• 07 April 2016, Thursday 19:27
A.KemalKaşkar

A.Kemal Kaşkar

‘Panama Belgeleri’ni merak ediyor musunuz? Yoksa, bu konuyla da ilgilenmiyor musunuz?

soru/yorum - A. Kemal KAŞKAR

Panama merkezli bir Hukuk firması olan Mossack Fonseca’ya ait milyonlarca belge, bilgi ‘araştırmacı gazeteciler’ tarafından duyurulmaya başlanmış bulunuyor.

Siz de duymuşsunuzdur umuyorum.

Duymadıysanız eğer, bu vesileyle duyurmuş oluyorum.

Offshore hesaplarla vergi kaçırdıkları öne sürülen ve aralarında siyasetçilerin, ülke yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi ve çok sayıda şirketten söz ediliyor.

Bu kişi ve şirketler arasında ülkemizden de isimlerin olduğu belirtiliyor.

Çok ilgi çekici bir durum.

Sizin ilginizi çekti mi bilemem. Dolayısıyla, sizi, ilgilenmediğiniz şeylerle meşgûl etmek de istemem ...

Ama HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, konuyu bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşımış.

Açıkçası, hazır sorulmuş sorular bulunca da değerlendirmemek olmazdı.

Konu halâ ilginizi çekmediyse, tam burada ayrılabilirsiniz yazımdan ...

...

Sayın Garo Paylan’a teşekkürlerimle sürdürüyorum.

...

Paylan, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinin sunuş bölümünde malûm tabloyu şu şekilde özetlemiş:

“Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait, 40 yıllık 11.5 milyon özel belge ‘Panama belgeleri/kağıtları’ adıyla geçen yıl Süddeutsche Zeitung gazetesiyle paylaşılmış ve 4 Nisan 2016 tarihinde belgelerle ilgili haberler basına yansımıştır. Bu belgelerde ülkelerinden vergi ve para kaçıranların bilgileri yer almaktadır. Süddeutsche Zeitung gazetesi, belgeleri Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’yla (ICIJ) paylaşmış, Konsorsiyum da belgeleri BBC, Guardian ve Le Monde gibi gazete ve televizyonlara incelemeleri için göndermiştir. Toplamda 78 ülkede çoğu gazete ve televizyon olmak üzere 107 medya kuruluşuyla paylaşılan belgeler yaklaşık bir yıl boyunca 370 gazeteciye doğrulatılmaya çalışılmıştır. Belgelere göre, offshore hesaplarla vergi kaçıranlar arasında 12 devlet lideri ve 143 politikacı olduğu iddia edilmektedir. Belgelerin ortaya çıkmasının ardından, Almanya’nın belgeleri satın aldığı ve ABD ile İngiltere hükümetleriyle paylaştığı çıkan haberler arasındadır. Ayrıca, henüz isimleri açıklanmamış olsa da Türkiye’den 101 şirketin ve 10 müşterinin de belgelerde yeraldığı iddialar arasında yer almaktadır. Belgeler açıklandıktan sonra birçok ülkede soruşturmalar başlatılmıştır. Örnek olarak Avustralya, belgede adı geçen 800 vatandaş ve şirket hakkında soruşturma açmıştır.”

Soru önergesinin ‘sorular bölümü’nde ise şu dört soru yeralıyor:

1.Türkiye hükümeti Panama belgelerini edinmek için bir girişimde bulunacak mıdır?

2.Bahsi geçen 101 şirketin ortakları veya şahıslar arasında siyasetçiler var mıdır?

3.Belgelerde adı geçen Türkiyeli şirketler ve şahıslar hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?

4.Yurt dışındaki offshore hesaplarda Türkiye’den kaç kişinin hesabı olduğu, bu hesaplardaki meblağ ve bu meblağların vergilendirilmiş kazanç olup olmadığı konusunda bir araştırma yapılmış mıdır?

...

Başlangıç olarak iyi sorular bunlar.

Devamı da gelecektir muhakkak.

Bu arada, İzlanda Başbakanı’nın ‘bu nedenle’ istifa ettiğini öğrenmiş bulunuyorum.

Daha da kimbilir neler neler öğreneceğiz ve kimbilir neler neler yaşanacak!?

Hakkımızda hayırlısı neyse o olsun.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Site en altı
yukarı çık