• 30 September 2016, Friday 19:23
A.CoşkunEfendioğlu

A.Coşkun Efendioğlu

Milas Çevre Yolu – 2

A. Coşkun EFENDİOĞLU

AKP Muğla Milletvekili Sayın Nihat Öztürk’ün, Milas Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nu ziyaret ederek, Milas’ın sorunlarını dinledikten sonra, Milas Çevre Yolu konusunda söyledikleri üzerine düşüncelerimizi, dün paylaşmıştık.

Kaldığımız yerden devam edersek…

Sayın Öztürk’ün, Milas’ı bypass ederek Savran ovasından geçecek yolun parasının bile ayrılmış olduğunu, Milaslılardan gelen baskılar nedeniyle şimdilik durdurduklarını, ama İzmir-Bodrum yolunu, Milas’a girmeden kısaltacak olan bu yolun er-ya da geç yapılacağını açıklaması sonrasında, ben, kişisel olarak, bu yola karşı olmadığımı, bunun, Milas’ın bölge turizminden faydalanmak için esas yapması gereken görevlere dönmesi için de bir başlangıç olabileceğini söyledim. Ancak, bu yolun yapılmasının, artık Milas’ın bir iç yolu haline gelmiş mevcut çevre yolunun böylece kalması anlamına gelemeyeceğini, bu yolun mutlaka, yaya ve bisiklet yolları, etrafında yeşil bandıyla, Milas’a yakışır bir güzellikte, mutlaka yapılması gerektiğini belirtmiştim.

Milas Kent Konseyi Genel Sekreteri, aynı zamanda Gayrimenkul Geliştirme Uzmanı olan Salim Tanış da, bu noktada, çok önemli bir uyarıda bulundu. Dedi ki, eğer Milas’ı bypass edecek bu yolun planları yapılıp, parası da ayrılmış durumdaysa ve yapılacaksa, bu yolun Yaşyer-Savran ovasındaki verimli tarım arazilerinden geçeceği açıktır. Bu ise, bölgemiz tarımı için önemli bir kayıptır. Buralar verimli tarım arazileridir. Bu yollar kamulaştırılırken, arazi sahiplerine nakit ödeme seçeneği yanında, mutlaka, hazinenin elindeki eşdeğer verimli tarım arazileriyle takas seçeneği de sunulmalıdır. Böylece, yol için arazileri kamulaştırılacak vatandaşlar, yine üretime devam edebilirler ve böylece hazinenin elindeki bu verimli araziler de üretime açılmış olur, dedi. Sayın Öztürk de, bunun önemli bir konu olduğunu, ilgililere ileteceğini belirterek, not aldı.

Ben burada, orada söylemediğim, ancak bu tartışmalar süresince çeşitli yerlerde yaptığımız konuşmalar sırasında, şimdi kim olduğunu hatırlayamadığım bir dostumun başka bir önerisini de, bu vesileyle eklemek isterim. Çünkü, verimli tarım arazilerinden geçecek bu yol, her yol gibi, etrafında benzin istasyonu, tamirci, lokanta vb. türden çeşitli imar hareketlerini de davet edeceğinden, bölgemizin en verimli tarımsal ovalarından olan bu ovalar büyük ölçüde zarar görecektir.

Oysa şöyle bir başka yol daha olabilir: Bilindiği üzere, Milas, Sodra eteklerindeki eski yerleşimden sonra, giderek ovaya yayılmış durumda ve ne yazık ki, bütün mücadelelere ve tersi söylemlere karşın, o güzelim Milas ovasının önemli bir bölümü imara açılmış durumda. Mevcut çevre yolu da, Milas’ın çevresinde bir kavis çizerek ovadan geçiyor.  Bu dostumun önerisi, ovadaki baskıyı da azaltacağı gibi, tersine, cazibe yaratarak, Milas yerleşimini iyice Sodra eteklerine doğru çekecektir.

Öneri şudur: Bilindiği gibi Milas-Bodrum yolunun mezarlık karşısındaki bir noktadan başlayan bir yol, Radar tepesinin çevresinden Sodra Doğakent bölgesine kadar gidiyor ve oradan da varyantlarla radara çıkıyor. Bu yol oldukça da geniş. Aynı yol, genişletilerek, Sodra Doğakent’in üstünden ve bu kez Sodra’yı dönerek, Gümüşkesen’in arka taraflarından Akkent’in arkasından, Selimiye yoluna bağlanabilir. Bu, hem yeni çevre yolunun Yaşyer-Savran ovalarındaki tarım arazilerine vereceği zararı ortadan kaldırır, hem de Milas’ın kentsel gelişimini Sodra eteklerine doğru cazibeli hale getirerek, mevcut Milas ovasına olan baskısını azaltır.

Bunların, dediğimiz gibi en kısa zamanda kamuoyunca tartışılarak, bir karara varılması ve bir an önce de uygulamaya geçmesi gerekir kanaatimizi yazarak, bu yol bağlantısı ile Milas’ın tarihi ve kültürel değerleri konusunda çizmemiz gereken rota konusunu, bir başka yazıya bırakalım.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Site en altı
yukarı çık