• 08 December 2020, Tuesday 8:57
CanPulak

Can Pulak

OKUYUCULARIMA AÇIKLAMA

Ne güzel, ne çarpıcı, ne kadar yerinde atasözlerimiz vardır. Eskiler ne güzel söylemişler (özrü kabahatinden büyük) diye...

Çin'e gidecek olup da Maltepe'den geri dönen süslü trenimiz için Devlet Demir Yolları, çok uzun bir süre sonra Tweeter üzerinden gayet yakışıksız ve inandırıcılıktan uzak bir açıklama yaparak,aklınca olayı yalanlamış. Buna yalanlamak değil, gerçeği daha da çarpıtmak, hatta (özrü kabahatinden de büyük) demek daha doğru olur. Efendim trenin yolundan döndüğü gibi (asılsız, kötü niyetli) haber ve paylaşımları üzülerek izlemişler. Çin'e gidecek tren, yük taşımacılığında rutin sayılan ve tamamlanması gereken gümrükleme işlemleriyle ilave talepler için Halkalı İstasyonuna geri gitmiş. Bir defa geri geri giden trene DDY tarihinde ilk defa rastlıyoruz. Ayrıca tüm işlemler zamanında bitirilmeden tören neye yapılır ki? Böyle bir açıklamaya kargalar bile gülmez mi? Hani teknik bir arıza çıktı deseler anlarım. Ama öyle değil, eksik işlemler ve ilave yükler için geri dönmüşler. Bakın şu işe.

Açıklamanın hele öyle bir bölümü var ki, üslup bakımından da, ifade bakımından da, terbiye bakımından da evlere şenlik.. Devlet Demir Yolları, ülkemizin menfaatleri gereği yaptıkları büyük ve başarılı işleri gölgelemek isteyen, kurgulanmış haince duygular taşıyan yaklaşımların olduğunu, geri giden tren haberlerine atıfta bulunarak belirtiyor ve halkımızın bunlara itibar etmeyeceğinden emin olduklarını açıklıyor. DDY sözcüsü her kimse ona bir çift lafım olacak. Yaptığınız başarılı işlere laf eden yok. Ama bunun arkasına sığınarak Çin treni skandalına kılıf uyduramaz, görevini büyük bir sorumluluk ve başarıyla yapan gazetecilere de dil uzatamazsınız. Hele (haince duygular taşımak) gibi ifadelerinizi o gazeteciler aynen size iade etmek isteseler de, buna terbiyeleri müsait olmadığı için ancak susuyorlar.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Site en altı
yukarı çık