağlanıp zarar vermesinler diye önermiştik. Birkaç tane yapıldı ve o dönemde hayli de faydalı oldu. Kim derdi ki, bu mapalar Göcek’in tüm koylarına yayılacak? Ayrıca o koyların çoğunda da sahilde ağaç filan yok.

     İhaleyi eski Milletvekili Süleyman Bölünmez kazanmış. Benim bildiğim Süleyman o Süleyman’sa petrol taciridir ve geçmişte çok sayıda benzin istasyonu vardı. Ne alaka mapalarla? Ama artık Türkiye’de öyle alakasız işler oluyor ki, bu da bunlardan biri herhalde. Şimdi koylara rahatça giren, oralara demirleyen amatör denizcilerimizin işi çok zorlaşıyor. Demek parayı veren düdüğü çalacak artık. Yazık çok yazık. Rahmetli ünlü denizcimiz Sadun Boro’nun yattığı yerde kemiklerini  sızlatıyoruz. Allah uzun ömürler versin yaşayan tek sivil komodorumuz Necati Zincirkıran’a, denize aşık pek çok amatör denizcimize, teknesiyle koyun koyuna yaşayan mavi sevdalılarına acı veriyoruz, hüzün yaşatıyoruz, eziyet çektiriyoruz. Ömrünü kaplıcalarda geçirenlere denizi yönettiriyorsak eğer, olacağı budur işte..

     Bodrum’un yolları yapılıyor diye tam sevinmeye hazırlanıyorduk ya, öylesine kötü bir haber aldık ki, sevincimiz kursağımızda kaldı. İşte şimdi sizlere bir kötü haber daha. Sıkı durun Ortakent’te 1000 dönüme yakın hazine arazisi imara açılıyor. Hani bağırıp çağırıp iki yıla yakındır durdurduğumuz proje var ya, yakında devreye giriyor. O muhteşem Ortakent yalısındaki Kabakum Plajı da tarihe karışacak artık. O Güzel Sanatlar Fakültesinin alt bölümleri de evlerle dolacak. Memurlara polislere lojman filan yapılmayacak oralarda. Peynir kalıbı evlerle, sitelerle filan kaplanacak arazi. Gözünüz aydın TOKİ de geliyor oraya, hani gelemez-olamaz-yaptırmayız dediğimiz meşhur TOKİ. Ben yaptım oldu döneminde tepeden ne imar emirleri geliyor da, TOKİ mi gelmeyecek yani?

     Neyse moralinizi fazla bozmayın. Müjdeyi başka bir zamana saklıyordum ama, kötü haberlerle canınızı çok sıktığım için, üzüntünüz bir nebze hafiflesin diye, bir başka iyi haberi de vereyim sizlere. Yeni Bodrum Hastanesi Mayıs ayında açılıyor. 150 yataklı yeni hastanemiz gerçekten iyi ve güzel oldu. Şimdi içini modern yataklarla, yeni gelişmiş cihazlarla ve akıllı sistemlerle donatıyorlar. Burada bir hakkı teslim etmemiz lazım. Bu hastanenin bitirilmesi için Muğla Milletvekili Yavuz Demir’in çok büyük gayret ve emekleri oldu. O olmasa bitişini daha çok uzun süreler beklerdik. Sağolsun.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Site en altı
yukarı çık