• 16 July 2021, Friday 15:03
MuhsinDURUCAN

Muhsin DURUCAN

MİLAS BELEDİYE BAŞKANLIĞI' NDAN NUTUK ARMAĞANI

Siz, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz!”
“Tam bağımsızlık demek; eğitim, sağlık, adalet, siyaset, maliye, ekonomi, askerlik, kültür gibi her alanda tam bağımsızlık ve özgürlük demektir.”
M. Kemal Atatürk
*

Dün Boğaziçi Mahallesi Adabükü Perşembe Pazarında gezinirken tezgâhlarda gördüğüm M. Kemal Atatürk’ün konuşmalarını içeren NUTUK gözümü ve gönlümü aydınlattı! Elime aldım, dokundum, baktım ve sordum. Milas Belediyesi görevlilerinin dağıttığı bilgisini edindim.
Çabayı olumlu buldum! Edinmek amaçlı Milas Belediyesi’nin ilgili bölümüne telefon ettim. Mert Turgay, benimle gereğince ilgilendi. Adresimi istedi ve bugün PTT kargo ile kitaplar bana ulaştı! Teşekkür için telefon açtım. Karşıma çıkan Derya Karadeniz’e durumu anlattım. “Teşekkürünüzü iletirim.” dedi. “İyi okumalar!” da diledi.
Kimi duyarlı ve Atatürkçü belediyelerimiz, bu tür ücretsiz dağıttığı yayınları ile okuma isteğinde olanları mutlandırmaktadır! Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, böylesi bir kültür jestinde bulunmuştur. Kendisini ve çalışma arkadaşlarını kutlarım!
Kuşe kabartma kapak arasında kaliteli kâğıda basılı yapıt, 174 sayfadan oluşmaktadır. Arka kapakta Başkan’ın resmi, özlü ve özgün sözleri ile okumaya yönlendirme yaptığını gözlemledim.
Her ne kadar “Çocuklar İçin” dense de okumanın yaşı yoktur, yaklaşımı ile tüm insanımızın bu yapıtı okumalarını öneririm. Bol okumalı günler dilerim.

*

Geçtiğimiz günlerde Milas’a geldim. Kültür İşleri Bölümünden Müdür Bekir Güney ile görüşmek istedim, Ne ki dışarıda olduğu söylendi. Bölümünden Mert Turgay ile görüşme olanağım oldu. İlgisine teşekkür ederim. Burcu Demirkol ile görüştüm. Belediye Başkanına uğradım, makamında olmadığından görüşemedim. ÖNDER gazetesinin bürosuna yolumu düşürdüm. A. Coşkun EFENDİOĞLU ile tanışıp görüşmemiz oldu. Yazı göndermemi istediler.

*
Dünya lideri Atatürk’ün güzel bir özdeyişine dönüş yaparak yazımızı noktalamak isterim:
Efendiler, bu nutkumla, millî varlığı sona ermiş sayılan büyük bir milletin, istiklâlini nasıl kazandığını, ilim ve tekniğin en son esaslarına dayanan millî ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım.”

                       *
         Düşüncemde Atatürk

Asırlık zincirinden ulusu kurtaran o
Özgürlük bayrağını yükseklerde tutan o
Onunla esenliğe ulaştı güzel vatan
Sevgisi içimizde, özümüzde yanan o.

Şiirlerde, şarkılarda, marşlarda Atatürk
Yürekte duygu duygu her atışta Atatürk.

Ülkemiz esintinle dalgalı bayrak bayrak
Kol oldu, kanat oldu devrimler yaprak yaprak
Gençlik, emanetini canı bilip koruyor
Yıllarca, asırlarca kutsal görev sayarak.

Şiirlerde, şarkılarda, marşlarda Atatürk
Yürekte duygu duygu her atışta Atatürk.

Sıcacık bakışınla olumsuzluklar erir
Atatürkçü düşünce, toprağında kök verir
Bilimi, uygarlığı ta yürekten duyarak
Damarlardaki kanda kemalizm güçlenir.

Şiirlerde, şarkılarda, marşlarda Atatürk
Yürekte duygu duygu her atışta Atatürk.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Site en altı
yukarı çık