Birliğim Gıda Sol Sabit
Sağ Sabit SARI KONAK
  • 08 Mayıs 2019, Çarşamba 23:05
KonukYazar...

Konuk Yazar...

Önümüzdeki Nesil Sıkıntılı Dönemler Yaşayacak

Prof.Dr. İzzettin ÖNDER / odatv.com

Sistem farklılıkları ortadan kalkıp küresel ekonomiler arasında yakınlaşma yaşandıkça çevresel ekonomilerde kriz derinleşirken, ufak istisnalar dışında, merkez hükümetler sağa kaymaktadır. Bu süreçler münferit ülke sorunları olarak değil, bir arada ve kapitalizmin tedrici çöküş aşaması geçişleri olarak görülmelidir. Çöküş yıllar, belki de yüzyıllar alacağından, önümüzde birkaç nesil sıkıntılı dönemler yaşanacak, belki de yerel ya da kısmen bölgesel çatışmalar olacaktır.

SİYASİLER DE BU GİDİŞATTAN BİRİNCİ DERECE SORUMLU AJANLARDIR

Türkiye’nin finansal krize savrulması, finansal dünyadan gelen serseri parayı ancak uzun yıllarda amorti edilebilecek inşaata yatırması da küresel çöküş aşamasında merkezin çevreyi sömürme mekanizmasıdır. 2000 IMF-Derviş projesi ile Türkiye’yi böyle bir mecraya sokan programcılar da, bu programı akıl almaz basiretsizlikle uygulayan siyasiler de bu gidişattan birinci derece sorumlu ajanlardır. 2000 programının mimarları, misyonları gereği, dünya sermayesine hizmete amade kontrollü bir ekonomi oluşturmuş, programın başına da fırsatı varsıllığa dönüştürmede mahir kadro getirmiştir. AKP’nin nasıl maden istihracı misali ana gövdesinden koparılarak işbaşına getirildiği henüz hafızalardan silinmedi. IMF-Derviş programının uygulayıcısı olarak işbaşına getirilen siyasiler kazan-kazan mantığını iyi bilen iş dünyası erbabı idi. Ne var ki, aynen iş dünyası mantığında görüldüğü üzere, kazanan taraflardan biri halk olmadığı gibi, bu kazancın kimin lehine gerçekleştirildiğine de bakılmıyordu. Bakılmayacaktı da, çünkü parayı veren emperyalistin projesi Türkiye’nin kazancı değil, kendisinin ülke üzerindeki uzun erimli menfaati idi. Toplumsal dönüşümü çok uzun olup, ilgililere dönüşümü ani olan bu çıkar ilişkisinin çevreye yaydıkları görüntüsel parıltılar yanında, mağdur edebiyatı ve gericilikle beslenen ideoloji de siyaseti taşıyacaktı. Ne gariptir ki, karşılıklı oyuncular menfaat birliği yaparken, faturanın topluma çıkacağını halk çok sonraları öğrenecekti. Bu da kapitalizmin adaleti olsa gerek!

Çevresel ekonomi her girdiği sıkıntıda merkezin manevralarını değil, kendisini sorumlu tutar. Bunun sebebi de mağdur halkların siyasilerin hangi dürtü ile neye hizmet ettiklerini kısa dönemde anlayamamaları ve kapitalizmi tüm ülkeleri kapsayan ve onları aralarındaki işlemlerle birbirine bağlayan sistem olarak algılayamamalarıdır. Günümüzün emperyalizmi geçmişin sömürgeciliğinden çok farklıdır. Bu nedenle sömürgecilik anlaşılabiliyor idi iken, günümüzün emperyalizmi örtülü sürdürülmektedir.

İçinden geçtiğimiz finansal kriz küresel kapitalizmin çöküş aşamasının işaretidir. Çevresel ekonomilerin şanssızlığı şurada ki, bu dalgalı denizden geçerken ehil devlet adamı niteliğindeki yöneticilere değil, ancak iş-insanı mantığından nasibini almış olarak siyaset vitrinine parıltılar koyabilen yöneticilere sahip olmalarıdır. Devletin işletme mantığı ile çalıştırılması felsefesi de kapitalizmin çöküş aşamasının yaydığı siyaset felsefesidir. Çünkü güçlü küresel sermaye devlet mantığı ile karşılaşmak istememekte, iş ilişkisi onun daha bir işine gelmektedir. Merkez kapitalizm kendi sorununu çevreye dayanarak ve dayatarak aktarmaya çalışırken, ehil olmayan yöneticilerin ileride oluşacak karanlığı ihmal ederek günü ve iktidarını kurtarmaya çalışması, çevreyi çökertme pahasına merkezi ayakta tutar. Bu senaryoyu merkez alkışlarken, çevre algılayamaz bile. Zira ekonomik zorluk içinde bulunan çevresel bir ülke en sıkışık anında bir şekilde sıkıntıdan kurtarılır, tabi bir fatura ile ve süreci yeniden başlatarak, çünkü bu süreç de merkezin lehinedir.

TÜRKİYE’NİN BAŞINI AĞRITACAKTIR

Türkiye, Ortadoğu gibi günümüz emperyalistlerinin cirit attığı dünyanın en hareketli ve yüksek tansiyonlu bölgesindedir. İsrail’in bölgesel konumu ve özellikle de Kudüs’ün başkent olarak ilan edilmesi gibi sorunlar Türkiye’nin başını ağrıtacaktır. Rusya ile ilişkiler ya da Cemal Kaşıkçı’nın, sebebi hâlâ meçhul şekilde ilgisiz ve hukuksuz biçimde ülkemizde katledilmesinin herhalde bir fiyatının olması gerekiyor. Tüm bu ve benzeri çetrefil olayların emperyalistler lehine çözülmesine hizmet etmenin yanında, tüm oluşumların ülke halkına da bir şekilde anlatılabilmesi gerekmektedir. Acaba sıkıntılı işler bize bulaşıyor da kurtulmaya mı çalışıyoruz, yoksa işin içinden çıkamadığımız koşulda siyaseti kurtarmak için biz mi sorunları kovalıyoruz? Kısacası böyle farklı açılardan farklı politikayı gerektiren çetrefil sorunların çözüme götürülmek üzere bir süre siyasi şov altında suhuletle sürdürülmesinin de bir bedeli olsa gerek. Ekonomik sıkışıklık içindeki bir ülke yöneticilerinin tüm bu karmaşaya bakışı ve halkına yansıtma biçimi çoklu denklemden de zor bir muammadır. Ama çözümü vardır, kısa sürede hayali düşmen yaratmak, orta dönemde ise, hele de ülke ekonomik kıskaç altında iken yeni bedelleri geleceğe atarak ekonomik destek almak! Sıkıntının nedenini anlamadan yaşadığı krizden kurtulan her halk anlamsızca siyasetçisine sempati geliştirirken, sırtına yüklenecek yükler pahasına ülkesini yeni hizmetlere hazırladığını algılayamaz bile! Bu nedenle siyasi kadrolarda iş dünyasınca akıl ya da zekâ zannedilen oyunları ile çevreyi sömüren iş insanlarının değil, her kuruşun hesabını halkına verebilen, gereği durumda koltuğunu değiştirmeye hazır, alnı açık deneyimli devlet adamlarının bulunması gerekir. İş zihniyeti nasıl özel başkanlık sistemine götürdü ise, devlet mantığı da demokratik parlamenter sistemi gerektirir. Bunlar birbirinden ayrılmaz dokusal yapılardır.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık